חמשת סוגי מזון בריאים בעלי ערך קלורי שלילי
חמשת סוגי מזון בריאים בעלי ערך קלורי שלילי
אוגוסט 3, 2015
צמחי תבלין ותכונותיהם התרפואיות
צמחי תבלין ותכונותיהם התרפואיות
אוגוסט 3, 2015
חמשת סוגי מזון בריאים בעלי ערך קלורי שלילי
חמשת סוגי מזון בריאים בעלי ערך קלורי שלילי
אוגוסט 3, 2015
צמחי תבלין ותכונותיהם התרפואיות
צמחי תבלין ותכונותיהם התרפואיות
אוגוסט 3, 2015

הכל אודות מלח

הכל אודות מלח

מלח הינו התבלין הנפוץ והחשוב ביותר למאכל, מבחינה היסטורית למלח יש ערך בלתי רגיל עבור כל התרבויות בעולם. מלח טבעי מכיל קשת רחבה של מינרלים חיוניים ויסודות קורט הנחשבים לבעלי ערך חיוני באופן בלתי רגיל לבריאות האדם ובעלי חיים. כל היצורים החיים זקוקים למלח על מנת לשרוד ובמיוחד המין האנושי. גוף האדם מורכב מ – 75% מים המכילים מלחים בריכוז של 0.9% הנקראת תמיסת סליין איזוטונית. יותר מ- 25% מהמלח המצוי בגוף האדם מרוכז בעצמות. בגוף האדם ישנה פעילות מורכבת מאד של שמירה על איזון רמות המליחות וזרימת הנוזלים בגוף אשר מכילים אלקטרוליטים. האלמנטים הנקראים אלקטרוליטים הינם מינרלים אשר נדרשים לצורך תפקוד של מערכות הגוף השונות. המינרלים הנחשבים לחיוניים ביותר הם סודיום ופוטסיום.
תפקוד תאי גוף האדם תלוי במעבר פנימה והחוצה לכל אחד מתאי הגוף של נוזלים ומינרלים כגון סודיום ופוטסיום סידן ומגנזיום. תהליך זה יוצר את ההולכה החשמלית הטוענת את תאי הגוף במטענים חיוביים ושליליים, מעברים אלו פנימה והחוצה דרך דפנות התאים לכל אחד מתאי הגוף האם אלו היוצרים אנרגיה חשמלית אשר מפעילה את פעימת הלב, את מנגנון הנשימה של הריאות, את זרימת מחזור הדם, את הפעילות החשמלית במוח ואת המשך קיום חיי התאים בגוף. היסודות סודיום וכלוריד מאוזנים בהרכבם בתוך המלח אולם במלח השולחני כיום נוספו מספר סוגי חומרים כגון יוד וחומרי הלבנה, חומרים מונעי התגבשות וחומרים מונעים ספיחת נוזלים חומרים אלו מפירים את האיזון העדין של מבנה המלח הטבעי.
צריכה ממושכת ובכמויות גדולות של מלח שולחני עלולה לגרום לעלייה בלחץ הדם ולבעיות בכליות, דלקות מפרקים, מחלות ראומטיות, מחלת גאוט, הצטברויות של צלוליט תחת העור.
כיום ידוע כי צריכה מרובה של מלח שולחני מעובד גורמת להצטברות עודפי מלח בגוף ועלולה לגרום לתחלואת כליות וליתר לחץ דם. כמות קטנה של מלח היא קריטית לשימור תפקודי גוף באופן תקין. מלח אחראי על תפקוד נכון ורציף של קצב פעימות הלב ולחץ דם תקין ומיוצב, מלח חיוני למבנה עצמות חזק ותקין. בחלק ממחלות אוסטיאופורוזיס ישנה תרומה לא מבוטלת לחוסר במלחים ונוזלים בגוף. מלח מונע עודף חומציות בתאי המוח היות ומלח הוא בסיסי וסותר חומציות, שמירה על רמת חומציות נמוכה של תאי המוח היא חיונית ביותר לתפקודם התקין של תאי המוח וכן כחומר המוליך אותות עצביים וחשמליים לכל איברי הגוף. מלח מטבעו הוא חומר אנטי אלרגני, הוא יעיל בייבוש נזלת וגודש בסינוסים. תמיסות מלח משמשות לטיפול וניקוי של ליחה מדרכי נשימה עליונות, תמיסת מלח יעילה בגרגור (לא בבליעה) לכאבי גרון, תמיסת מלח בריכוז נמוך יעילה לחיטוי וריפוי בעיות פה וחניכיים וכן לאחר טיפול אצל רופא שיניים.
חשוב לזכור כי תהליכי עיכול יעילים מתרחשים אך ורק כאשר קיימת בגוף רמת מלחים איכותית המכילה את כל המינרלים הנחוצים ושהיא אינה מעובדת או מחוממת וללא תוספות רעילות.
מלח איכותי  ונקי חיוני לתפקוד נכון של שרירים. בעבר היה נפוץ השימוש בכמוסות מלח בקרב אנשים שביצעו עבודה פיזית מאומצת באזורים חמים וזאת על מנת להחזיר לגוף מלחים שנפלטו מהגוף תוך כדי הזעה מוגברת, ללא פעולה זו יופיעו התכווצויות שרירים קשות או תגובות גופניות אחרות הנובעות מחשיפה לחום גבוה.
אימהות לשחקני כדורגל צעירים מתבקשות להקפיד ולהוסיף מקור איכותי של תוסף תזונה המכיל פוטסיום וסודיום לילדים המתאמנים ומשחקים ובעיקר כשמזג האוויר חם.
כיום נעשה שימוש באמצעות משקאות איזוטוניים המכילים מלחים, מינרלים ויסודות קורט ברמות זהות לאלו הנמצאות בגוף האדם ומיקרו המבנה שלהם והיותם מיוננים מאפשרים להם ספיגה מידית למחזור הדם.
כיום ההפקה המתועשת והמודרנית של מלח שולחני בעולם עושה שימוש בכימיקלים ובתהליכים נוספים ההופכים את תהליך הפקת המלח למסוכן לצריכה עבור בני אדם.
מלח שולחני אופייני מורכב מ 97.5% סודיום כלוריד ועוד 2.5% מכימיקלים כגון חומרים מונעי התגבשות וחומרים המאפשרים פיזור רציף. תהליך הלבנת מלח שולחני הינו תהליך העושה שימוש בחום רב אשר הורס את המבנה הכימי הטבעי של המלח ומשמיד את המינרלים החיוניים לבריאות. למלח מוספים חומרים נוספים תוך כדי תהליך כגון יוד ופלואור יחד עם תוספות רעילות נוספות כגון אלומיניום הידרוקסיד אשר משמש כחומר המונע ספיחת לחות.
יוד הפך כתוסף למלח בשנת 1924 כאשר נתגלה כי תזונה דלה או נטולת יוד גורמת לזפקת (גויטר). איזור האגמים הגדולים בארה"ב היה ידוע בעבר כחבל ארץ הלוקה במחלת הזפקת (גויטר). בשנת 1930 היתה הערכה כי 40% מאוכלוסיית מישיגן סבלה ממחלות הקשורות לבלוטת התריס, אבנים בדרכי המרה ובכליות וכן למחלות הנובעות במישרין ובעקיפין מלחץ דם גבוה.
כיום ידוע שהיסוד יוד מצוי באצות שמקורן בים ובמיוחד באצה מסוג KELP וכן באצות NORI, ARAMA, HIJAKI, ,KOMBU, WAKAMA ירקות נוספים כגון שעועית, תרד, קליפות תפוחי אדמה מכילים יוד, תזונה עשירה במרכיבים אלו אינה מצריכה תוספות מלאכותיות של יוד שתועלתם הבריאותית מוטלת בספק בספק כשהיא מוספת באופן מלאכותי ולא כחלק מצרפי במזון מלא. מחקרים רבים שנעשו מטילים בספק את העובדה כי תזונה המכילה מלח שולחני מתועש ומעובד תמנע את המחסור ביוד, וכדאי לתת על כך את הדעת !
מלח ים הוא מוצר טבעי שהפקתו אינה עושה שימוש בתהליכים כימיים, בתהליך ההפקה לא מוסיפים חומרים מסוכנים ותהליך הייבוש נעשה בשמש בלבד ולא בתנורים. מלח ים בצורתו הטבעית תמיד יהיה בגרגרים גדולים יותר וכהים יותר מאשר מלח שולחני מעובד ומתועש.
אנשים רבים מעדיפים שימוש במלח ים על פני מלח שולחני בגלל טעם מרומז ועדין של מי האוקיינוס במלח. חשוב ומעניין לציין כי מעבדות רבות מעולם לא הצליחו לשחזר מלח ים או בדיוק את טעמו וניחוחו של מלח ים.

