סלט-דלעת תרד ופטריות
סלט דלעת תרד ופטריות
מאי 31, 2016
טורנדו אורז בשלושה צבעים
יוני 25, 2016

ארומתרפיה מודרנית

ארומתרפיה מודרנית

ארומתרפיה מודרנית עושה שימוש יעיל בחושי הריח הבנויים על כימו-רצפטורים. שהם תאים קולטי ריח. ברקמת האף קיימים תאים קולטי ריח (Olfactory cells),
אלו חשים בריכוזי חומרים שונים, ומעבירים מידע זה בצורת דחף עצבי. הדחף עובר דרך מעברים מיוחדים בגולגולת אל פקעת הריח Olfactory Bulb
פקעת זו מעבירה את המידע דרך עצב הריח אל מרכז ההרחה במוח. באף אנושי קיימים כ-6 מיליון קולטנים.
ארומתרפיה – ארומה = ריח, תרפיה = ריפוי ובמשמעות הרחבה = ריפוי באמצעות ריחות. בארומתרפיה נעשה שימוש בשמנים נדיפים הידועים בשם "שמנים אתרים"
המופקים מצמחים, פרחים, עשבים, עצים וצמחי תבלין לשם ריפוי. שורשי ארומתרפיה מצויים בתורות ריפוי עתיקות מכל רחבי העולם.

מולקולות ארומטיות נשאפות דרך האף ונקשרות לקולטני ריח ברירית האף המגרים תאי עצב של חוש הריח במוח . תאים אלה מעבירים אותות חשמליים למרכזי מוח האחראים על הזיכרון של הריח. המידע מועבד בקליפת המוח ויוצר תגובה מתאימה בכל מישורי החיים, לתגובות אלו גם תפקיד חשוב ביצירת זיכרון רגשי. משם המידע מועבר אל המערכת הלימבית וההיפותלמוס, זו הבלוטה בה נוצרת תגובה לריח.

ההשפעה המרפאה של השמנים על גוף ונפש האדם החלה במצרים העתיקה שם עצי לבונה וארז שימשו את המצרים בטכניקות החניטה.
את המונח "ארומתרפיה" טבע לראשונה הכימאי הצרפתי רנה-מוריס גטפוסה כאשר גילה במקרה את סגולותיו של שמן אתרי לבנדר לרפא כוויות לאחר שנכווה קשות בידו בהתפוצצות שאירעה במעבדתו. הוא טבל את ידו בקערה עם הנוזל הקרובה ביותר שהייתה במקרה קערה עם שמן לבנדר ! יעילותו של שמן הלבנדר הובילה אתו וחוקרים רבים נוספים לחקור את השפעת השמנים בדרמטולוגיה ורפואה בכלל.

היכרות עם שמנים אתריים המהווים ארומתרפיה מודרנית.

מהם שמנים אתריים ?

שמן  אתרי הוא נוזל נדיף אשר מופק מצמחים (כולל החלקים הצמודים לצמח כמו זרעים, קליפות, עלים, ענפים, שורשים, פרחים, פירות ועוד)
אחד הגורמים אשר משפיעים על דרגת טוהר וסגולות מרפא של שמן הוא ההרכב הכימי. ההרכב יכול להיות מושפע על ידי מספר רב של סיבות ובהם החלק של הצמח שממנו הופק השמן, סוג הקרקע שעליה גדל הצמח, דישון הקרקע (אורגני או כימי) אזור גידול גיאוגרפי,  אקלים, גובה מעל פני הים, עונת האיסוף ושיטת האיסוף וכמובן שיטות ההפקה. גורמים אלו עושים ההבדל האיכותי וזו ארומתרפיה מודרנית במיטבה
לדוגמא: שמן אתרי טימין thyme  מכיל מספר הרכבים כימיים או ביוכימיים שונים אשר משתנים בהתאם לתנאי הגידול, אקלים, גובה. ערכים גבוהים או נמוכים של טימול  מתקבלים בהתאם לעונות השנה. במידה והאיסוף נעשה מאמצע הקיץ ועד הסתיו יהיו בשמן ערכים גבוהים יותר של קרווקרול ( carvacrol  ) אשר עלול לגרום לשמן להיות יותר בסיסי או יגרום לגירוי של העור.

