מרק ירקות עם גריסים
מרק ירקות עם גריסים
יולי 24, 2013
אהבה כאב ועייפות
ספטמבר 21, 2013
מרק ירקות עם גריסים
מרק ירקות עם גריסים
יולי 24, 2013
אהבה כאב ועייפות
ספטמבר 21, 2013

נקודות לשיפור חוסן נפשי

נקודות לחיזוק חוסן נפשי

נקודות לשיפור חוסן נפשי

נקודה היא סיום. הרבה נקודות הם דרך. לשיפור חוסן נפשי. כאשר ניצבת בפניך דרך אתגרית אל העתיד ומתחילתה היא נראית קשה ובלתי אפשרית ולמרות הכול אתה מחליט לצאת לדרך. ניתן לבנות אותה צעד אחרי צעד נקודה ועוד נקודה. הדרך הזו יכולה להוביל אותך דרך אתגרים קטנים צעד אחרי צעד אל מטרתך למרות שבתחילה הדרך היא נראתה כבלתי אפשרית. שני קטעים חשובים נמצאים במהותו של התהליך, הראשון הוא ההחלטה מתוך אמונה שניתן להגיע לכל מטרה והיציאה לצעד הראשון, השנייה היא התמדה ברצף נקודות בכדי ליצור את התנועה בכיוון הנכון. כיוון שהוגדר מראש אישית לפי הצורך של האדם לשיפור חוסן נפשי המסייע באתגרים של גוף ונפש.
יצאנו לדרך בשביל הרים גבוה מאד בהרי הרוקי, שביל המוביל לפסגה בגובה התחלתי של מעל 4000 מטר, אתגר לא קל, דלילות החמצן שבאוויר, הליכתי האיטית והמתקשה גם בגובה פני הים הפכו תהליך זה לאתגרי עוד יותר. לפני קדימה הלך אדם נושא עפיפון צבעוני אשר סימן לי מטרה רחוקה שנראתה כמעט בלתי אפשרית, מטרה זו הלכה והתרחקה ממני במהירות לגובה רב עוד יותר.
כאן המחשבה על חלוקת האתגר בשני השלבים התחזקה. נקודה בשלב ראשון היא החלטה לצאת לדרך למרות נתוני הפתיחה הירודים וההחלטה הנחושה להגיע אל המטרה, בשלב השני הליכה ליניארית מנקודה לנקודה שמסמנת מטרות קטנות בדרך של מספר צעדים ומנוחה. הנחישות היא זו הנותנת את הכוחות להמשיך מנקודה לנקודה ולצבור נקודות. היגיון במקום הזה לא יכול לעבוד היות והנתונים הבסיסיים הם בלתי הגיוניים. תהליך זה הינו תהליך נפשי מעניין מאד המסמן בעבורי סוג של למידה בנושא של קביעת מטרות והתמדה בדרך להגשמתם בצורה של אוסף נקודות המתחברות למטרה.

הגדרת מטרה

כל מטרה באם היא ברורה ומוגדרת דיה היא ניתנת להשגה. כאן נכנס הנושא של הגדרת מטרה בצורה מדויקת וברורה לרוב מטרותינו אינן בהירות דיין בעבור עצמנו ולכן לא ניתן לבנות דרך בכדי להגיע אליהם. ככל שהגדרת המטרה ולא משנה מהי תהיה ברורה לפרטיה, הדרך הקלה ביותר היא לכתוב את הגדרת המטרה ואחרי כתיבתה לחזור ולקרוא את הכתוב ולבדוק האם המילים מכוונות דיין כך שכל אדם יכול להבין מתוכן את המטרה המדויקת. בשלב השני יש להתוות דרך המגדירה את השלבים בתהליך מנקודת הזמן הנוכחית ועד להגעה למטרה. במקרה שתיארתי בתחילה, השביל היה מסומן ובתחילתו שלט האומר "דרך לפסגה".
הגדרת השלבים בעבורי הייתה לצעוד ככל שאוכל בכל מקטע ואחר כך לנוח (דבר שהיה חסר הגיון בהתחשב בנסיבות) עם זאת הנחישות הייתה כאן הכלי החשוב ביותר להשגת המטרה. ההוכחה לכך מצולמת.

מוצרים שמוזכרים במאמר שעשויים לעניין אותך

מחשבה נוספת בנושא הביאה אותי להבנה שזהו בדיוק התהליך הגורם לספורטאי להגיע להישגיות למרות שהשרירים בוערים מכאב בלתי נסבל ובית החזה חושב להתפוצץ ממאמץ, וממול ישנה מטרה. זהו התהליך הגורם לאנשי עסקים מצליחים להתמיד למרות כישלונות רבים בדרך. זהו התהליך הגורם שרידות והצלחה לאנשים, קבוצות ועמים להצליח כנגד כל הסיכויים בדרכם המוגדרת. ההבדל בין המצליחים בכל התהליכים הללו לבין אלו שאינם מצליחים היא הבהירות וצלילות בהגדרת המטרה, והליכה שיטתית כנגד כל הסיכויים צעד אחר צעד לכוון המטרה.

חיזוקים במהלך הדרך הן מילים חיוביות שאדם נותן לעצמו בכל צעד וצעד בדרך. השגת כל אחת מהנקודות שבדרך יש לחזק בחגיגות חיוביות קטנות של אדם עם עצמו. ישנה אפשרות לקבוע בתחילת התהליך את החיזוקים החיוביים (פרסים) שאדם ייתן לעצמו במהלך הדרך. בכך הוא יאפשר לעצמו קבלת אנרגיה נוספת בדרך על מנת להמשיך הלאה.

נקודות לשיפור חוסן נפשי

למידת תהליך זה חשובה במיוחד לאנשים המגדירים תהליכים בהם הם צועדים נפשית בכיוון החלמה ממחלות קשות. התהליך יכול להיות עוד יותר קשה מהרגיל היות ולא תמיד הקו המחבר את הנקודות נותר יציב. מפעם לפעם ישנה תחושת זיגזג והתרחקות מהמטרה. התמדה בקביעת מטרות וחיזוקים חיוביים הם הכלים החשובים בדרך. כלי עבודה נוסף הוא מציאת חבר לדרך שיכול להיות המטפל המלווה את האדם לקראת החלמה. אותו אדם המלווה צריך להיות אדם שההולך בדרך סומך עליו ואיתו הוא יכול חלוק את התוכניות העתידיות וכן למנות אותו כמזכיר של חיזוקים חיוביים לאורך הדרך. מטפל מנוסה בליווי תהליכים בעזרת כלים כגון דמיון מודרך, שימוש בצמחי מרפא, תוספי תזונה, אימון לאורח חיים בריא, העצמה בעזרת חיזוקים חיוביים.

לא כל אדם מוצא חבר כזה. ואז מומלץ לקבל עזרה ממטפל מנוסה. ניתן להיעזר בבעלי חיים על מנת לקבל משוב חיובי. חלק גדול מתרפיה בעזרת בעלי חיים מתבססת על חיזוק חיובי, משוב רגשי בלתי תלוי המתקבל מבעלי חיים לאורך הדרך ומשמש סעד לבניית חיזוקי חיים חיוביים. הליכה בשלבים ובניית חיזוקים חיוביים בדרך מאפשרת לכל אדם ההולך בה להגיע רחוק יותר, גבוה יותר, בריא יותר ואנרגטי יותר.

לתאום פגישת אבחון וייעץ 0505740431

Print Friendly, PDF & Email
שתף
שנדבר? דילוג לתוכן