שמירה על בריאות העיניים
שמירה על בריאות העיניים
מאי 17, 2020
שמירה על בריאות העור
שמירה על בריאות העור
מאי 20, 2020
שמירה על בריאות העיניים
שמירה על בריאות העיניים
מאי 17, 2020
שמירה על בריאות העור
שמירה על בריאות העור
מאי 20, 2020

התמודדות עם סוכרת לפי רפואה סינית

התמודדות עם סוכרת לפי רפואה סינית

התמודדות עם סוכרת לפי רפואה סינית

התמודדות עם סוכרת לפי רפואה סינית, מחלת סוכרת אובחנה לפני אלפי שנים על ידי הרפואה הסינית אשר מייחסת לאיזון חשיבות עליונה, לכן רבות מוקדש לנושא של התמודדות עם סוכרת ואיזון רמות סוכר לפי רפואה סינית. בשפה הסינית ישנן שתי מילים שונות בהצגת המושג סוכרת. ברפואה הסינית המסורתית העתיקה המושג הוא KE – XIAO
והתרגום הוא wasting and thirsting ובעברית, המחלה של הצמא והבזבוז.

בשפה הסינית המודרנית, המושג הוא BING NIAO – TANG  והתרגום הוא urine illness sugar

מוצרים שמוזכרים במאמר שעשויים לעניין אותך

בעברית: מחלה של עודף רמות סוכר בדם.

התמודדות עם סוכרת לפי רפואה סינית.

נושא מחלת סוכרת מוזכר כבר בטקסטים עתיקים של רפואה סינית,

אחד הכתבים הראשונים המזכירים מחלה זו הוא  neijing שהוא ספר הרפואה הפנימית של הקיסר הסיני הצהוב.
באופן מסורתי הגדרת המחלה מחולקת לשלושה סוגים המתייחסים למחמם העליון, המחמם המרכזי והמחמם התחתון.
כל סוג משקף את קשר הגומלין לאחד משלושת הסימפטומים העיקריים,

 • צמא,
 • רעב,
 • עודף הטלת שתן,
 1. המחמם העליון מתייחס לריאות,
 2. המחמם המרכזי מתייחס לטחול,
 3. המחמם התחתון מתייחס לכליות,

מצב של חוסר ין מיוחס לכל אחד מהסוגים.

האבחון המסורתי של "מחלת הצמא והבזבוז" יכול לכלול מחלות נוספות שאינן כלולות בהגדרה המערבית של מחלת הסוכרת ולהפך.

כמו כן שני ההיבטים השונים הסיניים של מחלת סוכרת הן המודרני והן העתיק אינם בהכרח מקבילים בכל הסימפטומים שלהם.

לפי רפואה סינית מסורתית המכונה גם TCM, צריכת מזון בלתי מבוקרת וכן צריכת יתר של מזון שומני ורווי, חריף ומתוק, משקאות חמים מבחינה אנרגטית ואלכוהול, מחלישים את תפקודי ההנעה, הפירוק והעיכול של הטחול והקיבה ויוצרים עודף חום פנימי. הצטברות עודפי המזון הופכת לחום אשר צורכת נוזלים ועקב כך נוצרים הרעב והצמא.

בספר " השאלות הפשוטות " SU WEN מוסבר :

" שומנים יוצרים חום פנימי בזמן שמתיקות יוצרת תחושת מלאות במחמם המרכזי. לכן הצ'י עולה ומציף ועקב כך נוצר מצב של צמא ובזבוז "

חום פנימי למשך זמן ממושך פוגע באלמנט ין ומכלה את נוזלי הגוף, כשנוזלי הגוף מתכלים, הם נכשלים בהזנת הריאות והכליות. שינויים פתלוגיים נראים בתסימני סוכרת ולכן תמיד הם כוללים מחסור של ין וחום יבש. הגורמים האלו משפיעים הדדית האחד על השני:

 • מחסור של ין מוביל ליובש חם,
 • יובש חם מוביל לחוסר של ין.

