צ'אטני הארי הודי ירוק
צ'אטני הארי הודי ירוק
מרץ 23, 2024
חזרת בגזר
חזרת בגזר
אפריל 13, 2024
צ'אטני הארי הודי ירוק
צ'אטני הארי הודי ירוק
מרץ 23, 2024
חזרת בגזר
חזרת בגזר
אפריל 13, 2024

לבנדר

לבנדר הינו צמח בעל יתרונות בריאותיים רבים. זה כולל הקלה במצבי חרדה ודיכאון ותמיכה בבריאות העור. ניתן למרוח אותו באופן מקומי, או להשתמש בו עבור ארומתרפיה.

אנשים בדרך כלל מקשרים לבנדר לשתי תכונות ספציפיות: הניחוח והצבע שלו. אבל אולי אינכם יודעים שלפרחים ולשמן המופק ממנו יש היסטוריה ארוכה ברפואת הצמחים.

המילה לבנדר מגיעה מהשורש הלטיני "lavare", שפירושו המילולי "לשטוף". השימוש המתועד המוקדם ביותר בלבנדר מתוארך למצרים העתיקה. שם, שמן לבנדר מילא תפקיד בתהליך החניטה.

בתקופות מאוחרות יותר, הלבנדר הפך לתוסף אמבטיה בכמה אזורים, כולל פרס העתיקה, יוון ורומא. תרבויות אלו האמינו שהלבנדר עוזר לטהר את הגוף והנפש.

מאז ימי קדם, לבנדר שימש להפחתת תסמינים ולמתן תמיכה למצבים מרובים. המדע המודרני אישר רבים מהיתרונות הבריאותיים שלו, בעוד שאחרים עדיין נמצאים בבדיקה.

לבנדר עשוי לעזור בחלק מהמצבים הבאים:

הקלה במצבי חרדה ודיכאון, יוצר תכונות רוגע.

לבנדר עשוי גם לספק תמיכה לאנשים עם חרדה. במטא-אנליזה גדולה משנת 2019, אנשים עם הפרעות חרדה שנטלו שמן לבנדר במינון של 160 מיליגרם חוו ירידה משמעותית בחרדה. כמו כן להוסיף 4-5 טיפות שמן אתר לבנדר לאמבט יופי, לרוגע ולשקט נפשי. האמור נכון גם לאמבט לילדים ליצירת רוגע.

שמירה על בריאות העור.

לבנדר מכיל שתי תרכובות הנלחמות בדלקת הנקראות לינלול ולינליל אצטט. מחקר משנת 2020 מציע כי אלה עשויים לספק הקלה לבעיות עור, כגון:

  • אֶקזֵמָה
  • דַלֶקֶת הָעוֹר
  • סַפַּחַת
  • עִקצוּץ
  • פריחות

איבוד שיער

שימוש מקומי בשמן לבנדר עשוי לסייע בטיפול במחלה הנקראת alopecia aerata, הגורמת לשיערו של אדם לנשור כתוצאה ממצבי חרדה ולחץ.

מוכר כמוריד חום במריחה על כפות הרגליים.

כמו כן הוא מועיל כתוספת לאמבט

משפר איכות שינה.

מחקרים מצביעים על כך ששאיפת ארומה של לבנדר יכולה לשפר את איכות השינה. סקירה שיטתית של 15 מחקרים משנת 2014 מצאה כי לשאיפת שמנים אתריים, כולל לבנדר, היו השפעות חיוביות על אנשים הסובלים מנדודי שינה וחוסר יכולת להירדם. מומלץ לשים בחדר השינה דיפיוזר עם שמן אתרי לבנדר.

עובדה מעניינת אודות הלבנדר, כמו שהוא מושך אליו דבורים כך הוא דוחה חרקים ומזיקים אחרים.

בושם

הבושם הנפלא של הפרחים הוא רב שימושי. נהוג לאסוף פרחי לבנדר בשקיות בד ולבשם ארונות בגדים ולהרחיק עש או לפזר ניחוח נעים בחדרי הבית והשירותים. הפקת שמן אתרי -הוא מאד מקובל ונושא עמו תכונות בריאותיות רבות. זאת כל עוד הוא מופק מפרחי בר ולא מתמציות סינטטיות. בארצות שבהם מגודלים פרחי לבנדר נהוג לצאת בזמן הפריחה אל מרבדי הפריחה כטיול מרהיב ביופיו ובעל ערך בריאותי הידוע תודות לתכונות הלבנדר.

Print Friendly, PDF & Email
שתף
שנדבר? דילוג לתוכן