המסע-מדריך-מעשי-לריפוי-ולשחרור
המסע לריפוי ולשחרור
ספטמבר 21, 2013
קוסמטיקה טואלטיקה איפור
קוסמטיקה טואלטיקה איפור
ספטמבר 21, 2013
המסע-מדריך-מעשי-לריפוי-ולשחרור
המסע לריפוי ולשחרור
ספטמבר 21, 2013
קוסמטיקה טואלטיקה איפור
קוסמטיקה טואלטיקה איפור
ספטמבר 21, 2013

חמוציות

חמוציות מועילות מאד לשמירה על הבריאות ולתפקודי גוף תקינים. מחקרים רבים אודות התכונות והתועלת הבריאותית אשר מצויים במרכיבי החמוציות מצאו כי ישנן סיבות בריאות רבות לאכול חמוציות שהם מתנת בריאות מהטבע:

 • חמוציות מונעות נזקי חמצון ומאטות קצב תמות תאים במוח, בתאי הגוף ובעור,
 • חמוציות תורמות לירידה ברמות שומנים בדם,
 • מסייעות למניעת דלקות בדרכי השתן, ראה פורמולת קרנ-בריא
 • מעכבות שגשוג של תאים סרטניים,
 • החמוציות שומרות על בריאות מערכת העיכול.
 • מפחיתות סיכון לכיבים ויעילות במניעת דלקות חניכיים.
 • עדיין לא דברנו על הטעם, חמוציות הם מזון איכותי וטעים

ידועה ומוכרת לנו התועלת הבריאותית של וויטמין C  והסיבים תזונתיים המצויים בחמוציות ולתפקידם החשוב בשמירה על הבריאות. חמוציות עמוסות בשפע של פיטונוטריאנטים (חומרים טבעיים אשר מקנים לצמחים את התכונות הייחודיות שלהם כגון צבע, טעם, ריח ועמידותם בפני מזיקים ומחוללי מחלות. בחומרים אלו מצויים תכונות נפלאות אשר מסייעות לבני האדם במניעת מחלות ואף בטיפול בהם. חומרים אלו מצויים כיום בחזית מחקרים רבים, חומרים אלו נקראים גם פיטוכימיקלים) חומרים אלו המצויים בחמוציות מושכים תשומת לב מרובה לצרכי מחקרים בנושא בריאות. חומרים אלו מתחלקים לחמש קטגוריות עיקריות התומכות בבריאותנו כפי שמופיע בטבלה

מוצרים שמוזכרים במאמר שעשויים לעניין אותך

פיטונוטריאנטים בחמוציות

סוג של פיטונוטריאנט מולקולות ספציפיות
Phenolic Acids hydroxybenzoic acids including vanillic acids; hydroxycinnamic acids inculding caffeic, coumaric, cinnamic, and ferulic acids
Proanthocyanidins epicatechins
Anthocyanins cyanidins, malvidins, and peonidins
Flavonoids quercetin, myricetin, kaempferol
Triterpenoids ursolic acid

מרבית החומרים האלו נחקרו לצורך יכולתם להיות נוגדי חמצון, נוגדי דלקות, נוגדות סרטן ומחלות ממאירות. במקרים רבים נמצאו תוצאות מרשימות.
אך הנתון החשוב מכולם היה כי הפעילות של כל אחד מהמרכיבים כשהוא מבודד היתה פחותה משמעותית לעומת התוצאה הסינרגית של השימוש בכל המרכיבים יחד. המשמעות של תוצאות המחקר היא הקביעה שהתועלת הבריאותית הטובה והמועילה ביותר היא אכילת חמוציות בשלמותן.

כאשר אנו עוסקים בתועלת הבריאותית שבצריכת חמוציות, חשוב לזכור כי כיום מרבית הצריכה של חמוציות היא בסוגי מיצים. מוצרים מעובדים אלו מכילים לעיתים כמויות נדיבות מאד של סוכר וחומרים נוספים. מוצרים אלו אינם מסוגלים לספק לנו את התועלת הבריאותית המלאה אשר ישנה בחמוציות שלמות וטבעיות, ההיפך הוא הנכון, לאחר שנסחט הפרי והמיץ נמזג לבקבוקים, הוא למעשה דל בערך בריאותי בעוד שהקליפות ובשר הפרי שנותרו כפסולת, הם אלו המכילים את מרבית התועלות הבריאותיות כפי שהוכח בבדיקות מעבדתיות.