הרכב ומצרפיות המינרלים והמורכבות של מבנה גבישי המלח מותירים את אימא טבע לכימאית האולטימטיבית

מוצרים שמוזכרים במאמר שעשויים לעניין אותך

הכל אודות מלח

אנשים רבים מדווחים כי לאחר הפסקת השימוש במלח השולחני המתועש ומעבר לשימוש ב מלח ים אטלנטי  הם חוו לאורך זמן ירידה ברמות של יתר לחץ דם, הפחתה בחומרת מחלות כליה או אבנים בכליות, הפחתה בכאבי מפרקים ובדלקתיות של מפרקים ומחלות הנובעות מחשיפה עודפת לאלומיניום ולחומרים רעילים נוספים.
כיום יותר ויותר אנשים עוברים לשימוש במלח ים אטלנטי טהור המופק בתהליכים טבעיים המשמרים את איכויות המלח ומרכיביו וגם את טעמו הייחודי וזאת במקום השימוש במלח שולחני מעובד. חלקם עושים זאת מטעמי בריאות וחלקם עושים זאת בגלל הטעם הייחודי של מלח ים אטלנטי טהור ובלתי מעובד אשר מקנה למאכלים, תבשילים וסלטים טעם מיוחד וייחודי. מומחי גסטרונומיה ממליצים בחום על השימוש במלח ים אטלנטי כמקור שעושה את ההבדל בין תבשיל למעדן גורמה. רק מלח ים אטלנטי המופק בשיטות טבעיות ובאזורים הנקיים והמאושרים כאזורים נקיים מזיהומים ומרעילות הינם מלח ים אמיתי המכיל את שפע אוצרות הטבע והים מבחינת הרכב המינרלים יסודות הקורט וחומרי הזנה ובניין חיוניים לתפקודי תאי הגוף ולמשטר נוזלים תקין. מלח ים אטלנטי כהה בצבעו מזוהה כמלח המכיל את היסודות והנגזרות של מינרלים ויסודות קורט אשר מצויים בכמויות מזעריות במלח ובצורת המבנה המצרפי שלהם הם מאפשרים ספיגה מיטבית בגוף.

