דיאטה
אוגוסט 4, 2015
קונז'י קדירת אורז מנדרינית
אוגוסט 4, 2015

דבש ומוצרי כוורת

דבש דבורים טהור ומוצרי כוורת חגית שחף, ייעוץ תזונתי ותזונה טיפולית

דבש ומוצרי כוורת

דבש דבורים טהור מוערך תודות לטעמו המיוחד ולתכונותיו המחזקות את מערכת החיסון. דבש מכיל חומרים המגינים על הגוף בפני חיידקים ונגיפים מחוללי מחלות. השפעתו המוכרת לכולנו היא לטיפול במצבי הצטננות. דבש משפר את מראה העור, תורם לעיכול תקין. דבש הוא מזון המאפשר לגוף אנרגיה זמינה. דבש ומוצרי כוורת ידועים כמזונות קדומים ביותר, דבש ידוע כמזון וכתורם לבריאות הגוף והנפש. במשך דורות רבים היה דבש מוצר מזון המשמש לשיפור הבריאות, לשמירה על העור, לאנרגיה ולשימור מזונות.

דבש מכיל

שפע ויטמינים ומינרלים רבים והבולטים מבניהם הם ברזל, סידן נתרן, נחושת, אבץ, מגנזיום, פוטסיום, סודיום כלוריד, יוד וזרחן. דבש מכיל חומצות אמינו רבות, קומפלקס ויטמיני B, ויטמינים C, D, E וכן אנזימים מסוגים שונים.
סוגי דבש זניים מכילים בנוסף על כל האמור גם את התועלת הספציפית הטמונה בצוף ובאבקני הפרחים.

תועלת תזונתית של דבש ומוצרי כוורת

דבש טבעי (לא מחומם) יוצר הרמוניה בכבד, מנטרל רעילות בגוף ומוריד כאב. הדבש הינו נוגד דלקות וחיידקים, אנטיספטי, אנטי בקטריאלי, אנטי ויראלי ואנטי פטרייתי. דבש טבעי ואיכותי ותוצרי כוורת כגון פרופוליס מוגדרים כיום בתור " האנטיביוטיקה היעילה ביותר של הטבע "
סוגי דבש הם רבים, השוני המרכזי בסוגי הדבש הוא סוג הפריחה אשר ממנה מפיקות הדבורים את הדבש, נוסף לתכונות הכלליות של הדבש מתווספים לדבש האיכויות והתכונות מהצמחים מהם הוא מופק.
דבש משתמר לאורך שנים רבות בגלל תכולת המרכיבים שבו ובזכות תכונותיו נוגדות חיידקים ומזהים בפני כל פלישה מבחוץ. ידוע על דבש ומוצרי כוורת שהשתמרו בצורה מושלמת לאורך דורות רבים, לשם המחשה, נמצא במצדה דבש בן כאלפיים שנה.