חמוציות Cranberries  אדומות הן קרובות משפחה של אוכמניות Blueberries שצבען סגול ־כחול ויחד הן נמנות עם משפחת פירות היער.חמוציות קיבלו את שמן מהמתיישבים הראשונים בצפון אמריקה, שמצאו דמיון בין הפרי לבין הצבע האדום שמקשט את ראשו של העגור Crane החמוציות היו חלק מהתפריט האינדיאני ומתיישבי העולם החדש שמחו לאמץ אותן ואף הפכו את פירות היער האדומים למרכיב מסורתי בארוחת חג ההודיה. לאירופה, החמוציות הגיעו לראשונה בשנת 1812 ומהר מאוד זכו לפופולריות ברוסיה ובארצות הסקנדינביות, שם החלו לגדל אותן.

התועלות בריאותיות של חמוציות

 1. ערכן הרפואי של חמוציות הייתה ידועה כבר לאינדיאנים שהשתמשו בהן לריפוי מחלות שונות ולטיפול בהן. בעידן המודרני, חוקרים שונים מציינים את החמוציות ברשימת המזונות הבריאים ביותר, וזאת בשל הרכבן התזונתי העשיר והמיוחד. ב־30 השנים האחרונות פורסמו מחקרים רבים, שהוכיחו כי לפרי הקטן והאדמדם יש יכולת הגנה מופלאה כנגד מחלות שונות.
 2. חמוציות מונעות נזק חמצוני, החמוציות מכילות נוגדי חמצון חזקים – פרואנטו ציאנידינים ופוליפנולים – התורמים להגברת ההגנה ומניעת נזק חמצוני לתאים שונים בכלי הדם והלב,  בעור, במוח ועוד. למניעת נזקים חמצוניים ישנה השפעה ישירה על מערכות גוף רבות החל מהאטת קצב תמותת תאים (אנטי אייג'ינג) השפעה על מראה העור, בריאות הלב וכלי הדם, האטת תהליכים ניווניים בעיקר במוח ועוד.
 3. חמוציות מנטרלות חיידקים לפרו-אנטו-ציאנידינים המצויים בחמוציות יש מבנה ייחודי והודות לו נוצר מנגנון המונע מחיידקים להיצמד לדופן התאים לאורך מערכת העיכול והשתן. בדרך זו החמוציות מסייעות לנטרל את פעילותם המזיקה של חיידקים וגורמים מחוללי מחלות ובעיקר מחלות דלקתיות.
 4. חמוציות מונעות דלקות בדרכי השתן, החמוציות עוזרות למנוע דלקות בדרכי השתן. ושוב מגיעה תודה לפרו-אנטו-ציאנידינים הייחודיים אשר מונעים מחיידקי E coli להיצמד לדפנות של שלפוחית השתן ולהתרבות. כתוצאה מכך, החיידקים נשטפים החוצה בשתן והסיכון לדלקת פוחת. מחקרים רבים כבר אישרו כי שתייה של כוס חמוציות, פעם עד פעמיים ביום, יכולה להפחית ב־20 אחוזים הדבקה  בדלקות בדרכי שתן ולמנוע דלקות חוזרות בשיעור של 40 אחוזים. מחקר נוסף שפורסם בכתב העת JAMA מצא כי השפעת החמוציות על מניעת ההצמדות של החיידקים בדרכי השתן יכולה להימשך עד 10 שעות לאחר הצריכה

4 . חמוציות שומרות על מערכת העיכול, החמוציות מפחיתות את הסיכון לכיבים פפטיים בקיבה אולקוס, שמקורם בפעילותו של החיידק הליקובקטר פילורי. בתקופות של לחץ, מתח, תזונה לא מאוזנת וכן עם הגיל – עולה הנטייה להידבק בחיידק.  כפי שתואר קודם, החמוציות מעכבות הצמדות של חיידקים לדפנות של דרכי השתן ולדופן תאי הקיבה. כתוצאה מכך, החיידק מחליק החוצה מהגוף ולא מתרבה. על־פי מחקרים שונים  צריכה יומית של החמוציות עשויה למנוע הדבקות בחיידק הליקובקטר בקיבה במבוגרים וגם בילדים. החמוציות גם תורמות להורדת הסיכון להתפתחות דלקות וכיבי קיבה – שמגדלים את הסיכון להופעת סרטן הקיבה

