חזרת בגזר
חזרת בגזר
אפריל 13, 2024
ג'ינסנג קוריאני
ג’ינסנג קוריאני
מאי 25, 2024
חזרת בגזר
חזרת בגזר
אפריל 13, 2024
ג'ינסנג קוריאני
ג’ינסנג קוריאני
מאי 25, 2024

הגיל השלישי

הגיל השלישי

מאפייני הגיל השלישי  הדרכים לאיכות חיים.

הגיל השלישי בהגדרתו מתייחס לפרק בתקופת בחייו של אדם.  תחילתו של פרק זה בחיי אדם מתחילה בסביבות גיל 65. תקופה זו מכונה ובצדק רב “גיל הזהב”, כינוי זה  לבנות ובני קבוצת גיל זו מדגישה בהערכה רבה את היותם בעלי החוכמה, ניסיון החיים וגם היותם הוותיקים שבחבורה.

עם עלייה ניכרת בתוחלת החיים, הולכת וגדלה אוכלוסיית הגיל השלישי. בימינו רווחת ההגדרה כי הגיל השלישי הוא רק אמצע החיים. כיום הולכת ורווחת חלוקת בני הגיל השלישי למספר קבוצות גיל. הסיבות לכך נובעות מהשאיפה לאפשר לכל קבוצת גיל לקבל את תשומת הלב והכלים הנדרשים על מנת להתמודד עם האתגרים והצרכים העומדים בפניהם ולאפשר להם את הפתרונות הטובים ביותר ולאפשר איכות חיים במיטבה.

קבוצות בני הגיל השלישי (הערכים אינם מוחלטים )

קבוצה  ראשונה: סביבות גילאי 65 עד 75.
קבוצה שנייה: סביבות גילאי 75 עד 85.
קבוצה שלישית: סביבות גיל 85 ומעלה.

כאמור הגיל השלישי בחייו של אדם מתחיל בסביבות אמצע שנות השישים לחייו. סביב גיל זה מתרחשים אירועים שונים המאפיינים שלב זה ומצריכים שינויים באורחות החיים.

אירועים עיקריים בגיל זה הם יציאה לגמלאות, זהו שלב מאד משמעותי ומייצג כי הגיעה תקופת העבודה והעיסוק היום יומי אל קיצה. זה אינו שלב פשוט שלפתע האדם מוצא עצמו מיותר וחסר עיסוק. על כן חשוב לאין שיעור הוא השלב של הכנה לפרישה על כל המשמעותיות.
מאפיין נוסף הוא שלב שבו הילדים עוזבים את בית ההורים ופונים לבנות את חייהם באופן עצמאי. שלב זה הוא מאתגר נפשית וגם פיזית אך הוא גם פותח הזדמנויות רבות כולל יתרונות הכרוכים בכך

קבוצת גילאי   65 ־ 75

קבוצה זו מתאפיינת בעיקר מנשים וגברים אשר לאחרונה פרשו לגמלאות. זהו גם פחות או יותר הזמן שבו הילדים פרחו להם והקן התרוקן ולפתע יש פנאי רב. בתקופת חיים זו רבים מבין האנשים בקבוצת גיל זו די בריאים ועדיין צעירים בגוף וברוח. מסיבה זו מזמנת להם תקופה זו הזדמנויות להגשמת חלומות ושאיפות  שלא התאפשרו למימוש עד כה.

קבוצת גילאי   75 ־ 85

בני קבוצת גילאים אלו מתאפיינת בדרך כלל בהאטה בתהליכים שונים אשר מתרחשים בתחומים שונים, בהיבט גופני, נפשי  וקוגניטיבי. לעתים בתקופה זו מתעוררים קשיים גופניים ונפשיים. חלק ניכר מבני הגיל הרביעי עדיין ממשיכים לתפקד בעצמאות מלאה ומנהלים חיים מלאים בכל היבטי החיים, מנהלים עשייה ברוכה ומגשמים שאיפות וחלומות. על מנת לשמר רוח צעירה ודינמית שכזו ניתן למצוא על פי רוב בקרב אנשים אשר עשו הכנות גופניות ונפשיות לקראת הגיל הבוגר. אלו שמרו על עצמם בהיבטים בריאותיים ועשו פעולות מניעה על למנת לשמר את בריאותם ובעיקר תזונה נכונה ושימוש מוגבר בתוספי תזונה על מנת לספק לגוף את חומרי בניין הדרושים אשר נדרשים עם ירידה ביכולת הספיגה. בגילאים אלו חשוב גם לשמור על פעילות ספורטיבית מותאמת גיל. חשוב גם לשמור על חיי חברה ועיסוק בתחומי עניין. כינוי מקובל לבני קבוצת גיל זו היא בני הגיל הרביעי.

