לחץ נפשי וחרדה
לחץ נפשי וחרדה
ספטמבר 30, 2020
ווגה D3
משרד הבריאות יודע, הציבור לא, ויטמין D נגד קורונה.
אוקטובר 17, 2020
לחץ נפשי וחרדה
לחץ נפשי וחרדה
ספטמבר 30, 2020
ווגה D3
משרד הבריאות יודע, הציבור לא, ויטמין D נגד קורונה.
אוקטובר 17, 2020

אחרי החגים זה עכשיו

אחרי החגים זה עכשיו

אחרי החגים זה עכשיו, חלפו עברו חגי תשרי והשנה באופן שונה. נוספה לנו השנה מגיפה נוראית ומדבקת הגובה קורבנות ומותירה נזקים עצומים בבריאות בכלכלה ובחברה.
אמנם הרבינו באיחולים, ניסינו לשמר מסורת ומנהגי חג, סעודות חג כמעט ולא היו, אלה שהיו נערכו במתכונת מאד מצומצמת ולעיתים גם בבדידות כואבת.
היה לנו זמן  להתבוננות פנימה והחוצה, משפחה לדורותיה וחברים אותם לא ראינו, את חשבון נפש עשינו עם עצמנו.
עתה, משנסתיימו החגים וכלי הסעודה הושבו למקומם נקיים ומצוחצחים עד לחג הבא.

אחרי החגים זה כאן ועכשיו.

החגים, הסגר והמגבלות עשו את שלהם. לאחד נוספו מספר קילוגרמים כי היה מאד טעים, לאחרת התרחבה מידת המותן כי המטעמים הזכירו טעמים נשכחים.
אחרים חיסלו הכול כי חבל לזרוק…  אכלנו משעמום ואכלנו מתסכול, מרביתנו המעטנו ככל האפשר יציאות מהבית ועקב כך ירדה גם הפעילות הגופנית
ממחר דיאטה, רק חסה עד אשר נוריד לפחות 5 ק"ג, לא רוצים לשמוע מאוכל זה או אחר.  נדרים שאנו מחדשים בכל שנה ולאחר כל חג.

מוצרים שמוזכרים במאמר שעשויים לעניין אותך

בעת הזו יצאו בתקשורת פרסומים אודות תעשיית מוצרי הדיאטה על שיטותיה השונות הממצאים מצביאים על קשת רחבה שמתחילה בהבטחות שווא שעלותן לא מבוטלת
ועד למצבים הפוגעים בבריאות ועלולים לסכן חיים והכל על מזבח הגזרה המחויבת ומבטי הקולגות שבמרחב…

הסתיו בפתח

בואו ונתחבר לרגע לעצמנו ולטבע הסובב אותנו, משכימי קום כבר רואים שעת הזריחה ההולכת ומתאחרת והבוקר אפור וחשוך. גם שעת הערבית מקדימה ושמיכת הערב מתכבדת לכסות אותנו ולעטוף את כתפנו עת הצינה משתלטת ומד הטמפרטורה מעיד בספרות נמוכות. הביטו בשמים ההופכים לאפרוריים ועננים משייטים עת משבי רוח מסיעים אותם לכל עבר. באם נביט בשדות בוודאי נבחין בתלמים שנחרשו בשדות והכל מוכן לזריעה עת יגיע מטר.

אחרי החגים זה עכשיו !

סדר קיים בבריאה ובעונות השנה המתחלפות ועת לכל דבר תחת השמים, עת זריעה ועת קציר. סדר זה של עונות השנה למעשה מבטיח את קיומנו ואת המזון אשר האדמה נותנת לנו, באם אנחנו מחוברים לטבע ולסדר זה אזי הוא צריך להתקיים בכל אחד מאיתנו. בכל פעם אנחנו צריכים להזכיר לעצמנו כי לא לחינם תנובת השדה היא על פי עונות השנה ותזונתנו צריכה להתבסס על יבול העונה ולא על יבול המקפיא או השימורים.

תהליכים גופניים

נביט לרגע על התהליכים המתרחשים בגופנו, מטרת התהליכים היא לשמר את עצם קיומנו כאשר אנחנו מספקים לגוף חומרי בניין הכרחיים על מנת להמשיך ולקיים תהליכי חיים.
באם חשבון הבנק סובל מעודף הוצאות יהיה זה ברור ומובן לכולנו שיש צורך לעצור את ההוצאות מלבד אלו ההכרחיים על מנת לשמר מהלך חיים סדיר ולעצור כל הוצאה שאיננה הכרחית. מה שנכון לחשבון הבנק נכון גם לגוף שלנו אך לא באותה הגישה ולצורך זה עלינו להבהיר ולחדד. מזון אינו נמדד רק על פי כמות הקלוריות שהוא מכיל.
מזון דל קלוריות אינו בהכרח בריא וטעות היא לאכול רק מזון המתהדר בכמות קלוריות נמוכה.

