חנות מוצרי טבע ובריאות של חגית

קולות האדמה

קולות האדמה חכמת הדאו

75

כמות מוצר כולל יחידות מידה: 1

קטעים נבחרים מכתביו של החכם הסיני צ'ואנג-טסה. כל ההגות הדאואיסטית (טאואיסטית) כולה בפסקה אחת. יש מעט מאוד ספרים נצחיים, כאלה ששרדו את ההיסטוריה למן תחילתה והם היו תקפים אז בדיוק כמו שהם תקפים היום. ספר זה הוא ספר חובה בכל בית, בין אם דיריו עוסקים בסין ובין אם לא. בספר מציג לנו החכם צ'ואנג-טסה את פרשנותו המיוחדת לפילוסופיה הדאואיסטית. הוא עושה זאת בהומור רב ובאומנות שנראה כי חלפה לה מן העולם.

המלאי אזל

קטגוריה תגית

קולות האדמה

קולות האדמה הינם קטעים נבחרים מכתביו של החכם הסיני צ'ואנג-טסה. כל ההגות הדאואיסטית (טאואיסטית) כולה בפסקה אחת. יש מעט מאוד ספרים נצחיים, כאלה ששרדו את ההיסטוריה למן תחילתה והם היו תקפים אז בדיוק כמו שהם תקפים היום. ספר זה הוא ספר חובה בכל בית, בין אם דיריו עוסקים בסין ובין אם לא. בספר מציג לנו החכם צ'ואנג-טסה את פרשנותו המיוחדת לפילוסופיה הדאואיסטית. הוא עושה זאת בהומור רב ובאומנות שנראה כי חלפה לה מן העולם. הקטעים נבחרו בקפידה והתרגום (ישירות מסינית) של יואל הופמן הוא מלאכת מחשבת של ממש. הספר בנוי מ-69 פרקים מלאי השראה כשהם נוגעים ביחסים שבין אדם לאדם, בין האדם לעצמו ובין האדם לסביבתו. צ'ואנג משחק תדיר בין עולם האשליה למציאות, הוא מקפץ ללא הרף מפנים לחוץ מיש לאין. הוא מוליך אותנו בפשטות אין קץ, כמו כל מורה דגול אל מעמקיה וצפונותיה של התורה הדאואיסטית ואנחנו מובלים, נחשפים משתוקקים כל הזמן לעוד.

צ'ואנג-טסה (Zhuangzi)

פילוסוף סיני שחי במאה הרביעית לפנה"ס בעיר מנג (שאנצ'יו במחוז חנאן של היום). סקפטיקן שנחשב לממשיך דרכו של לאו-טסה (מחבר הספר הדאואיסטי החשוב מכולם הלוא הוא "דאו דה ג'ינג" או "הספר של הדרך והסגולה"). במשנתו הוא שאמר שהרדיפה אחר ידע בלתי מוגבל כשלרשותנו אמצעים מוגבלים בלבד היא מעשה טיפשות. צ'ואנג טסה מטיל ספק בכול דבר וכול דבר מטיל ספק בו. הוא מנסה לשבור את מסגרות החשיבה המוגבלים ואת העקרונות אודות מידות טובות, יופי מוחלט, אמת ושקר. כל אלה, לדעתו, אינם אלא אשליה, פיקציה הנובעות מקוגניציות חברתיות, משפה ומעבר שהוא לא בהכרח נכון אבל קובע במידה רבה את עתידנו, מעשינו ואת דרך חשיבתנו.

ונסיים בקטע נוסף שאני בטוח שייתן לכם טעם של עוד.

צ'ואנג-טסה? פרפר?
פעם חלם צ'ואנג-טסה שהוא פרפר המתעופף ברפרוף כנפיים, שמח בעצמו ועושה מה שליבו חפץ. הוא לא ידע שהוא צ'ואנג-טסה. לפתע הקיץ משנתו ומצא את עצמו צ'ואנג-טסה שאין לטעות בו. שוב לא ידע אם הוא פרפר בחלומו של צ'ואנג-טסה, או צ'ואנג-טסה בחלומו של פרפר.

"בין צ'ואנג-טסה לפרפר ודאי יש הבדל", אומר מי שאומר וקורא לכך "שינוי צורה".

 

Print Friendly, PDF & Email
שתף

יצאנו

לחופשה

עד לתאריך 22/04

עד אז תוכלו להזמין כרגיל, אך ההזמנות יסופקו רק לאחר תאריך זה.
תודה על ההבנה

דילוג לתוכן