קבוצת גילאי  85 והלאה

בעבר בני 85 ויותר נחשבו לקשישים. בעידן הנוכחי ניתן למצוא רבים מאד מבני קבוצת גילאים זו מהם מנהלים חיים בעשייה ופעילות גם אם הם במתינות ובמינון נמוך יותר. כבר כיום ברור כי מגמה זו צפויה להתרחב עם השנים והמדע והטכנולוגיה יאפשרו איכות חיים טובה יותר ומכך ברור כי  תוחלת החיים ואיכות החיים תעלה עוד יותר.
כיום ניתן למצוא בקלות רבים מבני קבוצת גיל זו אשר חצו בקלילות את גיל המאה פלוס חלקם מנהלים עד היום אורח חיים פעיל במישור העסקי, בתחומי הפיננסים והשקעות, מעצבות ומעצבי אופנה, מובילי דעת קהל ברשתות חברתיות המתחזקים מיליוני עוקבים ועוד פעילויות רבות.

לצד כל אלה חייבים גם לזכור כי כדרכו של הטבע הזדקנות מביאה עמה אתגרים שונים. באם ניקח בחשבון את אשר נאמר נחקר ונכתב על קבוצות גילאי קבוצות קודמות הרי כל אלו מקבלים יותר משמעות בקרב בני קבוצת גיל זו. המשמעות היא תחילה שימור הבריאות וטיפול מיטבי במצבי תחלואה ובריאות תלויי גיל וגם כאלו שאינם תלויי גיל. הטיפול המומלץ על ידי מומחים מחייב התייחסות בכובד ראש ובהתמדה יחד עם זאת ניתן לקבל המלצות מאנשי מקצוע בלבד לשימוש בתוספי תזונה אשר מיועדים לתמוך ולסייע למצבים בריאותיים שונים וכן לשימוש מוגבר לצורך מניעה ושימור הבריאות ואיכות החיים.

הגיל השלישי – פיזיולוגיה

במהלך החיים, בסביבות תחילת הגיל השלישי מתרחש תהליך פיזיולוגי אשר משפיע על מערכות גוף שונות והרקמות השונות בגוף האדם ביניהם. תהליכים אלו מתבטאים  בירידה במסת הגוף, ירידה במסה וצפיפות העצם. חלים שינויים במערכת העצבים, מתחוללים שינויים באופן תפקוד המוח ועוד. בעקבות השינויים האלה נוצרת מערכת גומלין מעורערת בין התזונה שהאדם צורך לבין בריאותו. נוצר גידול משמעותי בדרישות הגוף לחומרי בניין ובהם גם ויטמינים, מינרלים, חלבונים ועוד. כמו כן, מערכת החיסון הולכת ונחלשת וכך גדל הסיכוי לחלות. לכן מומלץ להתאים את התזונה בהתאם לשינויים הפיזיולוגים הנוצרים וכן להגביר שימוש בתוספי תזונה על מנת להשלים חסרים.
ירידה ביעילות הספיגה של מרכיבי המזון גם אם מקפידים על תפריט מאוזן עלולה לגרום לחסרים תזונתיים. ירידה בקצב חילוף החומרים, שינויים בחוש הטעם, יחד עם ירידה בתיאבון מסיבות פיזיולוגיות ונפשיות. אובדן מנגנון הצמא עלול לגרום לירידה בצריכת נוזלים ויחד עם ירידה בתנועתיות מערכת העיכול, עלולות להיגרם הפרעות ביציאות.

המלצות

  • חובה לבצע בדיקות רפואיות תקופתיות ולהישמע להנחיות הטיפוליות כולל תרופות על פי הוראות רפואיות ולהקפיד על ביצוע נכון מבלי לסטות מהנדרש ו\או להפסיק טיפול באופן עצמאי שלא על דעת רופא מטפל.
  • נטילת תוספי תזונה מותאמים אישית לאדם ועל פי צרכיו ומצבו הבריאותי, זאת על מנת להשלים חסרים בחומרי בניין חיוניים ובכדי למנוע התדרדרות במצבים בריאותיים. מכאן גם החובה להתאים תוספי תזונה על ידי אנשי מקצוע בלבד ולא על יש שום גורם אחר וזאת גם כדי להימנע מהתווית נגד אל מול תרופות מרשם. בכל פה מומלץ לצרוך תוספי תזונה המאפשרים ספיגה מוגברת היות וזהו צורך הכרחי לקבלת יעילות נדרשת.
  • פעילות גופנית היא נדבך חשוב לשמירה על הבריאות ויכולת התנועה. פעילות זו צריכה להתבצע על פי יכולת ועוצמה מותאמים אישית ויש להקפיד על ביצוע של מספר פעמים בכל שבוע.
  • מומלץ לשמור על חיי חברה ופעילות חברתית מכל סוג וזה על מנת לשמור על רוח חיובית ומניעת מצבי בדידות ודיכאון. גם כאן מומלץ לצרוך תוסף תזונה המשפר ומונע חסמים רגשיים ונפשיים.
  • מעל הכול מומלץ לשמר את האופטימיות וחוסן נפשי על להתמודד עם כל אתגר שיצוץ בדרך

באהבה חגית שחף

רפואה סינית, ייעוץ תזונתי ותזונה טיפולית, ייעוץ ותמיכה בעזרת תוספי תזונה בספיגה משופרת ומותאמת גם לגיל השלישי,

לתמיכה: 0507937756

 

Print Friendly, PDF & Email
שתף
שנדבר? דילוג לתוכן