הירוק היום ירוק מאד
הירוק היום ירוק מאד
אפריל 15, 2018
רודיולה
רודיולה
אפריל 27, 2018

אסטקסנטין

אסטקסנטין נוגד החמצון היעיל ביותר בעולם
אסטקסנטין הוא קרוטנואיד אותו מייצרת אצה מיקרוסקופית בשם Haematococcus pluvialis.
קרוטנואיד זה מעניק את הצבע האדום לדגי סלמון, לסרטנים וליצורי מים נוספים.
למוצר טבעי זה מוקדשים לאחרונה מחקרים רבים ונמצא שמבחינת יכולת נוגדת חמצון, אין דומה לו. הוא פעיל 550 פעמים יותר מוויטמין E
ו- 6000 פעמים יותר מוויטמין C.
אסטקסנטין הינו רכיב טבעי הדומה במבנה שלו לבטא קרוטן. הוא נחשב לרכיב החזק ביותר במשפחת הקרוטנואידים.
האסטקסנטין מופק ע"י אצה מיוחדת כחלק ממנגנון ההתגוננות שלה מפני השמש. מדובר ברכיב עוצמתי המכונה "המלך של משפחת הקרוטנואידים"

יתרונות של אסטקסנטין

מופק מאצה ייחודית בשם המאטוקוקוס פלוביאליס   ( Haematococcus pluvialis )
מכיל קרוטנואידים באופן טבעי וכולל לוטאין, קנטקסנטין ובטא קרוטן.
אסטקסנטין הינו נוגד חמצון הפעיל והעוצמתי ביותר הידוע לאנושות כנגד פעילות רדיקלים חופשיים. אסטקסנטין הוא נוגד חמצון רב עצמה החיוני להאטת תהליכי הזדקנות ותחלואה נלווית. הוא נספג בגוף בצורה מושלמת בשל יכולתו לחדור מחסומים שונים בגוף, בכוחו להאיץ את פעולתם של נוגדי חמצון אחרים המצויים בגופנו.

תודות ליעילותו כנוגד חמצון, מיוחסות לאסטקסנטין פעילויות רבות נוספות:

 • האסטקסנטין מסייע לשמירה על העיניים, להקטנת הסיכון להתפתחות של AMD (ניוון מקולרי תלוי גיל) או קטרקט, וכן הוא משפר את הראייה.
 • עיכוב התפתחות תאים סרטניים,
 • מניעת חמצון שומנים במערכת הלב וכלי הדם
 • חיזוק פעילות המערכת החיסונית.
 • תגבור אנרגיית התאים
 • משפר זרימת דם ותורם לאיזון יתר לחץ דם.
 • מחזק שרירים ושלד ושומר על בריאותם.
 • מפחית מצבים דלקתיים בגוף והזדקנות טרם עת. הוא נותן לאוכליו גם הרגשה טובה.
 • המבנה המולקולרי הייחודי של אסטקסנטין מאפשר לו לעבור את " מחסום הדם הצווארי " ולהשפיע על מחלות שקשורות למערכת העצבים המרכזית והראייה.
 • האסטקסנטין מגן על העור מפני הזדקנות מוקדמת ומפני נזקים של קרינת השמש (UVA). הוא גם נמצא יעיל להפחתת קמטים בעור.
 • אסטקסנטין חיוני מאוד לשמירה על מערכת הלב וכלי הדם, כיוון שהוא מעכב חמצון של כולסטרול מסוג LDL, מסייע לאיזון לחץ הדם בעורקים ולכן מסוגל למנוע ביעילות התקפי לב ושבץ.
 • יש לאסטקסנטין גם זיקה מיוחדת למערכת החיסון. הוא מעודד ייצור חלבוני מערכת החיסון וייצור נוגדנים ובכך מגביר פעילות חיסונית בזרם הדם.
 • האסטקסנטין מסייע לשיפור כוח שריר וסיבולת גופנית.
 • הוא חשוב לשיפור תפקוד מערכת העיכול, בשל יכולתו למנוע שגשוג של פתוגנים והתפתחות דלקות במערכת העיכול (כיבים בקיבה ובמעיים).
 • הוא גם מסייע להגנה על הכבד ומפחית את הסיכון להתפתחות סוכרת.
 • לאסטקסנטין יש גם השפעה לשיפור פוריות הגבר במקרים של איכות זרע ירודה.
 • אסטקסנטין הוא אנטיביוטיקה טבעית לחלוטין! נוגד החמצון העוצמתי מהווה אנטיביוטיקה טבעית ותשובה מוחצת לשורה ארוכה של חיידקים פטריות ונגיפים.