דבש ומוצרי כוורת ברפואה סינית וברפואה טבעית

 • דבש מלחלח יובש פנימי בגוף ולכן הוא מומלץ לטיפול בבעיות מפרקים,
 • מקובל להשתמש בדבש במקרים של יובש או צרידות בגרון ובמקרים של שיעול יבש.
 • מקובל השימוש בדבש ברפואה הטבעית במקרים של כיבים בקיבה, פצעים כרוניים.
 • צמיגותו של הדבש והיותו אנטי בקטריאלי מאפשרת הגנה על האזור הפגוע מפני זיהומים ודלקות,
 • דבש עוזר להגלדה אחידה של אזור פצוע, דבש מעודד צמיחת נימי דם חדשים ובכך הוא מזרז התפתחות תאים חדשים והחלמה מהירה יותר,
 • הסוכרים שבדבש סופחים נוזלי לימפה ובכך מאפשרים ניקוי וניקוז של אזור נגוע.
 • בדבש ובמוצרי כוורת קיימים כ-30 סוגים של ביו פלבנואידים המהווים קוטלי חיידקים,
 • הדבש הינו נוגד חמצון ובכך הוא תורם לשיקום ולהחלמה.
 • דבש תורם לייצוב יתר לחץ דם.
 • איכויות הלחלוח של דבש ומוצרי כוורת משפרים מצבים של עצירות כרונית.
 • נצבר ניסיון רב בשימוש בדבש לצורך החלמתם של נגמלים מאלכוהול. הדבש עוזר לנגמלים לשבור את מעגל האלכוהוליזם. השיטה מבוססת על צריכה של דבש בזמן ההשתוקקות לאלכוהול. בנוסף להיותו נוגד חמצון הדבש מספק למוח סוכרים איכותיים שמחליפים לאחר תקופת הסתגלות את הצורך בסוכרי האלכוהול במוח.
 • צריכת דבש יעילה ומאזנת במצבים של תשישות מעבודה מאומצת, מחזור חודשי או בזמן החלמה ממחלה.
 • דבש ומוצרי כוורת מתאימים למרבית בני האדם (למעט אנשים אלרגיים) ובמיוחד לצמחונים שתזונתם מכילה בעיקר ירקות קטניות ואגוזים, דבש מספק להם את הוויטמינים החסרים בתזונתם ובכך הוא מאזן את תזונתם.
 • שימוש בדבש כחלק מתיבול מזונות חומציים או כבדים לעיכול יוצר איזון ומקל על מערכת העיכול וכן משפר טעמים של מזונות ומשקאות. דבש לא מחומם מכיל איכויות תזונתיות רבות והינו אחת הדרכים הבריאות לצריכת הטעם המתוק. הדבש משמש כחומר שימור טבעי מהנפוצים יותר בעולם.

תזונה הכוללת שימוש בדבש הופכים מקובלים יותר ויותר במקרים של חולים שמערכת החיסון שלהם כשלה מסיבות של מחלה או טיפולים תרופתיים, ומסיבה זו הם לא מצליחים ליצור החלמה.

דבש ומוצרי כוורת בקוסמטיקה

דבש משמש להכנת תכשירים קוסמטיים ובמיוחד מוצרים לעור בעייתי עם פצעים כגון אקנה וזאת בגלל תכונות הריפוי שבו וכן לעור יבש וזאת בגלל יכולות ההזנה של הדבש.
ניתן להוסיף כפית דבש למי אמבט לצורך יצירת תחושה נעימה של העור ולצורך ריפוי נגעים בעור.
דבש ומוצרי כוורת משמשים בתכשירי קוסמטיקה רבים, דבש ומוצרי כוורת ידועים לאורך כל ההיסטוריה כמוצרים מגיניםעל העור, שומרים על גמישות העור, מזינים את העור ושומרים על לחות העור ומראה צעיר וקורן.

דבש במקורות

הדבש נזכר במקורות כאחד מסממני השפע של ארץ ישראל. "ארץ חיטה ושעורה, וגפן ותאנה ורימון, ארץ-זית שמן, ודבש" (דברים ח' ח') הצירוף "ארץ זבת חלב ודבש" מוזכר בתנ"ך 21 פעמים, גם שלמה המלך המליץ על אכילת דבש (משלי כ"ד ) השימוש בדבש היה נפוץ בכל התרבויות ולאורך כל ההיסטוריה. בתרבויות רבות מדובר על כך שהדבש משפר את האון הגברי.
המסורת היהודית מקשרת דבש עם הנשיות, שתי המילים דבש – אישה שתיהן בגימטריה = 306. בניגוד למוצרים מהחי אשר נוצרים בתוך גופם של בעלי חיים, דבש אינו נוצר בתוך גוף הדבורה ומסיבה זו אין תוצרים נלווים או שומנים. מסיבה זו דבש הינו מוצר כשר.

