עדשים שחורות
עדשים שחורות
מאי 3, 2015
גוג'י ברי
גוג’י ברי
יוני 8, 2015
עדשים שחורות
עדשים שחורות
מאי 3, 2015
גוג'י ברי
גוג’י ברי
יוני 8, 2015

שמן זית

היסטוריה של שמן זית

מימי קדם ועד היום ידועות התכונות התועלתיות והבריאותיות הטמונות בשמן זית וזה נכון בכל התרבויות. שמן זית שימש למאכל, למאור, למרפא, לסיכה של העור ואף כחלק מטקס המלכת מלך. שמן זית שימש כחומר משמר לירקות ופירות, למוצרי חלב ובשר. שמן זית שימש כמטבע עובר לסוחר בתרבויות רבות ועוצמה כלכלית ושפע נמדדו על פי כמויות השמן שבמחסנים. בתקופות מאוחרות כאשר החקלאות הלכה והשתכללה גדלו כמויות שמן הזית שהופקו וכך גם שיטות ההפקה הפכו ליעילות יותר. תרבויות אשר שכנו לחופי הים התיכון שהוא אזור גידול טבעי של עצי זית השכילו להבין את התכונות הבריאותיות הטמונות בצריכת שמן זית והכילו את שמן הזית כחלק מהתזונה היומית הקבועה. מחקרים מערביים עדכניים אישרו כי התזונה הים תיכונית היא אכן התזונה הבריאה ביותר ומלבד צריכת הפירות והירקות התזונה הים תיכונית כוללת שימוש נרחב בשמני זית מסוגים שונים.

התפתחות של שמן זית

ככל שהשתכללה החקלאות ושיטות הפקת שמן הזית כך המדע השכיל לזהות ולמיין סוגים שונים של זיתים ולזהות את תכולת המרכיבים המצויים בכל אחד מהסוגים של שמן זית. בתחילה נעשתה הפרדה בין צורות הזית השונות, לאחר מכן לפי צבע הזיתים ולפי צבע שמן זית שהופק ולאחר מכן לפי צבעו וטעמו. במאה השנים האחרונות החל מיון נוסף של סוגי שמן זית וזאת על פי תכולתו הבריאותית ובעשורים האחרונים הציבו מחקרים עדכניים מספר זנים עדיפים של שמני זית כבעלי תכונות בריאותיות ותזונתיות. בשנים האחרונות החלה הגסטרונומיה העילית יחד עם ערוצי המדיה לסוגיה הביאו לקדמת המודעות מוצרים, טעמים, שיטות בישול, ומיתוג עילית החל מכלי חיתוך הכנה ובישול דרך מרכיבי המתכונים ושיטות ההכנה ועד לתצוגה והצגת מנות עילית כחלק מתרבות קולינרית.

מוצרים שמוזכרים במאמר שעשויים לעניין אותך

תכונות ותועלות בריאותיות ותזונתיות של שמן זית

שמן זית נחשב לאחד מהמזונות הבריאים ביותר, כל מומחי התזונה ממליצים להוסיפו לתזונה היומית. התועלות הבריאותיות המשמעותיות שנבדקו והוכחו מחקרית הם:

 • הורדת רמות כולסטרול וטריגליצרידים מבלי לפגוע בכולסטרול הטוב
 • שמירה על כלי הדם והלב ומניעת מחלות כלי דם כליליות, שבץ , ומחלות לב.
 • שמן זית עוזר בהורדה וייצוב ערכי לחץ דם,
 • שמן זית מכיל מרכיבים נוגדי חמצון אשר נלחמים ברדיקלים חופשיים
 • שמן זית מקטין את ההסתברות למחלות הנובעות מכשל חיסוני והוא בעל יכולת השמדת תאים סרטניים
 • ערכים גבוהים של פוליפנולים הופכים את שמן הזית למרכיב בעל השפעה אנטי דלקתית
 • שמן זית מזרז הפרשת מיצי עיכול ומגביר את פעילות המעיים ועוזר בריכוך ובהקלה על יציאות.
 • שמן זית תורם באופן משמעותי ליציבות של רמות סוכר בדם ולוויסות חילוף חומרים מאוזן.
 • שמן זית מכיל כמות גבוה מאד של חומצות שומן חד לא רוויות אשר מאפשרות לו עיכול מהיר וקל.
 • שמן זית הוא מזון מזין, מגן ומטפח את העור והשיער ותורם למראה צעיר וחיוני
 • שמן זית מכיל כמות גדולה של נוגדי חמצון מסוג פולי פנולים אשר ידועים בתכונתם מעכבת החמצון ומשפרת את תפקודי הגוף, מערכת כלי הדם והלב. שמן זית מכיל כמות משמעותית של חומצה אוליאית, חומצה פלמיטולית, וחומצה לינאולית. אשר נמצאו כבעלי השפעה משמעותית על הבריאות. מחקרים עולמיים מצאו כי תזונה ים תיכונית עשירה בשמן זית איכותי נמצאה כתזונה הבריאה ביותר בעולם. קולינריה ושמן זית שמות מוצרי עילית, מותגים, ומרכיבי מזון אחרים החלו למלא את מדורי האוכל והבישול כאשר מוצרי בסיס החלו לבסס לעצמם מעמד של מוצר על הכרחי בכל מטבח. מגמה זו החלה מקרש וסכין החיתוך ועד כלי ההגשה למנה הנחשקת. מובן כי שיטות הבישול ומרכיבים בסיסיים של כל מתכון מכילים את המרכיב השמן החל משימון התבנית דרך טיגון, בישול ואפייה. מובן שנעשה שימוש מוצר עילית והוא שמן זית. כאשר מנקודה זו נעשית אבחנה דקה בין סוגים שונים של שמן זית. הסיבה לאבחנה היא הטעמים של כל אחד מהזנים של אותו שמן זית והשימושים השונים כמו טיגון, בישול, אפייה או קישוט. המדע השכיל לבדוק את המרכיבים הבריאותיים והתזונתיים השונים של כל אחד מהזנים השונים של שמני הזית וכך מצאנו את עצמנו מחפשים באתרי אינטרנט ומדפי המרכולים מרכיבים מזון שונים על פי סיווג של זן ספציפי או תועלת בריאותית שאליה אנחנו מכוונים. שמן זית כיום גופים כלכליים ותאגידי ייצור מזון עולמיים עסוקים בניתוחי צרכנות ובודקים כל ענף לסוגיו כולל כל תתי הסוגים השייכים לקטגוריה. ברגע שנמצאת מגמת עלייה באחת מתתי הקטגוריות מיד מופצת בתקשורת כתבה העוסקת בתועלת הבריאותית של אותו מרכיב מזון, בתוך ימים ספורים ניתן למצוא בכל ערוצי המדיה והתקשורת מאמרים העוסקים בשבחו של אותו מרכיב תזונה כולל ראיונות עם אנשי רפואה ואקדמיה מתחומים שונים היוצרים דימוי מקצועי וידע סמכותי, ואם אנשים אלו ממליצים אז כנראה שזה “נכון” שיטות אלו התבססו בעשורים האחרונים והפכו לבסיס פעולה קבוע של מסעות פרסום והחדרת מוצרים לשוק הצרכנות כאשר ענף המזון עומד במקום הראשון.

