אסטקסנטין
אסטקסנטין
אפריל 18, 2018
אוכמניות כחולות
אוכמניות כחולות
אפריל 27, 2018

רודיולה:

רודיולה הוא צמח מרפא בעל מגוון רחב של תועלות בריאותיות. הוא מאיץ החלמה ממחלות רבות, משפר תפקודי לב ובריאות כלי הדם, משפר ריכוז וזיכרון, מרומם מצבי רוח, מאיץ את ההחלמה מסרטן וממריץ את תפקוד מערכת החיסון. רודיולה מסייע בתהליכי הרזיה.
תכונות וסגולות בריאותיות כה רבות מצויות בצמח מרפא אחד הנחשב לאחד מצמחי המרפא היעילים והנחקרים ביותר
אשר לאחרונה שב להיות מאושר לשימוש במדינת ישראל.

לאורך שנים רבות ברפואת צמחים עממית שימשה רודיולה כצמח מרפא חשוב ביותר.
כיום המדע המודרני והעדכני מאשר כי רודיולה היא בעלת תכונות בריאותיות משמעותיות ובעלת יעילות מוכחת מחקרית.
בין תכונותיה העיקריות של רודיולה :

  • העלאת רמות אנרגיה וחיוניות,
  • שיפור זיכרון ותפקודי מוח,
  • חיזוק מערכת החיסון ועמידות הגוף בפני גורמים מחוללי מחלות.
  • איזון רמות סוכר יחד עם וויסות הפרשות אינסולין.
  • איזון הפרשת הורמוני לחץ (קורטיזול) ומניעת נזקי מחלות הנגרמות מלחץ.
  • שיפור מצב הרוח ומניעת דיכאון.

צמח הרודויולה נחשב כצמח אדפטוגן ( משפר את היכולת הפיזית והמנטלית ויוצר הרמוניה) ועוצמתו עולה לאין שיעור ביחס לצמחים אדפטוגניים אחרים. הוא מגן מפני רמות גבוהות של הורמון הלחץ קורטיזול ובנוסף לכך הוא משפר את התפקוד הפיזי והמחשבתי.
כיום אנו יודעים כי חוקרים רוסיים התרשמו מאד מיכולתו של הצמח רודיולה והוא ניתן לחיילי הצבא הרוסי על מנת לשפר את יכולת התפקוד שלהם בשדה הקרב. נושא זה היה שמור כסוד מדינה לאורך שנים רבות. בעקבות כך ניתן הצמח רודיולה לאתלטים רוסיים, כמו כן ניתן צמח הרודיולה לקוסמונאוטים רוסיים כאמצעי לוויסות הורמוני לחץ בתהליכי שיבתם לכדור הארץ וכן על מנת לאפשר להם לבצע בקלות רבה יותר משימות ממושכות בחלל.

השפעות של רודיולה על מצבים נפשיים

השפעותיו של צמח הרודיולה על המוח היא המסקרנת והמרשימה ביותר.
מחקרים רבים מצאו כי הרודיולה מסייעת לשיפור הריכוז וטווח הקשב, בעיקר במצבים של עייפות. באחד המחקרים נמצא כי נבדקים אשר נטלו רודיולה צִמצמו ב- 88% את מספר הטעויות שביצעו במבחני הגהה. הממצאים מציינים כי חלק מהשפעות מדהימות אלו נובעות מיכולותיה המעולות של הרודיולה להיות נוגדת חמצון ומגינה על המוח בפני נזקים הנגרמים מרדיקלים חופשיים.

מחקרים אחרים מצאו והוכיחו כי רודיולה מסייעת למוח לייצר סרוטונין שהוא מוליך עצבי חשוב המסייע בשיפור את מצב הרוח ובשמירה על תחושת שביעות רצון.
מדענים מצאו כי אחת מהדרכים שבהן מסייע הרודיולה להקלת דיכאון היא בייעול ההעברה של טריפטופן ושל 5 הידרוקסי טריפטופן המוכר בשם 5-HTP , אלו הם שני חומרי מוצא חשובים לייצור סרוטונין. במדינות רבות בעולם משתמשים בצמח הרודיולה לטיפול בתסמונת הפרעה אפקטיבית עונתית המכונה Seasonal Affective Disorder = S.A.D , שהוא מצב דיכאוני עונתי המופיע בקווי רוחב צפוניים ונגרם בעטיים של חודשי חורף ארוכים ואפלים.
במחקר קליני טופלו מאות אנשים שסבלו מדיכאון בעזרת 200 מ"ג רודיולה ליום. לאחר חודש דיווחו
שני שלישים מהמטופלים על ירידה משמעותית בתסמינים, וחלקם אף דיווח על היעלמות מוחלטת של תסמיני הדיכאון.

רודיולה ובריאות הלב

הרודיולה מסייעת לשלוט בהפרעות בקצב הלב. הוכח גם כי הצמח משקם את בריאות הלב על ידי הפחתה של שחרור הורמונים מבלוטת יותרת הכליה, הורמונים דוגמת קטכולמינים וקורטיקוסטרואידים, המיוצרים כאשר הגוף נתון בלחץ ובעיקר לחץ מתמשך. כאשר לא מווסתים ועוצרים את הורמוני הלחץ הם גורמים להעלאת לחץ הדם ולהעלאת רמת הכולסטרול בדם ואף להעלייה ברמות סוכר בדם.

