רודיולה
רודיולה
אפריל 27, 2018
אינולין
אינולין
אפריל 28, 2018

אוכמניות כחולות

אוכמניות כחולות

אוכמניות כחולות הן פרי יער המוגדר כמזון על תודות לתכונות הבריאותיות הרבות ולערכים תזונתיים ובהם וויטמינים, מינרלים, יסודות קורט, נוגדי חמצון עוצמתיים, סיבים תזונתיים.
אנתוציאנינים (הצובען הסגול \ כחול ) הן נוגדי חמצון עוצמתיים וכן משמשים כחומר נוגדי דלקות. חומרים אלו מסייעים בשמירה על בריאות הלב וכלי הדם, משפרים ומשמרים את בריאות העיניים ומשפרים ראייה ובעיקר ראיית לילה. מאטים תהליכי הזדקנות, מונעים שקיעת שומנים בדפנות כלי הדם. מומחי תזונה מציינים את יכולתם של אוכמניות כחולות לצמצם נזקי סוכרת, להקל על דלקות מפרקים וכן למנוע התפתחות מחלות ממאירות של דרכי העיכול.

אוכמניות כחולות מכילות:

חומצה כלורוגנית – תורמת להגברת קצב חילוף החומרים ולעידוד תהליך הרזיה.
חומצה אלגית – נמצאה כמונעת גידולים סרטניים בכך שהיא חוסמת את קולטני התאים ומונעת מהם להיצמד לחומרים מסרטנים.
גלוקוכינין – חומר פעיל היעיל להורדת רמות הסוכר בדם ומפחית את רמות התנגודת לאינסולין.
Pterostilbene –  בנוסף, מכילות אוכמניות כחולות רכיב עוצמתי הנקרא Pterostilbene, אשר תורם להפחתת רמות הכולסטרול בדם
ויעיל למניעת מחלות לב. מחקר שנערך ע"י  משרד החקלאות האמריקאי מצא שמנגנון פעולתו של רכיב זה דומה למנגנון הפעולה
של תרופות להורדת כולסטרול, אך ללא תופעות הלוואי שגורמות תרופות אלו.

אוכמניות כחולות הן מקור לוויטמינים ומינרלים חיוניים ונוגדי חמצון עוצמתיים.

הן מסייעות למנוע היווצרות של שומן בטני ורמות כולסטרול גבוהות, אוכמניות כחולות מצמצמות תהליכים דלקתיים, תורמות לשיפור הזיכרון וליכולת הקשב והריכוז
מחקר שנערך בקנדה מצא כי צריכת מיץ אוכמניות בבוקר, למשך מספר שבועות, שיפרה את חדותם הקוגניטיבית של הנחקרים והם הראו ביצועים טובים יותר בלמידה, בריכוז ובזיכרון.
אוכמניות כחולות מונעות היווצרות קטרקט ונזק לכלי דם קטנים ומפחיתה את רמות התנגודת לאינסולין מחקרים הראו כי צריכת אוכמניות יומיומית מפחיתה את הסיכוי להתפתחות סוכרת סוג 2 ב 26%

אוכמניות כחולות מכילות נוגדי החמצון שמקורם בפלבנואידים, הם תורמים לחיזוק מבנה תאי הקולגן שאחראים על גמישות העור, מגבירים את חוזקם של כלי הדם, שומרים על גמישותם, ותורמים לשיפור זרימת הדם.
הם מסייעים במניעת מחלות לב וכלי דם ובמניעת הצטברות כולסטרול בדם.
אוכמניות כחולות הינן בעלות פעילות אנטי דלקתית חזקה העוזרת להימנע ממגוון רחב של מחלות כגון דלקת פרקים, סוכרת, סרטן.
אוכמניות כחולות מסייעות בשמירה על המשקל גוף תקין. מחקרים מצאו שצריכת הפרי יכולה לדכא עלייה של רמות הסוכר בדם, וכך למנוע היווצרות של תאי שומן חדשים.

יתרונות בריאותיים של אוכמניות כחולות

בשנים האחרונות מחקרים רבים מציגים אין ספור יתרונות בריאותיים של הפרי המיוחד הזה ולהלן המרכזיים שביניהם:

תכולת נוגדי חמצון גבוהה: נוגדי החמצון בעלי יכולת נטרול רדיקלים חופשיים הנוצרים בגוף באופן טבעי ועלולים לפגוע בתאי הגוף ולהאיץ את תהליך ההזדקנות. אוכמניות מכילות שורה של נוגדי חמצון יעילים כגון ויטמיני B, ויטמין E וויטמין C. נוגד חמצון ייחודי המצוי בשפע בקליפת האוכמניות הוא האנתוציאנין (פיגמנט השייך למשפחת הפלבנואידים), והוא המקנה לאוכמניות את צבען הכחול (האוכמניות הן אחד מהמזונות היחידים בעולם שצבען כחול באופן טבעי).