כאשר אנו מביאים למודעות את העוצמה הטיפולית של שמנים אתריים בעולם הבריאות ההוליסטי אנו מצליחים להסביר את החשיבות הנדרשת לשמור על דרגת טוהר של שמנים אתריים לדרגה הגבוהה ביותר שהיא הדרגה התרפואית של ארומתרפיה מודרנית.
אין זה משנה מה עלול להיות המחיר של שמן אתרי בדרגה טיפולית גבוהה, אין תחליף אחר.
כימיקלים שונים יכולים לייצר חיקוי של תרכובת צמחית מוכרת, אך יהיה קשה מאד עד בלתי אפשרי לייצר בהצלחה שמן אתרי במעבדה.

מדוע קשה כל כך למצוא שמן אתרי טהור בדרגה טיפולית ?

ייצור של שמן טהור ביותר עלול להיות יקר מאד היות ויש צורך במאות או אלפי קילוגרמים של צמחים על מנת להפיק קילוגרם אחד של שמן אתרי טהור.
לדוגמא: קילוגרם אחד של שמן אתרי מליסה רפואית טהור עולה אלפי דולרים, למרות שזה נשמע מאד יקר חשוב להבין שדורשים 3 טונות של צמחי מליסה, על מנת להפיק את אותו קילוגרם בודד של שמן אתרי מליסה. מרבית הייצור העולמי של השמנים מיועד לתעשיית הבשמים. לצורך כך שיטות ההפקה כוללות כבישה בלחצים עצומים וטמפרטורות גבוהות, על מנת להפיק את השמנים במהירות נעשה שימוש בתמיסות כימיות ובחומרים ממיסים. כך שמופקות כמויות גדולות יותר ובמהירות רבה יותר. שמנים אלו יכולים להיות בעלי ניחוח טוב ועולים הרבה פחות אבל לעולם הם יהיו חסרים את החומרים והתכונות התרפואיות.

אילו תכונות מספקים שמנים אתריים טהורים בדרגה טיפולית ?

שמנים אתריים מגלמים בתוכם את  היכולת של הצמחים לשחזר, לחדש, להגן ולחזק חיסוניות.
מבנה כימי של שמן אתרי הוא בעל מולקולות קטנטנות והם מסיסות בשמן ומאפשרים בקלות וביעילות חדירה וספיגה דרך העור.
צורת מבנה מיוחדת זו מאפשרת חדירה דרך ממברנות של תאי הגוף גם באם ממברנות אלו התקשו כתוצאה מתהליכי חמצון.
בפועל המבנה של שמן אתרי הוא בעל יכולת להשפיע על כל תא בגוף בתוך 20 דקות ואז להמשיך בתהליך של חילוף חומרים כמו כל חומר אחר בגוף.

שמנים אתריים הם נוגדי חמצון עוצמתיים ומנטרלים רדיקלים חופשיים. רדיקלים חופשיים הם אטומים במבנה שבו לפחות אלקטרון אחד חסר.
מבנה זה נוצר בגוף בתהליך טבעי של חילוף חומרים. הגוף עושה שימוש ברדיקלים חופשיים לצורך שמירה על איזון וחלוקה גנטית, על התפצלות תאים ואיתות בין תאים וכן תפקוד נכון של המבנים התאיים. רדיקלים חופשיים יכולים להיות מיוצרים גם עקב השפעות סביבתיות כמו זיהום אוויר, קרינה, עישון ועוד.
במצבים אלו רדיקלים חופשיים מיוצרים בקצב מואץ ומוציאים מאיזון את נוגדי החמצון ובכך נוצרים נזקים ותמותה מואצת של תאים בגוף.

