שמירה על בריאות העור

שמירה על בריאות העור

שמירה על בריאות העור

שמירה על בריאות העור

איבר הגוף הגדול ביותר הוא העור שלנו, העור עוטף אותנו מכף רגל ועד הראש. העור שלנו מהווה את קו ההגנה של הגוף בפני פולשים מכל סוג החל בפלישה פיזית ועד לגורמים מזהמים או גורמי תחלואה ולכן שמירה על בריאות העור היא צעד מפתח חיוני.

תגובות שונות של העור הם אות אזעקה המודיע לנו על קושי ומלחמה מתחוללת באותו איזור על פני העור, הסימנים עלולים להיות דלקתיים בעקבות מזהמים חיצוניים המאיימים לפלוש לגוף, לעיתים כתוצאה מפגיעה בשלמות העור או מגע עם חומרים מזהמים, גורמי אלרגיה, חומרים כימיים או כל חומר שהמעבדה החיסונית שלנו מזהה כחומר המסכן אותנו.

לעיתים תופעות בעור נגרמות מאי תקינות בריאותית הנובעת מתוך הגוף ומקרינה החוצה, אלרגיה למוצרי מזון מוקרנת החוצה בעור ובתחושות שונות במערכת העיכול, סוגי מזון רבים גורמים לאנשים להופעת פצעונים בעיקר בפנים, גם הם סימני תגובה למזון או חומרים אחרים שהגוף מזהה כבלתי רצויים.

רמות חומציות שונות של הגוף משתנות מאדם לאדם והם תלויות בגנטיקה, בתזונה ובאורח החיים האישי.

לעיתים מתבטאת רמת חומציות מצטברת בעיקר בתוך קפלי עור, באזורים בהם קיים חיכוך איברים כגון בתי שחי, פנים ירכיים, מפשעות, אחוריים, קפלי שומן באזור הבטן התחתונה, מתחת ובין שדיים אצל נשים.

עודף והצטברות חומציות וחומצות שומן גורמים לגירוי ודלקתיות הנובעים מהצטברות חיידקים ומזהמים הגורמים לגירוי ולתגובה אנושית והיא גירוד. הגירוד גורם לפציעת העור והחדרת גורמי הזיהום מתחת לשכבות העור החיצוניות. תופעה זו יכולה להיגרם גם מחיכוך טבעי של איברים ללא גירוד אך התוצאה זהה והיא גורמת להחדרת המזהמים אל מתחת לעור. בשלב זה הופך המזהם החיצוני למזהם תת עורי הקשה הרבה יותר לטיפול.

גורמי תחלואה של העור הנובעים מתזונה או מגע עם כימיקלים או מזהמים אחרים צריך להיות על ידי מניעה מחשיפה לאותם חומרים או הימנעות מתזונה הגורמת לאלרגיה.

מרבית בני האדם סבלו בעבר או סובלים באופן זמני או כרוני מאלרגיה בעור הנובעת מסיבות רבות החל  משימוש בחומרים כגון אבקות כביסה אגרסיביות או סבון המחולל תגובה אלרגית או פעילות יתר של בלוטות שומן. ישנם סוגי אל סבון המכילים אלקלואידים הגורמים לייבוש של העור, תוצאה זו מעוררת את בלוטות השומן לפעילות יתר קיצונית הגורמת לעור שמנוני ומגורה.

יצרנים של מוצרי טואלטיקה ובתוכם יצרני סבון, שמפו, מוצרי לחות והזנה של העור מתהדרים ברמות של חומציות PH כמו זו של העור הטבעי אבל מכילים חומרים היוצרים לשינוי או תורמים לפעילות יתר של הגורמים האחראיים על רמת חומציות של העור. יצרני דטרגנטים ובתוכם אבקות כביסה, מרככי כביסה, חומרי ניקוי לבית ועוד, גם הם טוענים כי מוצריהם מיועדים לשמירה על בריאות העור.

מוצרי איפור המכילים חומרים מזיקים ולעיתים רעילים גורמים אף הם לפגיעות בעור ולספיגת חומרים מסוכנים בתוך העור. מוצרי איפור לעיתים גורמים לסתימת נקבוביות ואינם מאפשרים הזעה או חילוף חומרים. התוצאה תבוא לידי ביטוי באדומיות או נפיחות בעור במקרה הקל ולתחלואה העלולה להיות מסוכנת במצבים מתמשכים.

תחלואי עור עלולים להופיע במצב של הזעה מוגברת או הפרשות שומניות או רמות חומציות גבוהות כל אלו יחד עם היגיינה בלתי מספקת או בתכיפות נמוכה, האמור נכון גם במצבים של מחלות שונות ונטילת תרופות מסויימות.

יש להימנע משימוש בכל אותם מוצרים מפרים את האיזון הטבעי של העור והורסים את מנגנוני ההגנה הטבעיים של העור וחושפים אותו לפגיעה. חשוב מאד לקרוא את תוויות התכולה של מוצרי קוסמטיקה, סבונים, שמפו, מוצרי ניקוי וכדומה. יש להקפיד שהמוצרים לא יכילו חומרים אסורים או חשודים כמחוללי תחלואה. ישנם כיום אתרי אינטרנט רבים המפרסמים את רשימת החומרים האסורים והחומרים החשודים כמחוללי תחלואה.

הקפידו לקרוא ולהשתמש במוצרים ידידותיים והיוועצו באנשי מקצוע בכל מקום של ספק.

זכרו תמיד כי העור שלנו הוא מערכת ההגנה שלנו וגם כרטיס הביקור שלנו ומסיבה זו הקפידו גם על תזונה נכונה ואיכותית, השתמשו בתוספי תזונה תועלתיים לעור והקפידו על מנוחה ורוגע נפשי.

שתף