אינדקס גליקמי
אינדקס גליקמי
אוגוסט 3, 2015
מנערות לבגרות
מנערות לבגרות
אוגוסט 3, 2015

סידן

סידן הוא יסוד ממשפחת המתכות האלקליות סימולו הכימי  Ca. סידן הוא יסוד הנמצא בכמויות גדולות בגופנו ומהווה את המרכיב החמישי בחשיבותו בחומרים המרכיבים את הגוף.
סידן הינו מרכיב חשוב בבניית העצמות והשיניים. משמש מרכיב חשוב בתהליכים מטבוליים רבים. סידן משמש במערכת העיצבית כמעביר את האותות החשמליים בנוירונים, סידן אחראי על מנגנון כיווץ רקמות השרירים. לסידן ישנה חשיבות לכל פעילות תקינה של כל תא בגוף, והוא חומר שיוצא ונכנס לתוך התא ומהווה מרכיב חשוב בנוזלים החוץ ותוך תאיים ובכך הוא אחראי לכל הפעילות המתרחשת בכל תא בגוף. במצב של מחסור סידן יכולה להופיע רגישות יתר במערכת העיצבית ולגרום להתכווצויות קשות המלוות בכאב. לסידן ישנה חשיבות גם בתהליך קרישת הדם, סידן הינו מרכיב חשוב בטסיות הדם. הסידן נחוץ לגוף לצורך הפרשת מיצי עיכול ורוק.

בריאות העצמות

אספקה תקינה של סידן איננה המרכיב היחידי אותו צריכות העצמות על מנת לשמר את בריאותם. על מנת לאפשר את בריאות העצם אנו זקוקים במקביל לסידן לויטמין D , מגנזיום, נחושת, אבץ, מנגן, בור, ויטמין C.
רמות תקינות של הסידן מתקבלות מצריכת סידן איכותי במזון ובתוספת של סידן המגיע מתוספי מזון. אנו זקוקים לתוספת זו מכיוון שאיכות הסידן ממזון איננה מספקת וכמו כן ישנם גורמים תזונתיים רבים המורידים את יכולת ספיגת הסידן בגוף.
ישנן הוכחות מחקריות רבות על הקשר שבין רמות סידן תקינות לבין הפחתת רמות של יתר לחץ דם. כמו כן רמות תקינות של סידן מסייעות בהורדת כולסטרול וטריגליצרידים. נשים הרות ומיניקות חייבות לשמור על רמות סידן תקינות, רמות אלו מורידות את הסיכון לרעלת הריונית ומשפרות את התפתחות העובר. סידן משפר את השינה בלילה ולכן מומלץ לצרוך תוספי סידן לפני השינה.
שגיאה נפוצה בקרב הציבור היא שאספקת סידן מגיעה מחלב ומוצריו, מידע שהוא שגוי בבסיסו. נוכחות של רמות זרחן גבוהות בחלב גורמות לחוסר ספיגה והיפוכו של דבר הן סופחות סידן מהגוף ומפרישות אותו החוצה.
מסיבה זו השימוש בתוסף סידן כתרופה מלווה באזהרה של הימנעות מצריכת מוצרי חלב  ביחד עם נטילת התרופה.

מקורות מומלצים לסידן בתזונה הם:

זרעי שומשום, טחינה, קינואה שחורה, קינואה אדומה, קאניווה, אמרנט, דוחן, ארטישוק, כרוב ניצנים, חסה, אספרגוס, שקדים, אגוזי ברזיל, כרוב, קולורבי, דלעת , גזר, לוביה, עלי סלק, תרד (מבושל), כורכום, סומאק, זעתר, כוסברה, כרוב סיני (בוק צ'וי), זרעי חרדל, עירית, בצל ירוק, רוקט, בזיליקוםשעועית יבשה, פפאיה, אוכמניות, פיסטוק, שיבולת שועל, ירקות עלים כהיםקינואה, ברוקולי, תאנים, גריסי פנינה, אפונה, אורזעדשים, חומוס.
קיים קשר ישיר בין עצמות חזקות וצפופות בגיל צעיר לבין צפיפות עצם בגיל מבוגר, לכן קיימת חשיבות רבה לצריכת הסידן בקרב צעירים. ירידה  בקרב נשים מבוגרות ביצור הורמון אסטרוגן  שיש לו השפעה מגינה על בריאות העצם מעודד אובדן מסת עצם מהירה. תזונה עשירה בזרחן בעיקר מחלב ומוצריו מורידה את ספיגת הסידן בגוף בקרב אוכלוסיה זאת. מצבי דחק רגשיים וגופניים עלולים לגרום לאובדן סידן רב דרך מערכת העיכול. בכל המצבים האלו יש להרבות באכיל מזונות המכילים סידן וכן לקבל סידם בתוספים כגון  BONE NUTRIENT
וכן תוסף תזונה CHI SHEN אשר משפר את רמת הרוגע במצבי דחק ומכיל כמות גבוהה של סידן.
סימני חסר בסידן מתחילים בירידה במסת העצם הידועה כאוסטיאופניה ומחמירים למצב של אוסטיאופורוזיס בהם יש אובדן מסת עצם גדולה. במצב כזה לא מספיק רק תוספים המכילים סידן, ההמלצה שלי היא להוסיף ובעיקר לנשים גם את התוסף CLERYCALM על מנת לשמור על רמות אסטרוגן נכונות לגיל הביולוגי.
מחלות של נסיגת חניכיים הן חלק מהמאפיינים ברפואה סינית להצגת מצב של ירידה במסת עצם וחסר באספקת הסידן. הרפואה הסינית מדברת על השיניים כקצוות חיצוניות של העצמות. אנשים הסובלים מנסיגת חניכיים מכונים בסינית " האנשים עם השיניים הארוכות" במחלות חסר בסידן כמו אוסטיאופורוזיס קיים מרכיב גנטי עליו בדרך כלל נוספים הרגלי תזונה משפחתיים העלולים לגרום להחמרת הנתונים הגנטיים.
במספר מחקרים שהתפרסמו בשנים האחרונות עולה כי רמות תקינות של סידן יכולות לסייע בעיכוב התפתחות של סרטן המעי הגס ( יש לזכור נתון זה במיוחד בישראל בה קיימת תחלואה של סרטן המעי הגס מהגבוהות בעולם)
ישנן הוכחות מחקריות שתוספת הסידן בתזונה ובתוספים הורידה התפתחות של פוליפים במעי הגס. צריכת מינון עודף של סידן מופרשת מהגוף.
אחת התיאוריות המחקריות החדשות מדברת על חשיבותו של הסידן בשמירת משקל גוף תקין. סידן תורם לשיפור היחס בין מסת שריר למסת שומן ומגבירה את פירוק תאי השומן בגוף ומעודדת ירידה במשקל.
ידוע כי יש צורך בפעילות גופנית לשמירה על איכות ובריאות מסת העצם, מומלץ לפנות להתעמלות בונה עצם אשר בנויה על הפעלת מאמצי  התנגדות מול תנועה.
על מנת למנוע אובדן הסידן מומלץ להפחית במוצרי בשר מכל הסוגים, דיאטה עשירה בחלבונים מפרישה את הסידן מהגוף. כמו כן מומלץ להפחית בצריכה של פחמימות מזוקקות, להפחית במשקאות קלים המכילים כמות גדולה של זרחן, להפחית בצריכת משקאות אלכוהוליים ובצריכת קפאין, כמו כן יש להפחית בצריכת קקאו ומוצריו.
אחת התיאוריות החדשות לגבי היעלמות הדינוזאורים מהעולם קושרת זאת בהפחתת כמויות הסידן בסביבתם הקרובה, כאשר הם היו יצורים ימיים הם קיבלו כמויות גדולות של סידן ממי הים והמעבר להיותם יצורים יבשתיים גרמה למחסור של הסידן בעצמותיהם הענקיות וגרמה להכחדתם.

המאמר נכתב על ידי חגית שחף, מומחית מדופלמת ל רפואה סינית

 

Print Friendly, PDF & Email
שתף
Call Now Button