תועלות של אסטקסנטין לפי FDA (מנהל התרופות והמזון האמריקאי)

על סמך ממצאים מחקריים מוכחים התיר ה- FDA האמריקאי לפרסם את התועלות הבאות של אסטקסנטין.

 • מחזק את מערכת החיסון.
 • תומך בשמירה על בריאות העיניים.
 • שומר על בריאות המפרקים.
 • שומר על בריאות רקמות החיבור.
 • שומר ומשפר את מראה העור.
 • שומר על בריאות הלב וכלי הדם. (מערכת קרדיו-וסקולרית)
 • שומר על בריאות תפקודים נוירולוגיים.
 • שומר על מערכת עיכול בריאה.
 • שומר על תפקוד השרירים ומאיץ תהליכי שיקום השריר אחרי מאמץ גופני.
 • שומר על בריאות מבנה התאים והרקמות.
 • נוגד חמצון יעיל ושומר על איזון החמצון בגוף.

לאסטקסנטין טבעי תומכים רבים בקרב הקהילה הרפואית.

המפורסם שבהם הוא ד"ר ניקולס פריקון, דרמטולוג ידוע שחקר את יתרונותיו הרבים של הרכיב.
ד"ר ניקולס פריקון מכנה את האסטקסנטין "תוסף על" בעל תפקיד ייחודי בשמירה על קרומי התאים.
ד"ר פריקון מביא מחקרים ועדויות רבות לגבי יכולותיו המופלאות של האסטקסנטין בתחום הדרמטולוגיה.
שוק האסטקסנטין בעולם צמח בשנים האחרונות באופן דרמטי בעקבות הביקוש לרכיב.

מנגנוני פעולה של אסטקסנטין

אסטאקסנטין שומר על בריאות הלב, העיניים ומשפר ביצועי ספורטאים. נמצא יעיל כנגד נזקי קרינת שמש, קרני UVA.
תודות לטווח יעילותו הנרחב מומלץ לכל אדם ליטול אותו.
אצה זו מגודלת בישראל, בקיבוץ קטורה בערבה.
אסטאקסנטין שייך למשפחת הקרוטנואידים, ביחד עם בטא קרוטן, לוטאין, זיאקסנטין, ליקופן ואחרים. אבל יש לו מבנה מיוחד, ומכאן גם דרך פעולה ייחודית המאפשרת לו להיות פעיל ויעיל הרבה יותר מכל נוגד חמצון בנטרול רדיקלים חופשיים. יש לו יכולת לעבור את ממבראנות התאים ולהיכנס לתוכם, שם הוא מגן מפני נזקי חמצון. זוהי יכולת חשובה ביותר. בנוסף, יש לו יכולת להגן מפני 5 מסלולים שונים בגוף שהם מעוררי דלקות.
לגבי ויטמיני C ו- E ומרבית נוגדי החמצון האחרים, כל מולקולה שלהם יכולה לנטרל רדיקל חופשי אחד בכל פעם – אסטאקסנטין יכול לנטרל רבים יחדיו. מסביב למולקולות שלו יש “ענן” אלקטרוני,
כל רדיקל חופשי שנכנס לענן זה מנוטרל עד מהרה. יש לו יכולת חדירה הן דרך מחסום דם מוח והן דרך מחסום דם רטינה (בעיניים). כך הוא מספק הגנה גם נגד נזקים במוח וגם נגד נזקי ראיה, שלצורך ריפוי שלהם דרושים קרוטנואידים.

