חנות מוצרי טבע ובריאות של חגית

מרשמלו
מרשמלו
דצמבר 28, 2015
אמרנט
אמרנט
מרץ 22, 2016
הצג הכל

קאניווה

20

זרעי הקאניווה עמוסים בשפע של חלבון איכותי, פלבנואידים, כל 9 חומצות אמינו, ומגוון רחב של ויטמינים ומינרלים.
הקאניווה הינה זרע עתיק שהיה המזון העיקרי של בני האינקה וזאת תודות לשרידותו הגבוהה והיכולת לצמוח בתנאי אקלים קיצוניים.
קאניווה היא קרובת משפחה של הקינואה, הקאניווה ידועה גם בשם "בייבי קינואה" בשל גודלה הזעיר. טעמה אגוזי ומעודן יותר מקינואה, נטולת מרירות ועולה בערכיה התזונתיים על הקינואה. זרעי קאניווה מתאפיינים בגודל זעיר של 1 מ"מ ואף פחות צבעם אדום כהה ונוטה לחום, הצבע של זרעי הקאניווה נובע מתכולה גבוהה במיוחד של פלבנואידים אשר תפקידם בטבע הוא להגן על הזרעים בפני מזיקים ופולשים.

ברכישה בסכום של 500 ש''ח
מוצר ווגה D3 בשווי 90 ש''ח בחינם 

המלאי אזל

שתף

קאניווה

הכירו את מזון העל החדש קאניווה אשר עושה כותרות ומגיע אלינו מפסגות הרי האנדים של פרו ובוליביה

שמו הבוטני Chenopodium pallidicaule הוא למעשה זרע ולא דגן ואינו מכיל גלוטן.
זרעי קאניווה קלים לעיכול ומהווים מזון איכותי ביותר.
זרעי הקאניווה עמוסים בשפע של חלבון איכותי, פלבנואידים, כל 9 חומצות אמינו, ומגוון רחב של ויטמינים ומינרלים.
הקאניווה הינה זרע עתיק שהיה המזון העיקרי של בני האינקה וזאת תודות לשרידותו הגבוהה והיכולת לצמוח בתנאי אקלים קיצוניים.
קאניווה היא קרובת משפחה של הקינואה, הקאניווה ידועה גם בשם "בייבי קינואה" בשל גודלה הזעיר. טעמה אגוזי ומעודן יותר מקינואה, נטולת מרירות ועולה בערכיה התזונתיים על הקינואה. זרעי קאניווה מתאפיינים בגודל זעיר של 1 מ"מ ואף פחות צבעם אדום כהה ונוטה לחום, הצבע של זרעי הקאניווה נובע מתכולה גבוהה במיוחד של פלבנואידים אשר תפקידם בטבע הוא להגן על הזרעים בפני מזיקים ופולשים.

קאניווה היא אוצר של פלבנואידים *

* חומרי הצבע בצמח, שתפקידם לשמור על הצמח מפני נזקי חמצון. הם בעלי פעילות נוגדת חמצון עוצמתית ביותר וכן פעילות אנטי- ויראלית, אנטי- דלקתית, אנטי- אלרגית ואנטי- סרטנית.

מספר המחקרים אודות פלבנואידים ותועלתם הבריאותית הם מהגדולים והמשמעותיים ביותר בתחום של שמירה על בריאות הלב וכלי הדם, האטת תהליכי הזדקנות, מלחמה ברדיקלים חופשיים (נוגדי חמצון), שיפור חיזוק מערכת החיסון ועמידות הגוף בפני וירוסים, חיידקים ומחלות ממאירות.
קאניווה נמצאה במחקרים אלו כבעלת תכולה יוצאת דופן בכמות של פלבנואידים ובמיוחד פלבנואידים מסוג איזו-המנטאין (isorhamnetin) ומסוג קוורציטין (quercetin) בפועל נמצא כי הקאניווה מכילה יותר פלבנואידים מאשר בקינואה שהיא קרובת משפחה.

בנוסף לתועלת של הפלבנואידים להאטת תהליכי הזדקנות של תאי הגוף ושל העור נמצאה גם השפעה רבת תועלת לשמירה על בריאות הלב וכלי הדם, ופעילות עוצמתית אשר מדכאת התרבות וירוסים ובקטריות ומפחיתה באופן משמעותי את הסיכון למחלות דלקתיות רבות.