היסטוריה

ממצאים שונים מוצאים שימוש ב דבש ומוצרי כוורת בתרבויות קדומות ועדויות לכך נמצאו בצורת כתבים, תחריטים, ציורים ואף כלים המכילים דבש ומדובר בהיסטורית בת אלפי שנים.
מעבר לשימוש ב דבש ומוצרי כוורת כמזון, נעשה בהם שימוש לצורכי רפואה ובריאות, דבש ומוצרי כוורת היו סממן לטוב ומתיקות והיה לקמע שסימן   מזל טוב, אהבה, יופי, טוהר  וכן סמל לכוח גברא ופוריות.
במצרים העתיקה, ברומא ובתרבויות עתיקות נוספות שימשו דבש ומוצרי כוורת כאמצעי תשלום תמורת סחורות וכן כתשלום מס לשלטון, כמו כן שימשו דבש ומוצרי כוורת בתרבויות עתיקות לחניטה של מתים.

תהליך היווצרות הדבש

כלורופיל הנוצר בצמחים בתהליכי פוטוסינתזה (בחשיפה לשמש) יודע להפוך מרכיבים שאינם אורגניים לפחמימות כלומר לצוף המצוי בפרחים של מיני הצמחים השונים. דבורים יונקים את הצוף והופכים אותו כבר בזמן מעופן לכוורת בעזרת אנזים לשני מרכיבים חד סוכריים גלוקוז ופרוקטוז. בתהליך קסום הופכות הדבורים את המרכיבים האלו לדבש בתוך תאי חלת הדבש שבכוורת, לאחר מכן אוטמות הדבורים את תאי חלת הדבש בשכבת דונג. למעשה תוצר הדבש המצוי בחלת הדבש מכיל גלוקוז ופרוקטוז, מרכיבי פולן, ויטמינים, מינרלים, חומצות שומן, חומצות אמינו, אנזימים שונים, מרכיבי המינרלים השונים ותכולתם משפיעים על צבעו של הדבש וככל שהוא יהיה כהה יותר כך גם תכולת המינרלים תהיה גבוהה יותר, גם תכולת נוגדי החמצון תהיה גדולה יותר. דבש מכיל גם חומרים נדיפים (טרפנואידים) המשתנים על פי סוג הצמח שממנו נאסף הצוף ומכאן הטעם, רמת המתיקות והריח הייחודיים לכל סוג של צמח.
עד היום הצליחו לבודד ולאפיין כמאה וחמישים מרכיבי ריח שונים ומכאן נובעים הבדלי הטעמים האיכויות והתועלות וזאת למרות שמרכיבי הדבש הבסיסיים נותרו דומים.
חשוב לזכור כי דבש הוא מוצר מזון המורכב בעיקר מפחמימות אך בעל ערך גליקמי נמוך בטווח של 32 – 86 GI וזאת בהתאם לסוג הדבש ומקורו הבוטני. לשם השוואה סוכרוז שמקורו בסוכר הוא בעל אינדקס גליקמי 110 GI
בעולם ידועים כיום מעל 300 סוגים שונים של דבש.

חגית שחף ובית הצמחים של חגית בחרו בקפידה מספר סוגים איכותיים של דבש דבורים טהור בעלי טעם מעולה ותועלות בריאותיות ותזונתיות רבות

ניתן לרכוש את סוגי הדבש הבאים :

