אצות ועצות
אצות ועצות
אוקטובר 23, 2021
מרק פטריות
מרק פטריות
נובמבר 6, 2021
אצות ועצות
אצות ועצות
אוקטובר 23, 2021
מרק פטריות
מרק פטריות
נובמבר 6, 2021

שמירה על משקל תקין

שמירה על משקל תקין

שמירה על משקל תקין איננו רק הצורך האסטטי המקובל בחברה. מכירים את הביטוי "נפש בריאה בגוף בריא"? ובכן, זה ממש מוכח מדעית.  כשאנחנו מבצעים פעילות גופנית, משתחררים בגוף שלנו חומרים והורמונים שונים, ביניהם אנדורפינים שהם מעין חומרים טבעיים שהגוף שלנו מייצר כדי להירגע ולשפר מצב רוח. מעבר לכך נרוויח מכך עוד דברים. שמירה על כושר, שיפור מצב הרוח, שמירה על המשקל וצמצום הסיכון להשמנה. כל עוד תשמרו על תזוזה, כבר תרוויחו.
עודף משקל מהווה את אחת הבעיות השכיחות בקרב בוגרים וגם בקרב הנוער. שמירה על משקל גוף מאוזן חיונית לשמירה על בריאות, מניעת מחלות ותחושה טובה. לרבים זו משימה לא פשוטה.

מחקרים הראו כי טיפולים ברפואה סינית תורמים לירידה במשקל. מחקר שנעשה הראה כי טיפול שבועי ברפואה סינית סייע לנשים לרדת במשקל בצורה אפקטיבית יותר.

מוצרים שמוזכרים במאמר שעשויים לעניין אותך

במשך שבועות וחודשים ארוכים עבדתם קשה מאוד בכדי לרדת במשקל. שמרתם בקפידה על התזונה וכמעט ולא פספסתם את האימון בחדר הכושר. אתם מקבלים מחמאות ומאושרים מהתוצאות, אבל עכשיו הגיע השלב הקשה באמת, איך לשמור על ההישג ולא לעלות חזרה במשקל.

שמירה על המשקל תקין ולאורך זמן רב

הנוסחה לשמירה על משקל תקין לטורך זמן מורכבת ממספר גורמים:
תפריט תזונתי מאוזן ובריא.
תוספי תזונה לוויסות תיאבון, לתמיכה ולהשלמת ערכים תזונתיים.
הפחתה בכמות השעות מול מסכים בשעות הפנאי.
לפחות חצי שעה של פעילות גופנית ביום.

לעיתים אין די בשמירה על תפריט תזונתי ופעילות גופנית על מנת להפחית משקל או לשמירה על משקל גוף תקין. לעיתים מדובר בתהליכים גופניים של חילוף חומרים לא תקין או הפרעות בספיגת חומרים חיוניים לגוף, אלו נובעים על רקע של תחלואה, תרופות, מצבים נפשיים ירודים ועלייה בגיל.

לצורך שיפור יכולת הגוף להפחית במשקל ולהתמודד עם חסמים נפשיים ורגשיים מומלץ לעשות שימוש בתוספי תזונה וזאת בהתאמה אישית לצורך הנדרש.
מדובר במרכיבים טבעיים בלבד המאושרים לשימוש וכאלו שפעילותם נבדקה מחקרית.

בין מרכיבים אלו ניתן למצוא:

  • אנזימים של פירות הידועים בהשפעתם להאצת תהליכי עיכול,
  • רכיבים צמחיים המווסתים תיאבון, סיבים תזונתיים ייחודיים אשר מגדילים את הנפח שלם בקיבה ויוצרים תחושת שובע מתמשך. לסיבים אלו יתרון נוסף, בדרכם החוצה מהגוף דרך המעי הם סופחים משקעים שומניים מדפנות המעי ובכך מפחיתים רמות כולסטרול ומונעים מחלות.
  • רכיבים צמחיים ובטוחים לשימוש הם ללא ספק כלי מפתח לשמירה על משקל גוף תקין ולאורך זמן.

מרכיבים המשפיעים על מצבים נפשיים

  • רכיבים נוספים בתוספי תזונה הם כאלו היוצרים שיפור במצבי רוח ומרכיבים המטפלים ביעילות במצבים של אי שקט נפשי וחרדה.
  • ידוע כי מצבים נפשיים שונים גורמים למצבי שבהם אנשים אוכלים מתוך צורך של קבלת פיצוי או נחמה או פשוט אכילה כפייתית או בלתי מודעת ובלתי נשלטת
  • .לעיתים יש צורך גם בעזרה ותמיכה נפשית. זאת בעזרת תהליכי טיפול גוף נפש בדמיון מודרך. זהו כלי עוצמתי המאפשר לשחרר חסמים נפשיים ורגשיים וגם כאלו אשר נוצרו בעקבות אירוע טראומתי.