תועלת בריאותית של אסטאקסנטין

קרוטנואיד זה נמצא יעיל למניעה ולריפוי של ניוון מקולרי גילי כמו גם נגד קטרקט. ניוון מקולרי גילי הוא סיבת העיוורון העיקרית בארצות מפותחות.
מוצרי טבע העוזרים למניעה ולריפוי של מחלה זו הם הקרוטנואידים לוטאין וזיאקסנטין ורסברטרול המצוי בקליפות ענבים אדומים ובעוד מספר צמחים.
לרשימה זו יש לצרף את האסטאקסנטין. קרוטנואיד זה נמצא גם משפר ביצועים של ספורטאים.
שני נושאים נוספים לגביהם התגלתה תועלתו היו תרומתו לבריאות הלב ולבריאות המוח. בשנים האחרונות פורסמו לפחות 17 מחקרים שגילו את תועלותיו אלו.
הוא נמצא יעיל למניעת ירידה בפעילות השכלית וביכולת הקוגניטיבית של האדם. הוא נמצא יעיל במניעת הצטברות של תרכובות שומניות מחומצנות במוח, הצטברות המצויה אצל מבוגרים הסובלים מדמנטיה. כך, חומר זה יכול להביא תועלת כנגד התפתחות מחלת אלצהיימר.
אסטקסנטין משפר זרימת דם ומפחית יתר לחץ דם, משפר את נתוני תמונת הדם, מעלה את רמת כולסטרול HDL ומוריד את רמת הטריגליצרידים.

דר’ זיפווסקי, מדען חוקר, הקים וניהל פס ייצור של אצה זו בבריכות המכילות מי ים הנשאבים מעומק של 600 מטר. בבריכות גידולה של אצה זו לא מכניסים שום חומר מלבד מי ים.
למוצר זה יש יכולות משולבות – נוגדות חמצון ונוגדות דלקות גם יחד. בזכות כך יש בו תועלת בריאותית רחבה ביותר. אחת התגליות הראשונות לגביו הייתה שהוא נמצא מגן נגד כוויות שמש באזורים שטופי שמש. בניסוי ראשוני נתנו 4 מ”ג ממנו ביום לאדם, במשך שבועיים. די היה במינון זה כדי למנוע כוויות שמש.

מחקרים

מחקרים שנעשו לאחרונה לימדו שיש לו יכולת לתגבר את אנרגיית התאים, להגן מפני סרטן ולבלום סיבוכי סוכרת. ממש ניתן לכנות אותו רכיב תזונה מופלא.
רבים ממחקרים אלו הראו את יכולתו להגן על רקמות ואיברים מפני מחלות והזדקנות.

 • נמצא שהוא מצמצם גם נזקים ל- DNA. יכולתו לעבור במחסום דם-מוח תרמה לכך שהוא נמצא מגן במידה רבה כנגד תהליכי ונזקי הזדקנות של המוח והעצבים. אסטקסנטין נמצא מגן בפני ירידת רמות של דופמין במוח הגוררת מחלות כמו מחלת פרקינסון. זהו מזון טבעי למוח. זאת ועוד, טיפול עם אסטאקסנטין מנע במידה רבה תהליכי חמצון בתוך תאים. בהתבסס על תוצאות אלו, מדענים מאוד ממליצים על טיפול עם חומר זה כדי למנוע פגיעה במערכת העצבים עקב חמצון. הם ממליצים עליו כעל מזון למוח.
  התפרסם בפורום נוטרישן, 2009.
 • במחקר נוסף, המדענים הגיעו לידי מסקנה שקרוטנואידים יכולים להיחשב כמוחקי רדיקלים ולא רק כמוחקי רדיקלים חופשיים מאחר והם מסוגלים גם לקלוט אלקטרון וגם לתרום אלקטרון, לפי הצורך. אסטאקסנטין הינו קולט האלקטרונים היותר יעיל. Journal of physical Chemistry – Sep 2008
 • מחקר חדש שנעשה בטייפה מצא שאסטאקסנטין מגן מפני קטרקט. Clinical research of Toxicology – Feb 2008