התמודדות עם סוכרת לפי רפואה סינית – צעדים מעשיים

מתוך הגורמים הללו רפואה סינית מתמודדת עם מחלת סוכרת בכמה מישורים.

 1. הזנת נוזלי הגוף דרך חיזוק צ'י של האדמה וחיזוק הטחול ( הטחול ע"פ רפואה סינית אחראי על נוזלי הגוף).
 2. שיפור האיזון שבין הין והיאנג דרך הזנת הין וריסון העליה של היאנג.
 3. חיזוק שלושת האיברים המרכזיים בשלושת המחממים, ריאות טחול וכליות.

כדי להגיע לתוצאה חיובית בכל שלושת המטרות הללו ישנם כלים המאפשרים בהצלחה התמודדות עם סוכרת לפי רפואה סינית.

 • דיקור – שמטרתו ליצור הנעה בנוזלי הגוף כדי לאזן את תהליכי החום והיובש בגוף.
 • תזונה – הימנעות מהמזונות " החמים " , שומניים, מתוקים. התזונה כן מתבססת על מזון טבעי המחזק את הטחול, הריאות והכליות
  וכן מחזקת ין ודם.
 • צמחים – מטרתם לחזק דם וין וכן לשפר את יכולת הגוף להשתמש באינסולין טבעי הקיים בגוף. ראה תוסף תזונה נרמדיק
 • תוספי תזונה – מטרתם לחזק דם , לאזן טמפרטורת גוף על מנת להימנע מעודף חום, להזין את נוזלי הגוף
 • תוספי תזונה  – לצורך תמיכה ואיזון אישיים של איברים שנפגעו או מערכות שנחלשו. ראה תוסף תזונה פקטוראקס

סוכרת לפי רפואה מערבית

סוכרת היא מחלה שמנגנון הפעולה שלה אינו ברור עד סופו. כל סוגי הסוכרת נגרמים בגלל בעיה כל שהיא בייצור אינסולין או בקליטתו בתאי הגוף. בסוגים השונים של מחלת סוכרת הבעייתיות היא תאי בטא  ß בלבלב, אשר ירידה בתפקודם או בכמותם אינם מסוגלים ליצור מספיק אינסולין או לחלופין שהגוף מפתח תנגודת חיסונית לאינסולין המיוצר ותוקף אותו. על פי מחקרים חדשניים ישנם כמה גורמים להיווצרות מחלת סוכרת. החלוקה שהייתה נהוגה בעבר הייתה מאד ברורה:

 • סוכרת   TYPE I  – תלוית אינסולין,
 • סוכרת  TYPE II  – מטופלת בתרופות ובדיאטה.
 • סוכרת הריון – שהיא סוג משנה ויכולה להיות מחוברת לכל אחד מסוגי הסוכרת.

כיום החלוקה איננה נחרצת באותה המידה. ברור שיש רקע של כשל חיסוני  לחלק ממקרי המחלה. קיימת גישה המחלקת את סוגי הסוכרת TYPE I הן על רקע נגיפי, וחיזוק לכך הוא שהתפרצויות של המחלה הן קשורות ישירות למגפות של נגיפים מסוימים. הגוף בטעות מזהה את תאי בתא של הלבלב כאילו הם אותם נגיפים והוא תוקף אותם.

הימנעות ממזון מסוים ושמירה על רוגע נפשי הם נושאי מפתח לשמירה על איזון ברמות הסוכר

ישנם מרכיבי מזון מסוימים בעיקר מוצרי חלב המעלים  ( בעיקר בתינוקות וילדים אך לא רק בהם) את אותה הבעיה של העלאת הסיכון  של הטעות החיסונית בגוף ופגיעה בתאי הלבלב. מתח וחרדה הם סיבות נוספות להעלאת התחלואה בסוכרת. התגובה של אנשים החולים בסוכרת למצבי מתח וחרדה היא מידית וגורמת למחלת סוכרת לצאת מאיזון ברמות הסוכר בדם.

