אורז חום מלא גריסי פנינה שחורה וזרעי דייקון
ספטמבר 3, 2017
פטריות ותועלתן הבריאותיות
פטריות ותועלתן הבריאותיות
נובמבר 28, 2017

לחלוט על מנת שלא לחלות

לחלוט על מנת שלא לחלות.

לחלוט על מנת שלא לחלות איננה רק אמירה, זו היא חלק מגישה של בוחרים לחיות בריא.
משחר ההיסטוריה למד האדם להכיר את התועלת הבריאותית הטמונה בצמחים שונים. לאורך שנים רבות ערך האדם תהליך הנקרא ניסוי ותהייה עד שלמד להבין איזה צמח מועיל, איזה צמח מזיק ואילו תועלות טמונות בכל צמח.
בתרבויות רבות התפתחו שיטות ריפוי באמצעות צמחים שהיו אמצעי המרפא היחיד בתקופות קדומות. כאשר האדם למד להשתמש באש לצורך בישול מזון מהחי ומהצומח, למד האדם גם לבשל צמחים שונים. התוצאה שהתקבלה הייתה מרוכזת ועוצמתית הרבה יותר מאשר באכילת הצמחים.
בחלוף הזמנים למד האדם לבשל כמות גדולה של צמחים, פירות, פקעות, זרעים, שורשים ופרחים ולצמצם את כמות הנוזל עד שמתקבל מיצוי מרוכז ויעיל של נוזל אשר שימש לריפוי, למאכל ומשקה ולטקסי פולחן.
בזמן החדש, עם התפתחותה של הרפואה המודרנית התבססה תעשיית התרופות על תורות צמחי מרפא עתיקות ומוכחות. תעשיית התרופות למדה לבצע תהליכי מיצוי מודרניים ותהליכי ייבוש המיצוי לאבקה וכבישתה לטבליות נוחות לשימוש ובעלות מינון מדויק.
במקביל התפתחה הטכנולוגיה לבדיקת המרכיבים הפעילים, לבדיקת יעילותם ולאבטחת האיכות של המוצרים והתרופות המוגמרות. שיטות אלו התפתחו עד לרפואה המודרנית של ימינו.

חליטות בעידן המודרני

במקביל לרפואה המודרנית הלכה והתפתחה הגישה של רפואה מונעת וכן טיפול בתחלואים שונים באמצעים טבעיים בלבד.
במציאות המודרנית מושקעים מאמצים אדירים במחקר ופיתוח יכולות ריפוי מחלות אך מעט מאד מושקע במניעתן של מחלות שזהו תהליך יחסית פשוט
ובסדרי גודל הרבה יותר זול ולבטח פחות כואב.
תודות לכלים מודרניים היכולים לאמוד יעילותם של צמחי מרפא שונים, התפתחה מאד תעשיית תוספי התזונה המבוססים על צמחים בעלי יכולות השפעה
על מצבי בריאות שונים.
החליטות המוכרות והנפוצות ביותר הן קפה ותה, השימוש במשקאות הקפה והתה נעשה לצורך של שתיית נוזלים ובעיקר כאשר אנשים ביקשו משקאות חמים
במיוחד באזורי אקלים קר. שתיית קפה וגם תה הפכה במרוצת השנים לסוג של צורך ולחלק מהתרבות המערבית של בילוי ואירוח.
עולם הגסטרונומיה למד להכיר צמחי תבלין ומאכל וכך השתפרו פלאים תבשילים, מרקים ושאר מנות מזון המכילות צמחי תבלין ומאכל.
בתוך כך התפתח השימוש בחליטות של צמחים שונים לשיפור וחיזוק הבריאות. רבים נוטים לגדל צמחי חליטה שונים בגינות ביתם ואף בעציצים, לצורך שימוש אישי. בחנויות החלו להופיע באריזות שונות חליטות של צמחים, רבים אשר ידועים בתועלתם הבריאותית.
הטכנולוגיה לא פסחה על שימוש בחליטות צמחים והחלה לייצר חליטות נוחות לשימוש, למרבה הצער חלק מתהליכים אלו פגמו באיכות המרכיבים הפעילים, במקרים רבים כבשו תמציות טעם, ריח וצבע את מקומות של המרכיבים הטבעיים. מסיבה זו אנשים רבים נוטים לפקפק ביעילותם של צמחי חליטה.

כלים מעשיים לשימוש בחליטות צמחים.

כאשר הטמפרטורות בחוץ יורדות מתעורר בנו הצורך והחשק למשקה חם, משקאות המכילים קפאין כבר שתינו מספיק היום, ולעת ערב הם לא מומלצים
וזאת על מנת לאפשר שינה נינוחה ולא מופרעת. לעיתים הגרון מציק ורוצים משקה מחמם שגם יועיל לצינון ולכאב הגרון, או להפגת גודש וליחה.
הרופא ממליץ להוריד רמות לחץ דם, ולהפחית ערכי כולסטרול, דלקות חוזרות בדרכי השתן, בצקות בגפיים ומראה עור נבול ועייף. כל אלו הם בדיוק הסיבות
ליהנות מחליטת צמחים טעימה המכילה מרכיבים בריאותיים אשר יועילו ללא כל ספק וישפרו סימפטומים ומצבי מחלה רבים.
זו בדיוק הסיבה מדוע כדאי לחלוט על מנת שלא לחלות.