מחקרים

 • במחקר שנערך נחשפו תאי רקמת עור למנה מתונה של קרני UVA שהגבירה תמותת תאים, העלתה את הרמות של רדיקלים חופשיים בגוף ושל תרכובות פעילות אחרות, הפחיתה את כמות האנזימים נוגדי החמצון ופגעה באנזימים ובהמוגלובין. תאי העור טופלו עם מתן קרוטנואידים ובכללם אסטאקסנטין 24 שעות קודם לחשיפה. מבין כל הקרוטנואידים שנבדקו, רק לאסטקסנטין הייתה פעולת מגן רבה כנגד נזקי קרינה כזו. הוא נמצא גם מגן על המיטוכונדריות, אברונים משחררי אנרגיה בגוף. במהלך תהליך זה של הפקת אנרגיה משתחררת כמות מה של חמצן שיוצרת רדיקלים חופשיים מעוררי מחלות. עקה חמצונית פוגעת בפעילות הסדירה של המיטוכונדריות ונוצר רקע להתפתחות מחלות כמו סרטן, מחלות ניווניות במוח ומחלות אחרות הקשורות באורח חיים קלוקל.
 • לאחרונה, מדענים מיפן גילו שאסטאקסנטין הפחית, בתנאי מעבדה, נזק חמצוני לתרביות תאים. הוא גם הגביר את התפקוד של דפנות המיטוכונדריות והגביר את הנשימה, מה שגרם ליותר אנרגיה בתאים. הם מצאו שחומר זה מגביר פעולה של המיטוכונדריות כאשר הן נתונות בתנאי לחץ. הוא עזר למיטוכונדריות שלא להיפגע גם בתנאים של מגע יתר עם חמצן. הוא עובר מחסום דם-מוח ומגן על העצבים.
 • אסטקסנטין נמצא מגן מפני כיבים בקיבה. הוא סיפק, בניסוי, הגנה של 67% מפניי היווצרות של כיבים בקיבה. המדענים מצאו שאסטקסנטין מספק הגנה לקיבה, בכך שהוא מסדיר את הפרשת חומצת הקיבה. (Journal of pharmacology Aug' 2008)
 • לאסטקסנטין ביחד עם מיצוי של קליפת עץ אורן צרפתי יש השפעה חזקה מאוד כנגד סיבוכי מחלת הסוכרת. חוקרים ביפן מצאו שצירוף של שני חומרים אלו ביחד צמצמו עקה חימצונית אצל חולדות סוכרתיות. במהלך 12 שבועות של מחקר, הצירוף של שני חומרים אלו יחדיו צמצמו ב- 44% יצירה של טריגליצרידים, בעוד שכל אחד משני חומרים אלו לבדו צמצם ב- 20% בהשוואה לתוצאה בקבוצת הביקורת. בקבוצה שבה קיבלו את שני החומרים האלו ביחד, צמצום על של שומנים הופחת ב- 70% בכבד, ב- 20% בכליות בהשוואה למצב שהיה בקבוצת הביקורת. ריכוז ויטמין E בפלאזמה, בכבד ובכליות בקבוצת האסטקסנטין בקבוצה המעורבת היה 3 עד 9 פעמים יותר גבוה מאשר בקבוצת הביקורת. גם היווצרות קאטרקט הייתה נמוכה יותר. ממצאים אלו מראים שהצירוף של שני החומרים האלו ביחד היה מאוד יעיל למניעה של התקדמות של סיבוכי סוכרת. Int' Journal for Vitamins & nutrition Research – Jul'-Sep' 2008