תסמונת X

קיים קשר ברור ביותר בין סוכרת ותסמונת X,  תסמונת X מאחדת כמה גורמי סיכון. השמנה + יתר לחץ דם + שומנים בדם ולעיתים מצטרפים גורמי סיכון נוספים. מחלות לב וכלי דם ונטייה לקרישיות יתר של הדם. תסמונת X היא הסיבה העיקרית לסוכרת TYPE II . היא בעלת מאפיין גנטי חזק יותר. במקרים כאלה בדרך כלל התפרצות מחלת הסוכרת מלווה באיזו שהיא ירידה חיסונית ועשוי להיות לעיתים בעקבות מחלת שפעת.

סוכרת בעידן המודרני

אורח חיים מערבי המשלב תזונה מתועשת, שומנים רוויים, מזונות הידועים כיוצרי ירידה של המערכת החיסונית, רעלנים המצויים במזון החל מחומרי הדברה, חומרים המאיצים גדילה, חומרים משמרים, חומרי טעם וצבע הנמצאים במזון, יחד עם זיהום אוויר ומים ופגיעה קשה באיכות הסביבה, כל זאת ביחד עם ירידה בפעילות גופנית, תפקוד יום יומי תחת מצבי מתח ולחץ מרובים, ללא אפשרות של מנוחה ורגיעה גופנית ונפשית, גורמים להתפתחות ועלייה תלולה בתחלואה בסוכרת ובכל הסימפטומים של תסמונת X בקרב האוכלוסייה. הוכחה נחרצת לכך נמצאה בהרבה מאד מחקרים לגבי אוכלוסיות שבהן אחוזי התחלואה הסוכרת ובתסמונת X הייתה נמוכה במיוחד, כאשר אנשים אלו היגרו למדינות המערב ואימצו אורח חיים מודרני מערבי, הם החלו לחלות בסוכרת ובתסמונת X באחוזים דומים לאוכלוסייה המערבית, בעוד שבני משפחותיהם שנשארו בארצות המוצא שמרו על אחוזי מחלה נמוכים במיוחד.

עיקר התמיכה שניתנת בדרך המערבית היא תרופתית בבליעה שמטרתה בדרך כלל להעלאת הניצולת של האינסולין הקיים בלבלב, או בעזרת זריקות אינסולין המשמשות כתחליף לאינסולין המיוצר בתאי בטא.

ייעוץ תזונתי מתייחס בעיקר להורדת סוכרים ושומנים מתוך התזונה והעלאת הפחמימות המלאות והמורכבות בתזונה וללא התייחסות לגורמים תזונתיים הפוגעים במערכת החיסונית.

תוספת צמחים  לתוך אורח חייהם של חולי הסוכרת מכל סוג שהוא אינה באה להחליף את התרופות הניתנות על ידי הרופא.

התמודדות עם סוכרת לפי רפואה סינית שונה בפילוסופיה ובחשיבה ומטרתה היא לטפל בגורמים לסוכרת ולא בסימפטומים.