על מנת ליהנות מהערכים התזונתיים והבריאותיים של חליטות צמחים, יש צורך להקפיד על מספר כללים פשוטים:

 • תמיד, אבל תמיד השתמשו בצמחי חליטה מוכרים בלבד, אל תתפתו לעולם להשתמש בצמח לא מוכר אשר מישהו הביא מהאמזונס או מפסגות הקילימנג'רו.
 • השתדלו ככל הניתן להשתמש בצמחי חליטה טריים, כאשר אלו אינם זמינים, הקפידו להשתמש בצמחי חליטה מיובשים (עלים, פרחים, פירות, פקעות וכו') במצבם הטבעי בלבד.
 • זכרו תמיד להשתמש בצמחי בחליטה בצורה שבה הם נוצרו בטבע ללא כל עיבוד נוסף.
 • הימנעו ככל האפשר משימוש בחליטות המופיעות בצורות שונות כמו אבקות, שקיקים, מיצוי נוזלי ואחרים. לעיתים הכיתוב "מכיל מרכיבים טבעיים בלבד" אינו מעיד על איכות המרכיבים הפעילים או על יעילות המוצר.

הנחיות כיצד לחלוט על מנת שלא לחלות.

הגעתם לרגע המכריע, בידכם צמחי חליטה, עלים, פרחים וכו'. המים בקומקום רתחו, כוסות מוכנות, קדימה לחלוט ….אז ממש לא !.
תרבויות כמו יפן וסין מייחסות חשיבות עצומה לאופן הכנת החליטה לא פחות מאשר לחשיבות הרבה של איכות צמחי החליטה.
הטקסיות של הכנת החליטה משמשת לצורך של רוגע נפשי לאחר יום עבודה עמוס ולחוץ, השימוש בכלי חליטה יפים כמו קומקומים, ספלים, תחתיות וכלי הגשה נוספים, באה על מנת להרחיב דעתו של אדם, צלילי מוזיקה רגועים ותנועות מאופקות תורמות גם הן לחלק מהרגיעה הנפשית, אשר ידוע שהיא תורמת לשיפור הבריאות וחיזוק מערכת החיסון.

קדימה לעבודה, לחלוט על מנת שלא לחלות.

 • ספלי הגשה, זכוכית או חרסינה דקיקה (לא קרמיקה, מתכת, פלסטיק ולא כלים חד פעמיים)
 • קומקום חליטה בעל רשת סינון, אין לכם כזה ? לא נורא, הפתרון הוא שקיות חליטה "סנניות" שהן שקיות חליטה פתוחות ונוחות לשימוש, לתוכן מכניסים את צמחי החליטה והן משמשות לסינון ולקבלת חליטה נקיה כאשר השוליים העליונים נמצאים מחוץ לספל ומאפשרים פינוי קל ונקי.
 • רתחו המים בקומקום ? יופי, ….המתינו מספר דקות, אין למזוג מים רותחים על אף צמח לחליטה. טמפרטורה גבוהה מ 70 מעלות הורסת את מרבית
  החומרים הפעילים. לכן המתינו 2-3 דקות ומזגו לקומקום או לספלים, השרו את מרכיבי החליטה כחמש דקות והגישו.
 • החליטה צריכה להיות בטמפרטורה המתאימה לשתייה ולא במצב רותח או צורב בפה ובגרון.
 • שימו לב לניחוח, אין ניחוח ? לא שווה ! צמח חליטה איכותי נושא שמנים נדיפים כחלק ממרכיבי הצמח, אלו משתחררים בצורת ניחוח בעת מגע עם נוזל חם.
 • צבע כהה מידי ? שמתם כמות גדולה מידי או שהמוצר מכיל צבעי מאכל (יכולים להיות טבעיים אך חסרי תועלת)
 • רצוי להשתמש בספלים קטנים ולחזור על המזיגה פעמיים נוספות. זכרו ללגום לאט ולשים לב לניחוח ולטעם, זהו מרגוע לנפש ותוספת בריאות מתנת הטבע.

לפני פרידה

 • ראוי ורצוי לאמץ נוהג שתיית חליטות צמחים כחלק משגרה של אורח חיים בריא.
 • מומלץ להפחית משקאות וחליטות המכילות קפאין וכן הימנעו ממשקאות ממותקים וממשקאות וחליטות המכילות ממתיקים מלאכותיים.
 • במידה ורצויה לכם טיפת המתקה, השתמשו בטיפונת של דבש דבורים טהור איכותי.
 • אם כבר בוחרים לחיות בריא, הקפידו על איכות צמחי החליטה.
 • מומלץ לגוון מעת לעת ולהרחיב את מגוון החליטות על מנת להרחיב את קשת התועלות הבריאותיות.
 • עבור טיפול ושיפור מצב בריאותי, מומלץ להתמקד בסוגי צמחי חליטה ספציפיים על מנת לקבל מקסימום יעילות לשיפור מצב בריאותי.
 • קשה לכם לבחור או להתמקד ? נא צרו קשר ונשמח להוסיף לכם טעם לבריאות.

 

 

Print Friendly, PDF & Email
שתף
Call Now Button