נמצא כי הרודיולה מסייעת למנוע מחלות לב על ידי הורדת רמות כולסטרול ושומנים מזיקים אחרים בדם הגורמים למחלות לב ומעודדים התקשות של העורקים ויצירת משקעים בדפנות כלי הדם.

רודיולה וסרטן

הרודיולה מחזקת את מערכת החיסון וכך מסייעת לגוף להילחם בהיווצרות סרטן ובהתפשטותו. הרודיולה הוא נוגד חמצון רב עוצמה, ולכן הוא מונע נזק חמצוני לקרומיות של תאים בריאים
חמצון שומנים ידוע כגורם ראשוני להיווצרות סוגים רבים של סרטן. צמח הרודיולה אף מגביר את הייצור של תאי הרג טבעיים NKC ומחזק את פעילותם.
מערכת החיסון משתמשת בתאים האלה כדי לחסל תאים סרטניים. חוקרים טיפלו בחיות ניסוי באמצעות הרודיולה. הם מצאו כי תמצית רודיולה סייעה לבלום את צמיחתם של גידולים ב-39% ואף הקטינה את כמות הגרורות ב-50%.

נמצא גם שרודיולה מסייע להחלמה מסרטן. הצמח תומך בפעילות הטיהור מרעלים, המתבצעת בכבד ועלולה להשתתק במהלך טיפול רגיל בסרטן. הוכח כי רודיולה עשוי לסייע במקרים של סרטן בשלפוחית השתן, וכי תמצית רודיולה מעלה את שיעור ההישרדות בכמה סוגים של סרטן.

רודיולה וירידה במשקל

בנוסף לרשימת התועלות המרשימה הזו, הוכח גם כי הרודיולה מסייעת בשמירה על המשקל. היא עוזרת לפרק את השומנים המאוחסנים בגוף, בעיקר את אלו הקשים להשלה, ומשפר את היחס בין שרירים לשומנים. כל מי שניסה לרדת במשקל יודע כי קשה במיוחד להשיל את מאגרי השומן. המפתח לפירוק ולשחרור של מאגרי שומן עיקשים הוא אנזים חשוב המכונה ליפאז רגיש להורמונים (HSL). הוא מסייע לגוף לפרק מאגרי שומן, והללו משתחררים והופכים למקור אנרגיה זמין. החומר הממריץ הפרשה של ליפאז הוא אדנוזין מונו-פוספאט מעגלי. מחקר הראה כי רודיולה מסייע לפעילותו של אדנוזין מונו-פוספאט מעגלי ובכך מגביר את הפרשת הליפאז, מה שמסייע לפרק את השומן האגור בגוף ולהפוך אותו לאנרגיה זמינה לתאים.

חוקרים נתנו לחלק מקבוצת נבדקים תמצית הרודיולה לפני רכיבה על אופניים שארכה שעה.
נמצא כי שיעור חומצות השומן בדמם של אלה שקבלו מהרודיולה היה גדול ב-44% בהשוואה לנבדקים שלא קבלו רודיולה (עלייה ברמת השומנים בדם מצביעה על שחרור שומנים מהתאים).
במחקר אחר התבקשו הנבדקים ללכת במשך חצי שעה, ונמצא כי רמות השומנים בדם בקרב מי שנטלו מהרודיולה היו גבוהות ב-17% בהשוואה לאלה שלא קבלו. ולבסוף, נמצא כי מתנדבים שמנים שהוסיפו מהרודיולה לתפריט הדיאטה שלהם השילו לאחר 3 חודשים 11% ממשקל גופם, בהשוואה ל-4% בלבד בקרב אלה שלא השתמשו ברודיולה.

התוצאות המרשימות הללו מראות כי שילוב של הרודיולה עם פעילות גופנית מתונה ותפריט סביר עשוי לסייע רבות לשמירת המשקל, על ידי השלת משקל עודף עיקש באמצעות עידוד פעולתם של אנזימים מפרקי שומן.

איכותה של רודיולה

לרודיולה ישנם זנים רבים אולם הזן אשר נחשב ליעיל ביותר נקרא רודיולה רוזאה Rhodiola rosea
זן זה מכיל כמות מרשימה של רכיבים פעילים, והעיקריים שבהם הם:

  • רוזאבין  Rosavin
  • סאלידרוסייד Salidroside

רודיולה בטיחות ושימוש

הרודיולה רוזאה הוא צמח בטוח ביותר, נטול התוויות נגד ותופעות לוואי.

לקבלת יעילות מירבית מומלץ ליטול רודיולה בבוקר לפני ארוחה

נוני פלוס

 

 

תוסף התזונה נוני פלוס מכיל את המינון היומי המומלץ של הרודיולה לנטילה בכל בוקר.

Print Friendly, PDF & Email
שתף
Call Now Button