קאניווה עשירה בערכים תזונתיים, נטולת גלוטן ותחליף מעולה לחיטה

חיטה מלאה היא מקור טוב לויטמין B ומינרלים חיוניים כמו אבץ, מגנזיום, סלניום, נחושת, ברזל, זרחן ומנגן. אבל חיטה מכילה גלוטן (גלוטן הוא תצורה מורכבת של חלבון אשר לעיתים יוצרת רגישות ותחלואה במערכת העיכול כגון נפיחות, מעי רגיז, (IBS), גזים במערכת העיכול, גלוטן חיטה אסור לשימוש על ידי חולי ציליאק וכך גם שעורה ושיפון.
קאניווה אינה מכילה גלוטן
קאניווה עמוסה בשפע של ויטמין B וקשת רחבה של מינרלים ובתוכם סידן, ברזל, זרחן מנגן, סלניום, אבץ, מגנזיום, נחושת, חלבון, חומצות אמינו ועוד. ניתן להשתמש בצורה בטוחה בקאניווה כתחליף לדגנים המכילים גלוטן.

קאניווה מקור מעולה לחלבון איכותי

מחקרים רבים נעשו אודות הערכים התזונתיים של הקאניווה וחלקם עסק בתכולת החלבון ובמיוחד באיכות החלבון (לא כל החלבונים במזון הם איכותיים) ובכל זה בכל הקשת חומצות שומן חיוניות (חומצות אמינו ) שהן חומרי הבניין לחלבונים.
היות והקאניווה היא קרובת משפחה של הקינואה אין זה מפתיע כלל למצוא כי הקאניווה עמוסה בשפע של חלבון איכותי המכיל את כל הקשת של חומצות השומן החיוניות ובכלל זה חומצות שומן חיוניות מסוג ליזין (lysine) אשר מצויות בכמות מזערית בדגנים.
בפועל נמצא כי כמות החלבון בקאניווה היא 16%- 18% ובקינואה 13%

ערכים תזונתיים של קאניווה

היות וקאניווה היא כוכב חדש בתחום של מזונות על, עדיין לא הושלמו כל מחקרי הערכים התזונתיים ולכן תפוצתם של הנתונים עדיין מוגבלת. להלן ערכים תזונתיים המבוססים על כמות של 100 גרם וכן אחוז % מצריכה יומית מומלצת:

ערכים תזונתיים

 • חלבון 15.4גרם (31%)
 • שומנים 6.2 גרם
 • פחמימות 61 גרם (20%)
 • סיבים תזונתיים 7.7 גרם (31%)
 • תיאמין (1B) 0.7 מ"ג (48%)
 • ריבופלבין (2B) 0.4 מ"ג (25%)
 • ניאצין (3B) 1.4 מ"ג (7%)
 • סידן 134 מ"ג (13%)
 • ברזל 15 מ"ג (86%)
 • זרחן 424 מק"ג (42%)

הערך המוסף הבריאותי של קאניווה

קאניווה היא הזרע בעל הערכים התזונתיים הגבוהים ביותר הידועים כיום. קאניווה פרצה לתודעת התזונה הבריאותית רק לאחרונה ומיד זכתה למקום של כבוד בנבחרת של "מזונות על" וזאת תודות לערכים הגבוהים של חלבון מלא ואיכותי, סיבים תזונתיים, ברזל וסידן, קאניווה היא המקור הטוב ביותר לנוגדי חמצון אשר מצויים בקליפת הזרע האדומה \ חומה העשירה בביו-פלבנואידים ונועדה במקור להגן על הצמח מפני מזיקים ופולשים והיא זו המגינה על הגוף ומחזקת את החיסוניות בפני מחלות דלקתיות, נוגדי החמצון העוצמתיים שומרים על בריאות הלב וכלי הדם ומאטה תהליכי הזדקנות ותמותה מוקדמת של תאים ובכך תורמת לשמירה על מראה עור צעיר וקורן. תכולה גבוה של סיבים, ויטמינים ומינרלים ובמיוחד סידן, ברזל ואבץ משפרים את תפקודי הגוף ומשפרים באופן משמעותי ביצועים ספורטיביים ולכן קאניווה היא המזון האולטימטיבי לספורטאים ולעוסקים בספורט הישגי.

