רוברב לפתן
רוברב לפתן
אפריל 9, 2021
אמלאקי
אמלאקי
מאי 20, 2021
רוברב לפתן
רוברב לפתן
אפריל 9, 2021
אמלאקי
אמלאקי
מאי 20, 2021

תוספי תזונה טבעוניים הינם כיום תוספי התזונה המובילים באיכות

 

תוספי תזונה טבעוניים הינם כיום תוספי התזונה המובילים באיכות, ביעילות בבטיחות לשימוש. כמובן שאינם עושים שימוש במרכיבים מהחי אלא אך ורק במרכיבים צמחיים שעברו בדיקות ואישורים מגופים מוסמכים והם נושאים תו  VEGAN FRIENDLY.
טבעונים מקיימים אורח חיים המבוסס על מערכת של ערכים השואפת להימנעות מצריכת מוצרים מהחי ויש לזה היבטים ונימוקים רבים. ההיבט הבריאותי לתזונה טבעונית היא התרומה לבריאות. בעיקר תודות להקטנה דרמטית בשיעורי תחלואה במחלות כרוניות רבות.  היבט מוסרי מנומק ובצדק בגרימת הסבל הכרוך בגידול בעלי חיים בתצורה המתועשת על כל שלביה. זאת עד הפיכת בעלי החיים למזון על כל הסבל הכרוך בכך. היבטים נוספים הם מניעים אקולוגיים וסביבתיים, היבטים מוסריים ועוד.

מוצרים שמוזכרים במאמר שעשויים לעניין אותך

מחקרים תזונתיים רבים מצאו כי לצד היתרונות הבריאותיים באורחות חיים טבעונים נוצרים מצבי חסר. במצבים אלה ניתן לראות חסרים גדולים בחומרי בניין חיוניים לשמירה על תפקודי גוף תקינים. שמירה על מאזן תקין של חומרי בניין חיוניים חשוב לשמירה על הבריאות ואיכות חיים.

מדוע מומלץ לצרוך תוספי תזונה

המלצות רבות פורסמו לגישור על הפער שהימנעות מצריכת מרכיבים מהחי לבין שמירה על הבריאות. מומלץ בכל מחקר עדכני להוסיף צריכה יומית ומבוקרת של תוספי תזונה.
ידוע כי תוספי תזונה רבים מכילים רכיבים מהחי והבולטים שבהם הם תוספי קולגן, אומגה 3, ויטמין D  ועוד רבים אחרים. המניע המרכזי לבחירה במרכיבים מהחי בתוספי התזונה הוא המחיר הזול וזמינות חומרי הגלם. על פי רוב הם תוצרי לוואי מהחי כמו קשקשי דגים (קולגן) כבדי דגים (אומגה 3 ) וצמר כבשים (ויטמין D ) והדוגמאות עוד רבות.

תוספי תזונה טבעוניים – טכנולוגיות חדשניות 

חגית שחף ובית הצמחים של חגית ממליצים בחום מזה שנים רבות על תזונה טבעונית וללא שימוש במרכיבים מהחי. האמור נכון בתזונה ובמוצרים שלא נעשה בהם שימוש ו\ או ניסוי בבעלי חיים. התפתחות טכנולוגיות, מחקרים וייצור של תוספי תזונה איכותיים בעלי פעילות מוכחת וזמינות ביולוגית גבוהה. אלו הביאו לכך שסדרת תוספי תזונה חכמים מבית הצמחים של חגית הותאמו ושודרגו על כל מרכיביהם לטבעוניים בלבד. רשימות המרכיבים והאנליזות הועברו לבחינה מחמירה בארגון VEGAN FRIENDLY.  אלו נמצאו כמתאימים ביותר לשאת את תו האיכות המאשר כי הם תוספי תזונה טבעוניים לנמנעים מתזונה מהחי. האמור נכון גם לאלו החפצים ליטול תוספי תזונה בעלי פעילות מרבית וספיגה מקסימלית בגוף. בנוסף על כך תוספי תזונה חכמים מבית הצמחים של חגית נושאים תוויות NON GMO.  כלומר בחינות המאשרות כי אין בהם אף מרכיב אשר עבר הנדסה גנטית. כמו כן אישורי FDA  לתקן בטיחות לשימוש ( Generally Recognized as Safe ( GRAS.