זמינות סוגי הדבש תלויה בעונות השנה ובשיתוף הפעולה של הדבורים והטבע

תוצרי כוורת נוספים

יחד עם הדבש מייצרות הדבורים שלושה מוצרים נוספים.
פרופוליס הוא מוצר כוורת הנאסף ע"י הדבורים. המילה פרופוליס משמעותה בלטינית פרו – לפני, פוליס – עיר, משמעות החיבור היא הגנה בשער העיר.  הפרופוליס היה בשימוש עוד בימי קדם לצרכי מרפא ע"י המצרים היוונים והרומאים. הפרופוליס מכיל שרף, שמנים אתריים, אבקת פרחים, פרופוליס עשיר בויטמינים  E, C, B, Aובחומצות אמינו, ביו פלבנואידים, מינרלים כגון ברזל, מגנזיום ואבץ. פרופוליס יעיל כחומר אנטי בקטריאלי, הוא מרפא דלקות בפה ובגרון, משתמשים בו גם בטיפול אנטי אסמטי ותמיכה במערכת הנשימתית, פרופוליס מפחית שיעול, ממריץ ומשפר את מערכת החיסון, מחטא, עוזר בריפוי כיבים, מוסיף אנרגיה, נחשב כאנטי אוקסידנט יעיל, מעכב גידולים מסוגים מלנומה וקרצינומה, בעל פעילות אנטי סכרתית, אנטי ויראלית, מטפל באלרגיות, מטפל הכויות וזיהומי עור, טחורים, כיבי קיבה. פרופוליס יעיל בשימוש לבעיות עור. פרופוליס משמיד חיידקים מסוג סטפילוקוקוס העמיד בפני פניצילין, פרופוליס מחזק את תאי הדם הלבנים ובכך מסייע למערכת החיסון של הגוף להתמודד עם מיקרו-אורגניזמים ושאריות תאים הרוסים. צריכת פרופוליס מקטינה את נסיגת החניכיים ומונעת אותה.
פרופוליס מכונה בשמות רבים והנפוצים יותר הם: אנטיביוטיקה של הטבע, פניצילין של הטבע, השעווה השחורה ועוד.

פולן דבורים הינה אבקת פרחים המכילה את התאים הזכריים של הפרחים. אבקת פולן דבורים מאובקת ע"י רגלי הדבורים ובכך הן מפרות את הצמחים. פולן דבורים הינו אחד מסוגי המזונות העשירים והנקיים ביותר ונחשב למזון האיכותי ביותר.
כפית פולן דבורים מכילה 1200 כדוריות או 2.5 מיליארד גרגירי אבקת פרחים אשר יחד יוצרים את תכונותיה הייחודיות. פולן מורכב    מ-% 22 – 40% חלבון, 30% – 60% פחמימות מלאות, 6% חומצות שומן חיוניות. פולן דבורים מכיל את כל חומצות האמינו ובתוכן גם 8 חומצות אמינו חיוניות לגוף שאותן הגוף לא מייצר. פולן מכיל לפחות 100 סוגים שונים של אנזימים.
פולן דבורים מכיל כמויות גדולות מאד של חלבונים יותר מאשר בבשר, פחמימות, חומצות שומן חיוניות, ויטמינים  B6, B3, B2, B1, ויטמין C, ויטמין A, D, E, K, מינרלים כגון ברזל, אבץ, יוד, מנגן, סידן, מגנזיום, זרחן, אשלגן, פוטסיום, נתרן וסוגים רבים של אנזימים. השימוש בפולן וסגולות המרפא הייחודיות שלו ידועות כבר מזמנים עתיקים. פולן הינו מזון זמין ואיכותי, הוא משפר חיוניות, מעלה רמות אנרגיה בגוף, משפר צמיחה וגדילה אצל ילדים, פולן מסייע  בהחלמה מפציעות ועוזר להתגבר על חולשה ועייפות שרירים. פולן מסייע  במניעת הזדקנות מוקדמת (אנטי אייג'ינג). פולן דבורים הינו אנטי דלקתי, פולן דבורים עוזר בבניית תאי דם לבנים ובכך מסייע למערכת החיסונית והגנה בפני מחלות זיהומיות. פולן דבורים מחזק דפנות כלי דם ומאזן לחץ דם. פולן דבורים ידוע כמזון מעולה לספורטאים לתוספת מרץ, אנרגיה וחיסוניות. פולן דבורים הינו מזון מרוכז המסייע בהחלמה  ממחלות קשות ובעל פעילות אנטי בקטריאלית ואנטי ויראלית. פולן דבורים מסייע לשיפור עור בעייתי ומבוגר, עוזר לצמיחת תאי עור ושיער ומתוך כך הוא מפחית נשירת שיער. פולן דבורים הינו מזון אולטימטיבי לאדם.

שעוות דבורים 
שעוות דבורים קרויה גם דונג והיא משמשת בכוורת לאטימת תאי הדבש לאחר שהתמלאו. הדונג מופק בצד החיצוני של בטן הדבורים והוא למעשה תוצר של חומצות שומן ארוכות שרשרת.
הדונג מופרד מחלות הדבש ועובר התכה וחימום וזיקוק ולאחר מכן משמש לקשת מוצרים נרחבת בתעשיית הקוסמטיקה והטיפוח וכן לתעשיית הנרות ולשימושים נוספים בתעשייה החל מתרופות ועד למוצרי תעשייה כבדה.