ראוי להזהיר כאן מעשיית שימוש בתוספים המכילים מרכיבים האסורים לשימוש ולכן חובה לקרוא את רשימת המרכיבים ואישורי הרשויות הנדרשות.

כל ירידה במשקל גם אם היא קטנה היא יכולה להפחית את הסיכון לתחלואה בסוכרת ומחלות לב בקרב שמנים ואנשים הסובלים מעודף משקל. על מנת להפחית את הסיכון למחלות אלו בטווח הארוך, יהיה זה הכרחי לשמור על המשקל גוף תקין לאורך זמן מבלי עליות וירידות.

ירידה ועלייה חוזרת במשקל, קשורה לעלייה בלחץ דם וברמות שומנים בדם. האמור נכון גם לירידה באיכות החיים. בנוסף, כל עלייה חוזרת במשקל מקשה עוד יותר לרדת שוב במשקל.

העלייה בחזרה למשקל העודף מתסכלת בהיבט בריאותי גופני ובהיבט נפשי. תחושות כישלון ואכזבה קשות מאוד ומשליכות על ההרגשה הכללית, תחושות אלו משפיעות על הביטחון העצמי ועל תחושת מסוגלות עצמית. לכן ברור מדוע חשוב להבין טוב יותר את הגורמים הקשורים לעלייה חוזרת במשקל. כך ניתן יהיה לזהות מי נמצא בסיכון לעלות בחזרה במשקל, ולנסות לעזור לו בעזרת פיתוח טיפולים וכלים שונים להתערבות ולתמיכה לאורך זמן.

מחקר שפורסם לראשונה במהלך שנת 2007,  במסגרת סקר הבריאות והתזונה האמריקני, בדק את הגורמים הקשורים לעלייה חוזרת במשקל לאחר ירידה ניכרת במשקל.

מטרת המחקר הייתה לקבוע מהי השכיחות של עלייה חוזרת במשקל בקרב אנשים שהצליחו לרדת במשקל ולמצוא את הגורמים שיכולים לנבא אותה.

ממצאים הראו שכמעט ששה מתוך עשרה מבוגרים אשר ירדו בצורה ניכרת במשקל, הצליחו לשמור על משקלם החדש לאורך זמן. מרביתם החלו לעלות חזרה במשקל בתוך חודש

החוקרים בחנו בוגרים בגילאי 20 עד 84 אשר היו בעלי משקל עודף או שמנים לפני הדיאטה ואשר ירדו בצורה ניכרת במשקל. 7% מהנבדקים המשיכו לרדת במשקל, 39% שמרו על המשקל שהשיגו ו- 53% העלו יותר מחמישה אחוזים במשקלם.

החוקרים מצאו  כי אנשים שלא קמים מהספה ומעדיפים לצפות בטלוויזיה או במחשב על פני פעילות גופנית הם בעלי סיכוי גבוה להעלות במשקל.

מסקנות המחקר

  • לרדת במשקל לאט ובמתינות – על פי רוב משיגים זאת על ידי תפריט תזונתי מאוזן והשלמה של תוספי תזונה מתאימים לצורך אישי
  • הפחתת שעות הצפייה בטלוויזיה ובמסכים בכלל.
  • לבצע פעילות גופנית מכל סוג, רצוי לפחות חצי שעה ביום.

אכן שמירה על משקל גוף תקין לאורך זמן היא ערובה לשמירה על הבריאות ואיכות חיים לאורך כל החיים.
זהו נושא כבד משקל וראוי לעשות כל מאמץ לשמר צורך זה. מומלץ בחום לכל אדם לקבל ייעוץ אישי מקצועי המבוסס על נתונים אישיים ובריאותיים. ייעוץ זה מיועד ליצירת תפריט תזונתי מאוזן אשר מאפשר גם ליהנות מאוכל ולא לראות בו רק אויב. לעיתים ייעוץ תזונתי הוא גם תזונה טיפולית במצבים בריאותיים מסוימים.
ייעוץ אישי ומקצועי מאפשר בחירת תוספי תזונה ממוקדים לצורך אישי הן בהיבט פיזי תזונתי ובהיבט נפשי.

בכל  אחד מהנושאים המוזכרים במאמר זה תמצאו אצלי אוזן קשבת במרחק של שיחת טלפון 0505740431  

Print Friendly, PDF & Email
שתף
שנדבר? דילוג לתוכן