 1.  חמוציות מורידות רמות שומנים בדם. חמוציות עשויות לסייע להוריד את הסיכון למחלות לב וכלי דם, כיוון שיש ביכולתן להשהות ולדכא את חמצון של כולסטרול רע. על־פי מחקר שפורסם ב־British Journal of Nutrition ועל־פי מחקרים נוספים, אכילת חמוציות על בסיס יומי מורידה את רמת חמצון של כולסטרול רע  LDL בדם, תורמת לעלייה ברמת כולסטרול טוב HDL המגן על כלי הדם  ובכך  תורמת להפחתת הסיכון לטרשת עורקים ולמחלות לב וכלי דם.
 2. חמוציות נלחמות בתאים סרטניים, תכונה נוספת שמיוחסת לחמוציות היא יכולתן לעכב שגשוג וגדילה של תאים סרטניים – וזאת על פי מחקרים שנערכו במעבדה ובבעלי חיים. אחד המחקרים שנערך באוניברסיטת אוהיו בארצות הברית הראה את השפעת מיץ החמוציות על תאי סרטן הוושט שגודלו בתרבית תאים במעבדה. חשיפת תאים סרטניים למיץ החמוציות השפיעה על הרס תאים ועצירת התפשטותם  בשיעור של כ־44 אחוזים, וזאת  לעומת תאים סרטניים שלא נחשפו לחמוציות.  החוקרים מקשרים השפעות אלו לנוגדי חמצון המיוחדים של החמוציות הנקראים  פרו-אנטו-ציאנידינים.
 3. חמוציות מעכבות עששת ומחלות חניכיים, השפעה של החמוציות ידועה וממשיכה להיחקר בכל הקשור לבריאות הפה ומניעת מחלות הפה. מחקרים רבים שנערכו בשנים האחרונות התמקדו בפעילות פוליפנולים מיוחדים המצויים בחמוציות ובתפקידם בעיכוב ובמניעת היצמדותם לשיניים של חיידקים מסוימים שמצויים בחלל הפה. בדרך זו הם מפחיתים ומעכבים את הסיכון להתפתחות מחלות חניכיים ועששת.
 4. החמוציות מחזקות את מערכת החיסון. מחקרים עדכניים העוסקים בחיסוניות הגוף מצאו כי צריכה יומית של חמוציות משפרת את יכולת מערכת החיסון להתמודד מול פולשים וגורמים המחוללים מחלות וזאת תודות לתכולה גבוהה של מרכיבי פרו-אנטוציאנינים (PAC) אשר למעשה מכפילים את יכולתם להתגונן בפני מחלות
 5. החמוציות מונעות הדבקות בשפעת, ייתכן שבעתיד הקרוב אפשר יהיה להילחם בשפעת בעזרת החמוציות. על־פי מחקר ישראלי ראשון מסוגו שנערך באוניברסיטה העברית, הרכיבים הפעילים בחמוציות והשפעתם האנטי חיידקית מנעו מנגיף השפעת להיצמד לדופן התא – ובכך מנעו הדבקה במחלה. השפעה זו נמצאה כבר במינון נמוך. עדיין דרושים מחקרים נוספים על מנת לאשש השפעה זו, ועדיין זה לא נמצא מוצר פלא כנגד שפעת, אך בהחלט החוקרים מסכמים כי לחמוציות יכולה להיות גם השלכה טיפולית לגבי נגיף השפעת.

אם אחרי כל הסיבות הללו יש לכם עוד ספק לגבי החמוציות ותרומתן לבריאות, הנה עוד כמה פרטים על ערכם התזונתי:  מלבד נוגדי החמצון שהוזכרו לעיל, חמוציות עשירות גם בוויטמין C , סיבים תזונתיים ואשלגן.

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email
שתף
שנדבר? דילוג לתוכן