מזון – חומרי בניין לגוף

בראש ובראשונה מזון נועד לספק לגוף מלבד אנרגיה זמינה גם את חומרי הבניין ההכרחיים לקיום תהליכי חיים ולשמירה על בריאותינו, ויטמינים, מינרלים, יסודות קורט, חומצות אמינו ועוד מרכיבים נוספים נועדו לתהליכים מאד ספציפיים שהגוף אינו יכול לתפקד בלעדיהם באורח תקין לאורך זמן. את החומרים האלו הגוף אינו יכול לייצר בעצמו ולצורך קיומי ובריאותי עליו לקבל אותם מהתזונה. מסיבה זו הצהרה האומרת שמהיום אוכלים רק עלים איננה נכונה ואף עלולה להיות מסוכנת לאורך זמן ובעיקר לאנשים מבוגרים או לאנשים בקבוצות סיכון
או הלוקים במחלות שונות.

בשנות צעירותינו כשהבריאות שופעת והחיוניות קורנת, הגוף יודע לפצות על חסרים תזונתיים כאלה ואחרים, ככל שחולפות השנים מצטמצמים המאגרים הגופניים בחומרי בניין הכרחיים, כאשר גם הבריאות מתרופפת נוצר צורך גופני מוגבר לחומרי בניין הכרחיים על מנת להחלים וגם לשמר תפקודי גוף. אין האמור ממליץ על צריכת ויטמינים מבודדים מכל סוג שהוא !
לצערי ומניסיוני הרב נתקלתי במטופלים רבים אשר גזרו על עצמם או מטפלים שונים המליצו להם על תזונה הזויה בתוספת כמויות מוגזמות של ויטמינים מבודדים שרובם ממקורות סינטטיים. במקרים הקלים הגוף פולט תוספות אלו בשתן ולצערי במקרים אחרים זה מסתיים בנזק בריאותי.
עם יד על הלב, בואו נבחן את עצמנו, מתי בפעם האחרונה כאשר באנו להכין ארוחה או כאשר יצאנו לסעוד במקום אחר חשבנו על ההיבט התזונתי והבריאותי !
גזרנו, אספנו ורכשנו אינספור מתכונים, צפינו באינספור שעות בישול במגוון תכניות ולעיתים החלטנו בליבנו "כזה בדיוק נכין לחג, זה יהיה להיט מקורי…"

אין האמור כאן בא על מנת להטיף או לחנך אלא רק לשפוך אור ולחדד את הצד הבריאותי היות  ואחרי החגים זה עכשיו

מנגנוני הישרדות בגוף האדם נוצרו משחר הבריאה לצורך אחד בלבד, לשמר את שרידותו של האדם. עת המזון לא היה מצוי בשפע ידע גוף האדם לשמר את עודף התזונה בצורה של שומנים ובעת חוסר פירק הגוף את השונים והפך אותם לאנרגיה זמינה עד לארוחה הבאה.
כיום כשהשגת מזון אינה כרוכה בציד ובמרדף אחר חיות בר או בעבודה קשה בשדה הופך מנגנון הישרדותי זה לחסר שימוש כל עוד התזונה מאוזנת.

אז מה עושים ?

מנגנוני העיכול סופגים את חומרי הבניין הנדרשים לגוף, עודפי מזון הופכים לשומנים הנצברים בגוף ונראים בעיקר בבטן, מותניים, אחוריים וירכיים.

אל תטעו מצבורי השומנים אינם מכילים רק את עודפי הארוחה. הם לא ! הם מכילים את כל מה שהגוף לא מכיר כמזון,
זה כולל ממתיקים מלאכותיים, חומרים משמרים, חומרי טעם צבע ומרקם. חומרי הדברה ועוד שלל חומרים שלא גדלו על אף עץ או שיח.
הגוף שאינו יודע מה לעשות עם חומרים אלו עוטף אותם בתאים שומניים ושולח אותם לאחסון במצבור השומנים. כך הופכים חומרים אלו לתוספת מכובדת בהיקפים שהצטברו.
אחרי החגים זה עכשיו ועונת הסתיו מצמצמת את מגוון הפירות והירקות שהיו לנו בתקופת הקיץ וזהו הזמן לשינוי תזונתי אשר יכין את גופנו לעבור את החורף בבריאות תקינה.