מחקרים נוספים

 • מחקר חדש מלמד שלאסטקסנטין יש יכולת רבת עוצמה למניעה ולריפוי סרטן. בפקולטה לרפואה באוניברסיטת רומא נבדקה יכולתו של אסטקסנטין למנוע גדילה של תאי סרטן המעי הגס. הוא מנע את שגשוג התאים וגרם לתמותה שלהם. הוא העלה ב- 220% את הפעולה של גן אנטי סרטני ידוע P-53 והעלה ב- 160% וב- 250% בהתאמה את היכולת של גנים נוגדי סרטן P-21 ו- P-27. הוא העלה במידה רבה את האפופטוזיס (התאבדות) של תאים סרטניים, הפעיל עוד גנים מונעי סרטן ומנע גדילת סרטן ע”י סתירת פעולתם של גנים מעוררי סרטן. מסקנת החוקרים הייתה שהוא מאוד יעיל נגד סרטן המעי הגס.
 • חוקרים ביפן בדקו את השפעת האסטקסנטין על תאי נוירובלסטומה. (גידול סרטני שמקורו ממערכת העצבים ההיקפית) טיפול מוקדם בתאים אלו עם אסטקסנטין מנע את התרבותם במידה תלוית מינון ומנע פעולה לקויה של המיטוכונדריות, הוא שיפר את הממברנות של המיטוכונדריות וגם תיקון גנים בתוכן. הייתה מניעה ניכרת של יצירת רדיקלים חופשיים והתוצאה הייתה חסימה של פעולת גן P-38 הפרו-סרטני. מסקנתם הייתה שפעולת האסטקסנטין היא בזכות יכולתו נוגדת החמצון. Journal of Neurochemistry Dec' 2008
 • מספר מחקרים נוספים אחרים הוכיחו גם הם את יכולת האסטקסנטין למנוע ולטפל בסרטן. באוניברסיטת הוואי מצאו חוקרים שבזכות יכולת הקרוטנואידים לסתירת רדיקלים הם יכולים למנוע התפתחות מחלות. מחקרים רבים לימדו על היכולת נוגדת החמצון ונוגדת הדלקות של אסטקסנטין, וכך הוא נכנס לרשימת החומרים המגנים על מערכת לב-כלי דם, כנגד עקה חמצונית במצבים דלקתיים. American Journal of Cardiology May 22 2008
 • הוא נמצא מחזק במידה רבה את יכולתה של המערכת החיסונית. מספר ניסויים שנערכו באוניברסיטת מינסוטה מצאו הגברה של יכולת יצירת נוגדנים בגוף ותאי T, במיוחד תאי T עוזרים. אסטקסנטין עזר לשמירת יכולת ההתגוננות של הגוף בגיל זקנה. הוא נמצא עוזר גם כנגד מחלות ויראליות כרוניות ומחלות אוטואימוניות. השפעותיו נחשבו בגדר ניסים.

בטיחות

שלא כמו עם נוגדי חמצון סינטטיים, אסטאקסנטין בשום מקרה לא הופך לפרואוקסידנטי, אפילו ברמות לקיחה גבוהות ביותר. לא הייתה לגביו שום תגובה שלילית,

מקורות

https://en.wikipedia.org/wiki/Astaxanthin
International Carotenoid Society “Astaxanthin and Cancer Chemoprevention” John E. Dore, Ph.D. Krill Oil is ‘Safe, Well Tolerated and Effective’ Is Krill Oil 48 Times Better Than Fish Oil ? Scare Tactics Against Krill Oil Proven Inaccurate
Astaxanthin, King of the Carotenoids, By BobCapelli, with Dr. Gerald Cysewski

Print Friendly, PDF & Email
שתף
Call Now Button