פעילות ביולוגית של דבש

דבש ופעילות אנטי וויראלית – תכולת פלבנואידים איכותיים המצויים בדבש משמשים כתכשיר עצמתי בעל השפעות אנטי ויראליות איכותיות. ניסוים ומחקרים רבים מצאו וחיזקו עובדה זו של מנגנון פעילות אנטי וויראלית.

דבש ופעילות אנטי דלקתית –  מחקרים מצאו מנגנונים אשר וייצור רדיקלים חופשיים ועוד חומרים רבים אשר נמצאו במחקרים קליניים כנוגדי דלקתיות הן בחיות מעבדה והן בני אדם וזאת למרות שעד היום לא הצליחו מדענים וחוקרים לתאר במדויק מנגנונים אלו.

פעילות נוגדת חמצון – מחקרים מעבדתיים מצאו בדבש שפע של מרכיבים נוגדי חמצון. וניסויים שנערכו בבני אדם שהוסיפו לתזונתם דבש בכמויות שונות ומצאו כי ככל שעלתה כמות הדבש בתזונה כך גדלה היכולת הנוגדת חמצון. תכונה זו משמרת בגוף האדם את הבריאות, הכושר הגופני , החיוניות ומראה צעיר.

פעילות אנטי בקטריאלת – דבש הוא מוצר אנטי בקטריאלי ומהיותו כזה הוא לא מאפשר חדירה של חיידקים. כלומר באם נכסה בדבש חתך או פצע לא יוכלו חיידקים לחדור אליו וכל סביבתו תהיה מוגנת מהיווצרות חיידקים או מושבות חיידקים. מחקרים רבים נעשו בתחום זה ונמצאה יעילות טובה מאד במניעת חדירה והתפתחות של חיידקים. לאור זאת התפתח מאד השימוש הייעודי בדבש למטרות אלו.

פעילות אנטי סרטנית –  ניסויים מעבדתיים וקליניים מצאו שמעצם היותו של הדבש נוגד חמצון ומהיותו משחרר חמצן הוא מונע ומעכב התפתחות תאים סרטניים

תועלות בריאותיות

 •  מקל במצבי שיעול ודלקות בדרכי הנשימה
 •  מחלות לב וכלי דם, מומלץ לאנשים הסובלים ממחלות אלו
 •  מניעה ועיכוב תהליכים סרטניים
 •  משפר את חיסוניות הגוף
 •  משפר תחלואי מעיים וקשיי עיכול
 •  משפר ומקל על בעיות מפרקים
 •  משפר את מראה העור, גמישותו ובריאותו.
 •  מוסיף חיוניות מרץ אנרגיה

שימוש בדבש וצרכנות נבונה

 • אחוז קטן מאד באוכלוסיה הם אנשים הרגישים לדבש ולמוצרי כוורת ואנשים אלו מודעים לכך והם מנועים משימוש בדבש ומוצרי כוורת אחרים. מומלץ לא לתת דבש לילדים מתחת לגיל שנה.
 • מחקר שנערך במרכולים בארה"ב מצא כי 75% מהדבש המצוי על המדפים של רשתות מזון מכובדות הוא במקרה הטוב דבש מעובד ונטול תועלות בריאותיות ובמקרה הגרוע מדובר בתוצר תעשייתי שהוא חיקוי לדבש במרקם ובטעם אל למעשה הוא בכלל לא דבש !
 • נמצא כי על מנת לייצר דבש "ידידותי ונוח לשימוש" כשהוא בעל מרקם נוזלי וחלק, עובר הדבש חימום ואז הוא מסונן ממרכיבי הפולן, הסוכרים מתפרקים, פולן ורכיבים תזונתיים מסולקים ושאר התכונות הבריאותיות נהרסות עם החימום, התוצאה היא שמוצר זה איננו דבש !
 • כשאתם רוכשים צנצנת דבש כאשר התועלת הבריאותית היא מול עיניכם, הקפידו לברר מה מקור הדבש והתהליך שהוא עבר ומיהו היצרן. היזהרו מדבש בעל סממנים " נוחים לשימוש "