הכנת קאניווה

קאניווה היא מזון מושלם כארוחה בפני עצמה או כתוספת וזאת תודות לשפע הערכים התזונתיים והבריאותיים.
טעמה העדין ומעט אגוזי ונטול מרירות מציב את הקאניווה במקום מכובד בכל מטבח אנין טעם ושוחר בריאות. הקאניווה מאפשרת בקלות ספיגת טעמים והיא משתלבת להפליא בתבשילים, סלטים ומאפים.

כיצד מכינים קאניווה.

 • אין צורך לשטוף קאניווה לפני הבישול !
 • 1 כוס קאניווה
 • 2 כוסות מים רותחים.
 • לשים את הקאניווה בסיר, להוסיף מים ולהביא לרתיחה
 • לכסות את הסיר ולבשל בחום נמוך כ 15-20 דקות ( עד לאידוי הנוזלים)
 • להשהות 10 דקות בסיר מכוסה,
 • לפורר בעזרת מזלג ולהעביר לקערה
 • להגיש חם כמנה בפני עצמה או כתוספת
 • מומלץ להוסיף ירקות טריים או מאודים, עשבי תיבול, אגוזים קצוצים, חמוציות, פירות, תבלינים ותוספות נוספות וכיד הדמיון
 • ניתן לבשל לדייסה בכמות גדולה יותר של מים ובבישול ארוך יותר
 • את הדייסה ניתן לאכול חמה או לתבל ולצנן ולהשתמש כמילוי למאפים מתוקים או מתובלים.
 • ניתן לשלב בבישול הקאניווה זרעים ודגנים כגון קינואה, מסוגים שונים, דוחן, אמרנט, אורז, עדשים שחורות,
 • ניתן להוסיף קאניווה מבושלת לפשטידות, קציצות, ממולאים, סלטים
 • ניתן לאדות בסיר בצל קצוץ, ירקות שורש, בטטה, פטריות וכו' להוסיף תבלינים כמו מלח ים אטלנטי, פלפל שחור גרוס, כורכום, גאראם מסאלה, ג'ינג'ר ועוד ולאדות עד לריכוך חלקי, הוסיף 2 כוסות מים רותחים + 1 כוס קאניווה ולבשל כ 20 דקות בחום נמוך ובסיר מכוסה.
 • ניתן לטחון את זרעי הקאניווה במטחנה ולהוסיף לקמח לצרכי אפייה או להמיר כמות חלקית של קמח בכמות זהה של קמח קאניווה.

אחסון קאניווה

 • יש לאחסן את זרעי הקאניווה במיכל אטום
 • יש לאחסן במקום קריר הרחק ממקור חום
 • יש לאחסן את הקאניווה במקום חשוך (ארון)

 

References
1. R. Repo-Carrasco-Valencia (2011). Andean indigenous food crops: nutritional value and Bioactive Compounds. Department of Biochemistry and Food Chemistry, University of Turku.
2. R. Gross etl al (1989). Chemical composition and protein quality of some local Andean food sources. Food Chem. 34, 25-34.
3. P. White et al (1955). Nutrient content and Protein quality of quinoa and canihua, edible seed products of the Andes mountains. J. Agric. Food Chem. 6, 531-534.
4. R. Repo-Carrasco, C. Espinoza and S. Jacobsen (2003). Nutritional Value and Use of the Andean Crops Quinoa (Chenopodium quinoa) and Kaniwa (Chenopodium pallidicaule). Food Rev. Int. 19, 179-189.
5. C. Collazos et al (1993). La Composicion de Alimentos de Mayor Consumo en el Peru. Minsterio de Salud. Insituto Nacional de Nutricion. Lima, Peru. / quoted by R. Repo-Carrasco-Valencia (2011)

References
1. USDA table  for Standard Reference.
2. L. Ranilla et al (2009). Evaluation of indigenous grains from the Peruvian Andean region for antidiabetes and antihypertension potential using in vitro methods. Journal of Medicinal Food, 12 (4):704-13.
3. R. Repo-Carrasco-Valencia (2011). Andean indigenous food crops: nutritional value and Bioactive Compounds. Department of Biochemistry and Food Chemistry, University of Turku.
4. L. Alvarez-Jubete et al (2010). Polyphenol composition and in vitro antioxidant activity of amaranth, quinoa buckwheat and wheat as affected by sprouting and baking. Food Chemistry, 119 (2): 770-778.

Print Friendly, PDF & Email