תהליכי ניקוי

תחילת כל תהליך גופני או אחר מתחיל ראשית בתהליכי ניקוי, בהתייחס לגוף שלנו, עלינו תחילה להיפטר מעודפים שאינם צבורים רק בהיקפים אלה גם לעודפים הדבוקים לדפנות מערכת העיכול, לעודפים לא רצויים של שומנים וסוכרים ממחזור הדם. בכל מערכת המסיעה נוזלים מציבים מסננים (פילטרים) על מנת לסנן מתוך הנוזלים חומרי פסולת.
כך גם בגופנו מצויים מסננים, העיקריים הם הכבד והכליות אשר תפקידם לסנן את חומרי הפסולת מתוך החומרים העוברים בגוף.
כולנו יודעים שיש לנקות את הפילטרים של המזגנים, של מכונת הכביסה, של המדיח, המייבש ועוד.. ומה עם הפילטרים שלנו ?
על מנת שלא לגרום לסתימות ולהצפות עלינו לנקות גם את הפילטרים שלנו וזאת באמצעות מזון ותוספי תזונה ייעודיים לניקוי מערכות הגוף.

ייעוץ תזונתי

אחרי החגים זה עכשיו וייעוץ תזונתי יכול לעשות את ההבדל אך עליו להיות אך ורק על בסיס אישי ובריאותי של כל אדם ומתואם לאורח חייו.

תפריט תזונתי מאוזן ובריא חייב לקחת בחשבון ערכים תזונתיים להם זקוק האדם ולא את הטרנד התזונתי או המסעדה האופנתית שבכותרות.
ראוי לזכור את שאמרו גדולים וחכמים  "יהיו מזונותיך תרופותיך…" כי אחרי החגים זה עכשיו…

בבואכם להכין את הארוחה הבאה הביטו בשמים המתקדרים, מזג האוויר ההולך ומצטנן, הביטו על מדפי הפירות והירקות העונתיים ובחרו בתפריט ראוי ומאוזן המכיל שפע ירקות, פירות, דגנים וקטניות. בעונה זו רצוי להרבות בצריכה של דגנים כמו אורז בתוספת קטניות מסוגים שונים, השילוב יוצר שפע ערכים תזונתיים ובריאותיים בעיקר בעונה זו של השנה. שתייה מרובה של מים וחליטות צמחים יחד עם פעילות גופנית מתונה בעיקר בחיק הטבע יתרמו לרוגע נפשי וחילוף חומרים תקין.
פן נוסף לשמירה על הבריאות ולהצרת היקפים הוא שמירה על בריאות דרכי העיכול, פלורה תקינה של צינור העיכול והמעי, חילוף חומרים תקין והאצת תהליכי עיכול יעשו את העבודה ושוב אני חוזרת על המנטרה, רק לאחר אבחון אישי מלא של כל אדם. לאנשים בעלי מערכת חיסונית מוחלשת.
לאנשים בקבוצות סיכון ולאנשים הנוטים לחלות בקלות במחלות חורף אני מייעצת באופן אישי על תזונה ועל תוספי תזונה לחיזוק מערכת החיסון.

נפש בריאה בגוף בריא

עד עכשיו דיברנו על הצדדים הפיזיים והגשמיים של תזונה, פן נוסף מקושר לנושא אך הוא מוצנע על פי רוב על מנת של להצטייר באופן שלילי והוא הפן הנפשי.
לעיתים תכופות לאכילה עודפת ישנם גורמים נפשיים, דיכאון, בדידות (ובעיקר דיכאון ובדידות בתקופות חגים) כאב נפשי, חרדה, משקעים וזיכרונות מהעבר.
לאנשים אלו אני ממליצה על תוסף תזונה התורם לרוגע ושקט נפשי שאינו יוצר תחושת ניתוק.
לחץ נפשי מתמשך ובעיקר כזה הנובע מאורח חיים עמוס וצורך של עמידה ביעדים. כל אלו מוצאים מפלט וכאילו נחמה באכילה.
סוג אכילה כפייתי זה אינו בוחל בסוג המזון ומתמקד בעיקר במזון המהווה פיצוי. לאכילה מסוג זה קיים תהליך טיפולי לגוף ולנפש בעזרת דמיון מודרך וגם בשיטת "המסע".
תהליכי טיפול אלו ממוקדים ויעילים ובמרבית המקרים הם מטפלים בבעיות השורש ולא בתוצאה. הטיפולים מתאימים גם לילדים בהיבטים נפשיים והתנהגותיים
וגם ל סובלים מהפרעות אכילה.

אחרי החגים זה עכשיו, למתקשים או לנזקקים ולאבודים בתוך בליל העצות והפרסום הנשפך מכל מדיה תקשורתית אשמח לסייע בייעוץ אישי בכפוף למצב בריאותי.

היות ואינני מאמינה בשינויים דרסטיים אשר נועדו לכישלון בטווח הקצר, אני מתאימה את כל האמור לאורח חיים והרגלים תזונתיים.

זהו תהליך של אימון אשר הופך להרגל של קבע לאורח חיים בריא ותקין, ההיקפים ייעלמו בהדרגה ולתמיד.

 

 

Print Friendly, PDF & Email
שתף
שנדבר? דילוג לתוכן