למידע נוסף אודות דבש דבורים טהור לסוגיו השונים והתאמתו לצורכי תזונה שונים נא צרו קשר כאן

במצורף תמצאו מאמר שפורסם בארה"ב והעוסק באיכויות הדבש במרכולים

Watered down, heated, pressurized honey not real at all

Much of the honey hitting supermarket shelves is derived from an ultra filtering procedure that heats honey to high temperatures, forcing the natural substance at high pressure through extremely small filters to remove pollen. In this way, manufacturers conceal the identity of the source of the honey, which is a technique used by the Chinese, who have illegally dumped tons of their honey on the U.S. market for years. The Chinese are responsible for dumping dangerous antibiotics, artificial sweeteners, and leeching copious amounts of heavy metals into imported honey products.

The Food Safety News investigation

After hearing about US grocery stores being flooded with unidentified honey, Food Safety News began an investigation into several outlets that sold foreign honey. They purchased 60 different containers of honey from 10 different states, buying from a wide range of supermarkets. They then sent the honey samples to premier melissopalynologist and professor at Texas A&M University, Vaughn Bryant. What he found was that roughly three fourths of the honey contained no pollen, making it unidentifiable and unsafe. Of that average, he found that:

  100 percent of Winnie the Pooh sold in Walmart stores had all pollen removed

 100 percent of honey from individual packets from KFC and McDonald's had all pollen removed

 77 percent of honey from big box stores like Costco, Sam's Club, and Target had no traced of pollen.

 100 percent of honey from drugstores like Walgreen's and CVS Pharmacy had all the pollen filtered out

 100 percent of honey from drugstores like Walgreen's and CVS Pharmacy had all the pollen filtered out.

 He did find out, however, that honey purchased from co-ops, farmers markets and stores like Trader Joes contained the full amount of original pollen.

Ultra filtering of pollen has to do with concealing honey's true source

Mark Jensen, president of the American Honey Producers Association, says that removing all pollen from honey "makes no sense." He continues, "I don't know of any US producer that would want to do that. Elimination of all pollen can only be achieved by ultra-filtering and this filtration process does nothing but cost money and diminish the quality of the honey."

Jensen added that pollen-void honey is most likely Chinese honey that has entered the country illegally and not inspected.

Richard Adee, who produces 7 million pounds of honey each year from multiple states, explains that real honey is valued for its flavor and nutritional value and that this "is what's being removed during the ultra filtration process."

He says that, "It's no secret to anyone in the business that the only reason all the pollen is filtered out is to hide where it initially came from and the fact is that in almost all cases, that is China."

Most honey packers are worried about what is being imported and what they are pumping into their plastic bears. Much of the honey sold in the US is imported from Asian countries. Two hundred and eight million pounds of honey have been imported over the past 18 months; 60 percent of that comes from Asian countries that typically launder honey illegally for China.

By using in-house private testing, some US manufacturers have found out that their Asian imported honey is watered down with high fructose corn syrup and a myriad of illegal sweeteners and antibiotics.

This is causing many people to seek out local trustworthy supplies of honey, who leave this precious resource in its unadulterated, nutritional form.

Look around and find a local distributor of honey. Real honey is a valuable resource.

מקור המאמר שמור במערכת של חגית שחף ובית הצמחים של חגית

חגית שחף ובית הצמחים של חגית משווקים וממליצים אך ורק על סוגי דבש איכות אמיתי ומוצרי כוורת שמלבד טעמם המעולה הם מכילים שפע של ערכים תזונתיים ובריאותיים.

המאמר נכתב על ידי חגית שחף מומחית מדופלמת לרפואה סינית ולייעוץ תזונתי וטיפולי

 

Print Friendly, PDF & Email
שתף
Call Now Button