עקה חמצונית

מצב זה של חוסר איזון בין רדיקלים חופשיים ונוגדי חמצון נקרא עקה חמצונית oxidative stress. תהליך זה מתרחש במצב שבו נוגדי חמצון אינם יכולים לנטרל את הרדיקלים החופשיים.
אם רדיקל חופשי אינו מטופל כראוי הוא עלול לגרום "אפקט דומינו" נזק הנגרם כתוצאה מייצור של עוד רדיקלים חופשיים מתוך אטומים יציבים. ההשלכות של עקה חמצונית הם נזקים לחלבונים של DNA  ושל הרקמות וכן תהליכים אשר מעוררים מחלות בגוף האדם.
שמנים אתריים, חומצות שומן מסוג אומגה 3 ומספר וויטמינים נמצאו יעילים בנטרול ועצירת ייצור של רדיקלים חופשיים והפגת מצבים של עקה חימצונית. בכך הם עוזרים לגוף להשתקם ולפתח עמידות למחלות.
שמנים אתריים רבים מכילים מרכיבים נוגדי חיידקים ונגיפים, נוגדי דלקות, נוגדי תהליכים מיקרוביאליים ותהליכים נוגדי גידולים ממאירים, נוגדי פרזיטים, נוגדי וירוסים, וכן חומרים מחטאים.
שמנים אתריים הם בעלי יכולת למגר סוגי ווירוסים ובקטריות רבים כאשר באופן מקביל הם מעניקים תמיכה וחיזוק למערכת החיסונית.
ישנם שמנים אתריים בעלי יכולת לבצע תהליכי ניקוי של הכבד מרעילות וניקוי מרכיבים רעילים ממחזור הדם.
לדוגמא שמן אתרי רוזמרין מכיל מבנה חומרים המפעיל אנזימים המגינים על הכבד ומשפרים את היכולת להוציא רעילות מהכבד.

שמנים אתריים הם בעלי יכולת עוצמתית להשמיד חיידקים ונגיפים, כאשר משתמשים בשמנים אתריים בעזרת מפיץ שמנים אתריים או דיפיוזר חשמלי.
השמנים האתריים מייצרים הגנה מעולה נגד חיידקים ונגיפים בעוצה רבה יותר מאשר שימוש בכל מצב אחר. הסיבה לכך היא נידוף מולקולות של שמן אתרי באוויר יחד עם יונים שליליים המצויים באוויר. יוצרים יחד סינרגיה הפועלת ביעילות להשמדת גורמים מחוללי מחלות דלקתיות, מעבר לזה. שמנים אתריים מעשירים את האוויר בחלקיקים ארומטיים אשר משנים את הניחוח בחדר ובאופן זה משפיעים במישורים  הגופניים, הנפשיים והרגשיים.

לכל שמן אתרי ישנה אנרגיה משלו בעלת תדר ועצמה שונים ועל כן הפעילות של כל שמן שונה בהשפעתו על רגשות והמצב רוח.

לדוגמא: שמן אתרי לבנדר הוא בעל השפעה מרגיעה על הגוף והנפש, שחרור לחצים, מרומם מצב רוח. לשמן יכולת חיטוי עוצמתית, יכולת מרשימה לריפוי והרגעת העור.

חשוב לזכור כי פעולת שאיפה מכניסה אויר לריאות, שמנים אתריים נדיפים הנשאפים פנימה נספגים במהירות וביעילות למחזור הדם. בדרך זו מגיעים מולקולות אלו לכל תא בגוף. מכאן יכולת השפעה עוצמתית למצבים בריאותיים רבים.

טיפולי ארומתרפיה

ארומתרפיה היא כלי טיפולי יעיל ביותר למצבים בריאותיים רבים הן במישור הפיזי והן במישור הרגשי.
טיפול בארומתרפיה עושה שימוש בשמנים אתריים טהורים ברמה טיפולית הגבוהה ביותר ומאושרים ע"י הרשויות לשאיפה, בליעה או יישומים במריחה.
השפעות של שמנים ארומתרפיים היא מהירה ויעילה ומסיבה זו הולך ומתרחב בכל העולם השימוש בשמנים ארומתרפיים כשיטת טיפול מועדפת.

לייעוץ ולטיפול בארומתרפיה דברו איתי

0505740431

0507937760

035753877

פניות בכתב כאן >>>

לצפייה במבחר השמנים הארומתרפיים ותכונותיהם כאן >>>

Print Friendly, PDF & Email
שתף
Call Now Button