הפחתת השומן הבטני: שורה של מחקרים מוכיחים לאחרונה כי צריכה עקבית ומתונה של אוכמניות עשויה לעזור בהפחתת שומן בטני. כאשר שומן מצטבר בעודף באזור הבטן (תופעה המאפיינת בעיקר גברים אך לא רק) הוא נוטה להפריש חומרים המעודדים תהליכים דלקתיים העלולים לפגוע בתפקוד המערכת החיסונית. בנוסף, רקמת השומן הבטני מקושרת בין השאר למחלות כמו סוכרת מסוג 2 ולמחלות לב וכלי דם.

מניעת מחלות לב: מחקרים מראים כי צריכה מתונה של אוכמניות מסייעת בהורדת "הכולסטרול הרע" (LDL), שנוטה להתחמצן בגופנו ולהאיץ את תהליך טרשת העורקים. כלומר, בהקשר של מניעת מחלות לב וכלי דם, לאוכמניות יש אפקט משולש – הפחתת התהליך החמצוני (בעזרת נוגדי חמצון), הורדת הכולסטרול הרע שנוטה להתחמצן (אותו תהליך פתולוגי שמאיץ את תהליך טרשת העורקים) וכן סיוע בהפחתת השומן הבטני, שהצטברותו עשויה להאיץ הופעת מחלות אלה.

בריאות המוח: אוכמניות עשויות לסייע בתהליכי זיכרון, למידה, קשב וריכוז ואף בריפוי ומניעה של מחלות ניווניות של המוח. עם זאת, יש לציין כי השפעה זו נבדקה במחקרים שנמצאים כרגע בשלבים ראשונים. החומרים ה"חשודים" בהשפעה המטיבה של האוכמניות על מוח האדם הם אנתוציאנין, ויטמיני B, ויטמין E, ויטמין C, סלניום, אבץ ומגנזיום המצויים באוכמניות בשפע

תכולה גבוהה של סיבים תזונתיים: אוכמניות מכילות כמות נכבדה של סיבים תזונתיים, שחשיבותם לבריאות האדם אינה מוטלת בספק. הסיבים התזונתיים משפרים את תהליך העיכול, מעודדים שגשוג של חיידקים ידידותיים במעיים, משרים תחושת שובע, מסייעים בהורדת רמות ה- LDL וכן במניעת סרטן המעי הגס.

מניעת סרטן: אוכמניות מכילות תרכובת הקרויה Pterostilbene (חומר טבעי שמסייע לצמחים מסוימים להתמודד עם מזיקים שונים). תרכובת זו בעלת יכולת להוריד את רמות השומנים בדם, לסייע במניעת מחלת הסוכרת ומחקרים אחרונים מייחסים לה תכונות אנטי סרטניות (כטיפול מונע). תכולת נוגדי החמצון הגבוהה עשויה אף היא להסביר מדוע צריכה מתונה של אוכמניות עשויה להיות "הדבר הבא" במניעה וטיפול סוגי סרטן שונים. מחקרי מעבדה הראו שתרכובות שונות המצויות באוכמניות מעכבות את שגשוגם של תאי סרטן המעי הגס וכן מעודדות אפופטוזיס (מוות תאי מבוקר) של תאים אלה. תוצאות דומות נראו גם בתאים של סרטן השחלות.

אוכמניות כחולות הינן בעלות סגולות בריאותיות רבות. הן מכילות שפע רכיבים בריאים, כמו נחושת, אשלגן, מנגן, מגנזיום, וויטמינים ומגוון סיבים תזונתיים. מעבר לכך, האוכמניות מכילות פיגמנטים בצבעי הסגול – כחול, המכונים  אנטוציאנוסידים. חומרים אלה מחזקים את כלי הדם, ועל כן, האוכמניות נחשבות ליעילות ביותר בכל הנוגע לטיפול בבעיות כלי דם מגוונות. אוכמניות כחולות אף מכילות גלוקוכינין, שהינו חומר פעיל אשר יעיל להורדת רמות הסוכר בדם. רכיב עוצמתי נוסף הוא Pterostilbene, אשר תורם להפחתת רמות הכולסטרול בדם ויעיל למניעת מחלות לב שמקורן בבעיות כולסטרול.

צלול

אוכמניות כחולות נמצאות גם  בתוסף תזונה צלול

Print Friendly, PDF & Email
שתף
Call Now Button