הכל אודות מלח, להלן התכונות התועלתיות של שימוש ב מלח ים אטלנטי:

 • בניגוד לדעה הרווחת, השימוש במלח ים אטלנטי אינו מעלה את לחץ הדם, זאת עקב היכולת לאזן את משטר הנוזלים בגוף מאפשר  באופן טבעי לאזן לחץ דם לרמה נכונה בצורה בריאה ותומכת. ( זה נכון כאשר לא נעשה כלל שימוש במלח שולחני באופן ישיר או במזון המכיל מלח זה )
 • תורם לעזרה ולתמיכה ברמות הסוכר בדם.
 • תורם יצירת אנרגיה בגוף
 • עוזר לספיחה ועיכול של חלקיקי מזון מהדם.
 • תומך בפעילות הלב ובמערכת הנשימה.
 • תורם לבריאות הסינוסים.
 • מונע התכווצויות שרירים.
 • מחזק עצמות ושלד.
 • משפר איכויות שינה ומשקיט מצבי רוח
 • תומך ומשפר ליבידו
 • מחזק תפקודי מערכת חיסונית
 • מאזן את קצב הלב ומאזן לחץ דם
 • מפיג חומציות יתר.
 • מלח ים אטלנטי יעיל להתקפי אסטמה וטיפול במצבי אלרגיה, נזלת ועודף ליחה בדרכי הנשימה העליונות.

חשוב לזכור כי בעידן המתועש של ימינו נוצרו זיהומים קשים במי הים והאגמים ממתכות כבדות, נפט, כספית ועוד מזהמים כימיים ורעילים. על בסיס עובדות אלו חשוב לבדוק את מקורו של מלח הים שאתם רוכשים ואת איכותו, רק מלח ים אטלנטי ממקור אמין ומבוקר יכול להבטיח לכם את התועלות הבריאותיות הנחוצות לגופנו על מנת להבטיח פעילות גופנית תקינה ובריאה.

יש לשים לב כאשר רוכשים מלח ים שהוא לא יהיה מעובד, עיבוד יתר גורם לאובדן התכונות התועלתיות הטמונות במינרלים שנמצאים במלח הים. ככל שמלח הים טבעי יותר כך יהיה כהה יותר בצבעו, זאת בגלל התאיידות מי הים. אופן התייבשות מלח ים הוא בשתי שכבות, שכבה עליונה בצבע לבן ומתחתיה שכבה חומה וכהה,
השכבה הכהה אוצרת בתוכה את מיטב תכונות המינרלים ואוצרות מי הים.

הכל אודות מלח

תמיד זכרו להקשיב לגופכם כאשר אתם מתמודדים עם נושאים הכרחיים כמו אספקת מלחים חיוניים לתפקודי הגוף התקינים שלנו. סוגי גוף שונים זקוקים כמויות גדולות יותר של מלחים מאשר סוגי גוף אחרים, באם את אתה נוטים להשתוקק   "למשהו מלוח " אתם מהסוג האופייני הזקוק יותר למינרלים ויסודות קורט. עקבו אחרי התחושות הטבעיות של גופכם והשתמשו במעט יותר מלח ים אטלנטי טהור במזון שאתם צורכים, עם הזמן ההשתוקקות למלוח תפוג והבריאות תשתפר

המאמר הכל אודות מלח נכתב על ידי חגית שחף, מומחית מדופלמת ל רפואה סינית ול תזונה טיפולית

למידע נוסף אודות מלח ים בתזונה ולייעוץ תזונתי נא צרו קשר כאן

Sources:

According to Dr. Barbara Henley in her book, Water and Salt, the Essence of Life. Natural Resources, Inc
natural sea salt is capable of keeping the body in balance Hendel, Barbara. 2003.
Water and Salt, the Essence of Life. Natural Resources, Inc. New York, New York.Haas, Elson. 1992.
Staying Healthy with Nutrition: The Complete Guide to Diet and Nutritional Medicine.
Celestial Arts Publishing: California.de Langre, Jacques.1985. Seasalt`s Hidden Powers.
Happiness Press: North Carolina.

Print Friendly, PDF & Email
שתף
שנדבר? דילוג לתוכן