האם שמן הזית שלכם באמת איכותי ?

הירחון האמריקאי היוקרתי READER’S DIGEST  פרסם בגיליונו האחרון מאמר המכה גלים בארה”ב תחת הכותרת ” 50 הסודות שיצרני המזון מסתירים מכם ואשר עלולים לשנות את התזונה שלכם” אחד הסעיפים עוסק בשמן זית בשוק האמריקאי והממצא אומר כי 70% משמני הזית הנמצאים על מדפי המרכולים לא עומדים בתקנים או בנתונים המופיעים על גבי התוויות של המוצרים. ונתונים אלו מתייחסים לרמת חומציות, ראשון מסיק, EXTRA VIRGIN  ועוד. ניתן להניח שארה”ב אינה המדינה היחידה שבה קיים פער בין הכיתוב שעל גבי תווית המוצר לבין הממצאים בפועל. המודעות לתזונה בריאה ואיכותית הולכת ומתרחבת ומחקרי שוק עדכניים מצאו כי חברות המזון אשר גדלו באופן משמעותי בעשור האחרון הן חברות אשר מוצריהן פונים לצד של התועלת הבריאותית כגון דל שומן או טבעי ולאחרונה דלי סוכר ומלח.

שמן הזית האיכותי ביותר מבית הצמחים של חגית

כתרים רבים נקשרו לראשם של שמני זית שונים בזכות התועלת הבריאותית הטמונה בצריכה קבועה של שמן זית בתזונה היומיומית ומחקרים עדכניים מצאו כי אכן ראוי שמן הזית לכתרי תזונה איכותית אלו.

חגית שחף ובית הצמחים של חגית פועלים מזה כ-30 שנים בתחומים של רפואה סינית, צמחי מרפא, תוספי תזונה, תזונה איכותית, ייעוץ תזונתי ועוד. חגית שחף ובית הצמחים של חגית שמו לעצמם למטרה לאתר ולהביא למדפים את מיטב המוצרים כפי שברא אותם הטבע כשהם נקיים מחומרים מזיקים, כשהם בעלי תכולה מירבית  של מרכיבים בריאותיים ותזונתיים. לצורך זה חגית שחף ומערך האיכות של בית הצמחים של חגית עושים עבודה רבה באיתור מגדלים, חקלאים ויצרנים העומדים בסטנדרטים המקנים להם מקום על מדפי מכולת הבריאות של חגית שחף. מוצרים אלו נבדקו בהיבטי התכולה והבטיחות ונמצאו מתאימים לעמוד בתכונות הנדרשות. בקטגוריית שמן זית נמצאו העונה 3 סוגים של שמן זית איכותי ולכל אחד מהם ישנן תועלות ותכונות בריאותיות ותזונתיות ספציפיות התואמות לסטנדרטים ולאיכות בריאותית במיטבה.

כאן תוכלו לצפות בכל אחד מסוגי שמן הזית מבית הצמחים של  חגית ובתכונותיהם המיוחדות

המאמר נכתב ומומלץ על ידי חגית שחף מומחית מדופלמת ל רפואה סינית

תמונה אחת שווה אלף מילים !

כל אחד מהסוגים של שמן זית מכיל את התכונות והתועלות הבריאותיות והתזונתיות הייחודיות של הזן.

בתמונה אחת של כל שלושת הזנים שצולמה באותם תנאי תאורה ניתן להבחין באיכות ובתכונות הייחודיות

הביטו מימין לשמאל בצבע והמרקם של השמן, מהצבע הבהיר לצבע הכהה

שמן-זית

Print Friendly, PDF & Email
שתף
שנדבר? דילוג לתוכן