ראש השנה הסיני 2023
ראש השנה הסיני 2023
דצמבר 3, 2022
לראות-את-האור
לראות את האור
דצמבר 17, 2022
ראש השנה הסיני 2023
ראש השנה הסיני 2023
דצמבר 3, 2022
לראות-את-האור
לראות את האור
דצמבר 17, 2022

דלעת

דלעת עשירה מאד בערכים תזונתיים ובריאותיים ומתוך כך ראוי לכלול אותה בתדירות גבוהה בתזונה שלנו באופני הכנה שונים וטעימים.
דלעת הינה צמח חד שנתי ומשויכת למשפחת הדלועים. הדלעת מופיעה בצורות שונות של גודל העשוי להגיע לכ- 40 ק"ג,  צבע בדרך כלל כתום אך ישנם זנים כהים יותר או בהירים. צורתה של הדלעת עשויה להיות מאורכת, כדורית או אובלית.

המקור של הדלעת הוא ביבשת אמריקה, ולפי הערכות השימוש בדלעת החל כ-2,000 שנה לפני הספירה. היא היוותה רכיב תזונתי חשוב בתזונת האינדיאנים. המתיישבים הראשונים שהגיעו לאמריקה למדו מהילידים את השימוש בדלעת וגם ובתירס. השימוש הנרחב של הילידים נבע מהערכים התזונתיים והבריאותיים שהדלעת מספקת

מוצרים שמוזכרים במאמר שעשויים לעניין אותך

ערכים תזונתיים של דלעת

מהיתרונות המשמעותיים ביותר של הדלעת על פני ירקות אחרים בא לידי ביטוי בערך קלורי נמוך. במאה גרם דלעת ישנם פחות מ-30 קלוריות. זהו יתרון משמעותי היות ומדובר על ירק שעשוי להוות מרכיב תזונתי מרכזי בסוגים שונים של פשטידות, מרקים, תבשילים מאפים ועוד.

דלעת עשירה בסיבים תזונתיים, נוגדי חמצון, חלבון, ויטמינים רבים בעיקר מקבוצת A ומינרלים מגוונים. היא מכילה חומצה אמינית  ליזין אשר מסייעת להורדת רמות כולסטרול ולאיזון המערכת ההורמונלית. היא מכילה אבץ, ברזל, ויטמינים מקבוצת B ואחוז גבוה של חומצות שומן בלתי רוויות. יתרונה הגדול הוא בצפיפות תזונתית אשר משמעותה ערכים תזונתיים גבוהים ביחס לערך קלורי נמוך.

דלעת מכילה כמות נאותה של סיבים תזונתיים המועילים למערכת העיכול. היא מכילה ברזל וגם מעט ויטמין C אשר מסייע לספיגת הברזל (למרות זאת מומלץ להוסיף ויטמין C לדלעת מבושלת ודי במספר טיפות מיץ לימון). היא עשירה בוויטמין A אשר חשוב למערכת החיסונית, לתפקודי ראיה ולצמיחת תאים נאותה ובריאה. השפע של ויטמין A בדלעת מקורו בפיגמנט הכתום (בטא קרוטן) ממצאי מחקרים מצביעים על יתרונות בריאותיים רבים של בטא קרוטן.
דלעת מכילה אבץ שהוא מינרל חשוב הנמצא בכמעט כל אחד מתאי הגוף. אבץ מעודד את פעילות האנזימים בגוף אשר מאפשרים קיום תהליכים כימיים שונים בגוף. תכולת אבץ גבוהה, בדלעת מחזקת את מערכת החיסון, מסייעת בריפוי פצעים. אבץ מחזק את השיער והציפורניים.

מרק דלעת

מרק ירקות עם דלעת

דלעת מהווה מרכיב תזונתי בולט בעיקר בחודשי החורף ובימים שבהם מזג האויר הולך ומצטנן, מתבקשת הוספה של מרק חם לתפריט. מרק כתום הוא מהפופולריים תודות לטעמו ויכולתו לשמור על חום ותחושת שובע. כמובן שניתן להוסיף בעת בישול מרק כתום מרכיבים נוספים כמו גזר, בטטה, שורשים שונים ועשבי תיבול. תוספת של זרעי (גרעיני) דלעת תוסיף ערכים בריאותיים נוספים.

זרעי דלעת

גרעיני דלעת

גרעיני דלעת משפרים תפקוד של כלי דם, מערכת חיסון ובלוטת הערמונית.

 

גרעיני דלעת

 

 

 

 

 

זרעי (גרעיני) דלעת קלופים ולא קלויים מכילים ערכים תזונתיים ובריאותיים נוספים. הם מכילים חומצות שומן בלתי רוויות אשר מועילות לבריאות הלב וכלי הדם. גרעיני דלעת מכילים חומצות אמינו ובהן טריפטופן הידוע בתכונותיו לשחרור הורמונים במוח (סרטונין) אשר משפרים מצב רוח. הגרעינים מכילים חומצת שומן מסוג אומגה 6. ממצעים מצביעים גם על נוכחות נאה של אבץ, וגם ויטמין E  ובמגנזיום אלו ידועים כבעלי השפעה מטיבה על מערכת הרבייה בגברים ונשים, כבעלי השפעה מטיבה על מערכת השתן ועל הערמונית בקרב גברים בגיל העמידה.

מכל האמור כאן אני ממליצה בחום להוסיף דלעת לתפריט, יש להדגיש כי אין הבדלים תזונתיים בולטים שבין סוגי הדלעת השונים. יחד עם זאת יש להעדיף את אלו בעלי הצבעים הכהים.

Print Friendly, PDF & Email
שתף
שנדבר? דילוג לתוכן