 • תמיכה במערכת החיסונית על מנת למנוע ככל האפשר את הפגיעה של סוכרת במערכת החיסונית ולמנוע ככל האפשר נזקים חיסוניים הנגרמים במחלה זו וגורמים לנזק הקשה ביותר לחולים. במסגרת זו, הורדת גורמי הסיכון שמעלים את הסיכוי לשגיאה של מערכת החיסון, כגון : הורדת מוצרי חלב מהתזונה, הורדת צריכת הקפה ואלרגנים נוספים הפוגעים במערכת החיסון. במקביל הוספת חיזוקים למערכת החיסונית בצורת נוגדי חמצון איכותיים כגון :
  פורמולת T.S.F פלוס וכן תוסף תזונה נוני פלוס  המכיל  Morinda Citrifolia.
 • שיפור בהזרמת הדם, חיזוק כלי הדם – חולשת המערכת הזו היא אחד הגורמים לנוירופתיה סוכרתית שהינה אחד הסיבוכים הקשים ביותר במחלת סוכרת.
  הזרמת דם טובה יותר נעשית בעזרת פורמולות צמחים וכן בעזרת פעילות גופנית מותאמת אישית.
 • שיפור יכולת קולטני התאים להטמיע אינסולין בעזרת צמחים ייחודים ובכך להביא להורדת מדדי HbA1c , לדוגמה בעזרת שימוש בתוסף תזונה נורמדיק המבוסס על הצמח ג'ימנמה
  ותוסף התזונה פקטוראקס אשר עשוי למנוע ואלי גם לצמצם נזקים.
 • תמיכה בעזרת צמחים ותזונה באיברים שבהם ידוע שמחלת הסוכרת פוגעת בהם כגון עיניים, מערכת עצבים, גפיים, כלי דם, כליות דרכי השתן ועוד.
  כל זאת בעזרת בניית תכנית תזונה וצמחים אישית ובתוספות של תוספי תזונה .
 • ייעוץ תזונתי  אישי המותאם אישית לצרכיו של המטופל ואורח חייו ובצמוד למצבי האיזון או חוסר האיזון שלו. תפריט המבוסס על התזונה התרפואית על פי רפואה סינית.
 • תכנון פעילות גופנית המותאמת אישית למטופל, על פי מצבו הגופני ויכולותיו. כל זאת עם העלאה הדרגתית של סרגל המאמץ וזאת על מנת לשפר סיבולת לב ריאה.
 • ידוע כי מצבי לחץ מתח וחרדה מעלים רמות סוכר בדם ולכן ישנה חשיבות רבה להתמודדות עם מצבי לחץ שונים תוך לימוד טכניקות של רגיעה, הרפיה או דמיון מודרך
  בשיטת המסע. תוספי תזונה ממקור צמחי בלבד אשר עוזרים לרוגע ושקט נפשי הם צורך הכרחי לאנשים סוכרתיים הנמצאים במצבי לחץ, חרדה או מתח נפשי.
  תוסף התזונה CHI SHEN הוכח כיעיל מאד לרוגע ולאיזון נפשי, כל הטכניקות ותוספי התזונה נועדו ליצור איזון במצבי גוף נפש  אשר תורמים במישרין לאיזון טוב יותר
  של רמות סוכר.

כל האמור במאמר זה מצריך אבחון מעמיק ואישי, התאמה אישית, מעקב צמוד, בדיקות עקביות על מנת למנוע אובדן השליטה והאיזון העדינים בגוף שהם מדדים אישיים ומשתנים ממקרה למקרה. התמודדות עם סוכרת לפי רפואה סינית מותאמת אישית לכל מטופל ובהתאם למצבו הבריאותי, חשוב לזכור כי התמודדות עם סוכרת לפי רפואה סינית מצריכה לעיתים שינוי באורח חיים, תזונה, ועוד.
התמודדות עם סוכרת לפי רפואה סינית נעשית בצמוד לטיפול שאותו נוטל המטופל מהרופא האישי ולא במקומו.
התמודדות עם סוכרת על פי רפואה סינית יעילה במיוחד לאנשים הנמצאים בקבוצות סיכון לתחלואה, לאנשים הנמצאים בשלב התחלתי ראשוני ואינם נוטלים עדיין תרופות.

האמור איננו בגדר המלצה רפואית ואיננה באה להחליף טיפול רפואי, האמור נאסף מפרסומים בכתבי עת מקצועיים, על הנזקקים לטיפול לפנות לרופא.
המאמר נכתב על ידי חגית שחף מומחית מדופלמת לרפואה סינית

שרות לקוחותיש לך שאלה ? ניתן לפנות אלינו  כאן

לייעוץ אישי ולקביעת מועד לטיפול   0505740431   035753877

 

Print Friendly, PDF & Email
שתף
שנדבר? דילוג לתוכן