מה מכיל המזון שלנו

טבעונים שתזונתם מבוססת אך ורק על מרכיבים מהצומח נהנים מארוחות טעימות. הן מדהימות במראה בצבעוניות ובטעמים אמיתיים של טבע כפי שנבראנו להיות. עלינו להכיר בעובדה קשה ומצערת כי חקלאות מתועשת המנצלת למקסימום האפשרי את משאבי הקרקע. גם האפשרויות הטמונות בהגדלת יבולים לצד הארכת חיים מדף של פירות וירקות. אלו גורמים למצב שבו אנו צורכים פירות וירקות שאולי נראים נפלא. לצערנו ולמרות המראה הם דלים מאד באותם ערכים תזונתיים שאליהם אנו שואפים.

למה הפירות והירקות של היום ממש לא איכותיים כמו פעם

אחרי שפנמנו את ההרגל לאכול פירות וירקות כדי לשמור על בריאותנו, נוחתת הידיעה כי בעשורים האחרונים הירקות והפירות ברחבי העולם הולכים ומאבדים מערכם התזונתי. איך קרה זה קורה ? בשנות האלפיים התפרסמו בכמה כתבי עת מדעיים מחקרים שהשוו בין הערכים התזונתיים שנמצאו בירקות ובפירות בשנות ה־70־50 לאלה שנמצאו בהם בשנות ה־90 והאלפיים. הממצאים הצביעו על ירידה מדאיגה בתכולת ויטמינים ומינרלים מסוימים. ירקות הם אחד מהמקורות העיקריים שלנו לוויטמינים ולמינרלים חיוניים. מסבירה פרופ’ רונית אנדוולט, מנהלת המחלקה לתזונה וחוקרת ומרצה בבית הספר לבריאות באוניברסיטת חיפה. “אנחנו מתכננים את התזונה שלנו בהתבסס על ההנחה שהגזר עשיר בוויטמין A, התפוזים בוויטמין C והעגבניות בליקופן. אבל מה שקורה בפועל הוא שאין לנו מידע עדכני על תכולת הוויטמינים והמינרלים.

מדוע חסרים ערכים תזונתיים

להידרדרות התזונתית של ירקות ופירות יש סיבות רבות. השיקולים של מטפחי זני ירקות הם במידה רבה כלכליים ולא בריאותיים. “טיפוח זנים חדשים של פירות וירקות ופיתוח שיטות גידול כוונו בעיקר לשיפור מראה הפרי, הגדלת כמות היבול והארכת חיי מדף. הערך התזונתי הובא פחות בחשבון”, מסבירה ד”ר נירית ברנשטיין, מומחית לפיזיולוגיה של הצמח ממכון וולקני.על מנת להאריך חיי מדף של פירות, הם נקטפים בעודם במצב של בוסר ובמצב הרצוי לשוק הם עוברים הבחלה מלאכותית. יש לזכור כי קטיף של פרי בטרם הבשלתו על העץ הוא נטול אותם ערכים תזונתיים האמורים להיות בו.

התחממות גלובלית

התחממות הגלובלית לא פוסחת כמובן גם עלינו. היא משפיעה בדרכי ההשקיה שלנו על הירקות ועל הפירות שגדלים אצלנו. ישראל מצויה במשבר מים ולכן עברה לשימוש במים מסוגים שונים. בשנים האחרונות ישראל משתמשת במים מותפלים. בהם אין מלח כלל, אך גם לא מינרלים אחרים שיש במים כמו מגנזיום, סידן ועוד רכיבים הדרושים לנו, כמו גם לצמח, לבריאות תקינה. מה קורה לירקות שגדלים על מים כאלה? כמה מחקרים מקומיים שנערכו במכון וולקני מלמדים שכל שינוי בדרכי ההשקיה משפיע על הערך התזונתי של הסלט שלנו.

השקייה

התשובה לכך מורכבת. מצד אחד, השינויים בערכים התזונתיים הם דרמטיים. פירות וירקות נחשבים למזון בריאות. לדברי ד”ר טפר, “פירות וירקות הם המקורות העיקריים שלנו לוויטמינים ולמינרלים, ושינוי הערכים שלהם, אם יימשך לאורך שנים ויצטבר, עלול להשפיע בסופו של דבר על הבריאות שלנו, ההיגיון הבריא אומר שאם אנחנו פוגעים במזון שלנו או משנים את ערכו בגלל אופן הגידול, הדישון, ההשקיה ותנאי הקרקע, מן הסתם גם הבריאות שלנו עלולה להיפגע”. ועלינו להשים את החסר בעזרת תוספי תזונה ומומלץ שיהיו אלה תוספי תזונה טבעוניים.

תקינה

בישראל הבעיה מסובכת עוד יותר כי אצלנו אין גוף רשמי שמחובתו לספק נתונים על ערכם התזונתי של הפירות והירקות שאנו צורכים. “בעצם אין מי שבודק. למעשה, הידע שלנו ושל דיאטנים המומחים לתזונה על תכולתם התזונתית של העגבניות, הגזר והתפוזים שאנו אוכלים מבוסס על טבלאות שהופקו בשנות ה־80 או על נתונים אמריקאיים, הרבה לפני שמישהו חשב להשתמש במים מושבים או במים מותפלים”.

חגית שחף ובית הצמחים של חגית רואים ערך עליון בתזונה טבעונית ופועלים בהתמדה על מנת לשמר מסורת רבת שנים של שמירה על בריאות ואיכות חיים. זאת מתוך ערך עליון של כיבוד האדם והסביבה. שמירה על מצוינות, תודעת שירות וחדשנות. המטרות המרכזיות הן להציע בריאות ואיכות חיים תזונתית מבוססת טבעונות. אלו נובעים ממסורת רבת שנים של יצירתיות, איכות ללא פשרות, חשיבה חיובית ושמחה.

תוספי תזונה טבעוניים – יתרונות

טבעונות יכולות לספק את כל אבות המזון שאדם זקוק להם, והם יכולים לבטל חלק מהסיכונים האפשריים שמחקר קשור לשומנים מזיקים מן החי. מחקרים קישרו את התזונה הטבעונית למגוון יתרונות בריאותיים, 

בריאות לב טובה יותר

תוספי תזונה טבעוניים עשויים לשפר את בריאות הלב בכמה דרכים. מחקר בקנה מידה גדול בשנת 2019 קישר צריכה גבוהה יותר של מזון מהצומח וצריכה נמוכה יותר של מזון מן החי. אלו מפחיתים את סיכון למחלות לב ולמוות בקרב מבוגרים. מוצרים מן הם המקורות התזונתיים העיקריים לשומנים רוויים. על פי איגוד הלב האמריקני (AHA), אכילת מזונות המכילים שומנים אלה מעלה את רמות הכולסטרול. רמות גבוהות של כולסטרול מעלות את הסיכון למחלות לב ולשבץ מוחי. תוספי תזונה ומזון צמחי עשיר גם בסיבים. אלו עשירים ב AHA אשר מקושר עם בריאות לב טובה יותר. מוצרים מן החי מכילים מעט מאוד סיבים או ללא סיבים. תוספי תזונה מבוססי צמחים הם המקורות הטובים ביותר. 

סיכון נמוך יותר למחלות ממאירות

על פי סקירה משנת 2017, תזונה טבעונית עשויה להפחית את הסיכון לאדם לתחלואה במחלות ממאירות ב -15%. היתרון הבריאותי הזה יכול להיות בגלל העובדה שמזונות מהצומח עשירים בסיבים, ויטמינים ופיטו-כימיקלים.  אלו הן תרכובות פעילות ביולוגית בצמחים אשר מגנים מפני סרטן. הסוכנות הבינלאומית לחקר הסרטן מדווחת כי בשר אדום הוא “כנראה מסרטן”, וציין כי מחקרים קישרו אותו למספר סוגים של מחלות ממאירות. הסוכנות מדווחת גם כי בשר מעובד הוא מסרטן ועלול לגרום לסרטן המעי הגס.

התכנים שבאתר hagits.com  אינם מהווים תחליף לייעוץ מקצועי. כל התוכן המופיע באתר נועד לספק מידע בלבד ואינו מתיימר להחליף יעוץ רפואי. חוות דעת רפואית ואו המלצה רפואית. התוכן והכתבות באתר מציגים נקודת מבט על נושאים שונים. יש להתייחס אליהם כמקור ידע נוסף שלא מחליף התייעצות עם רופא מומחה.

עוד קטגוריות

חנות תוספי תזונהתוספי תזונה מומלציםתוספי תזונה וייעוץ מקצועי,  חנות תוספי תזונה אונלייןחנות מוצרי טבע ובריאותחנות תוספי רמת גןתוספי תזונה

 

Print Friendly, PDF & Email
שתף
שנדבר? דילוג לתוכן