תבשיל-דגנים-חורפי
תבשיל דגנים חורפי
פברואר 2, 2022
המדע מאחורי הכוח של שמנים אתריים וארומתרפיה
המדע מאחורי הכוח של שמנים אתריים וארומתרפיה
מרץ 6, 2022
תבשיל-דגנים-חורפי
תבשיל דגנים חורפי
פברואר 2, 2022
המדע מאחורי הכוח של שמנים אתריים וארומתרפיה
המדע מאחורי הכוח של שמנים אתריים וארומתרפיה
מרץ 6, 2022

שיווי משקל

רציתי לשתף אתכם בנושא שהולך ומתרבה בקרב מטופלים רבים וכמעט נושא מרכזי בפניות ייעוץ טלפוני ובקשות לסיוע בתחומים רבים אשר כולם מכוונים לבסוף לאותה נקודה.
לאור התקופה המאתגרת של השנתיים האחרונות חלו שינויים רבים בעולמנו שאיש לא שיאשר עד להיכן הם יגיעו. נוצרו שינויים בכל תחומי החיים ואנשים יצאו מתחום הנוחות, מהרגלי חיים ודפוסי התנהגות חברתית והתנהגות אישית. אלו הוציאו רבים כל כך מאיזון ושיווי משקל בריאותי ונפשי.

הרוב המכריע של התחלואה בה נתקלתי והפרעות נפשיות והתנהגותיות מקורם באותה הנקודה שבה נוצר שינוי והפרת האיזון. משם למצב של מצוקה נפשית או רגשית ומשם קצרה הדרך לפתח גם תחלואה פיזית. מצב זה גרם לי לכתוב מאמר זה מתוך תקווה ואמונה להשיב ולו במעט את שיווי המשקל והאיזון של כולם.

מוצרים שמוזכרים במאמר שעשויים לעניין אותך

שיווי משקל הוא ערך בעל משמעויות רבות. מבחינה ביולוגית מצב של שיווי משקל אנושי נקרא הוֹמֵאוֹסְטָזִיס או מצב יציב. זהו מצב שבו התנאים הפיזיקליים והכימיים השוררים בתוך הגוף נשמרים ברמה יציבה שמתאימה לפעילותו באופן הטוב ביותר. זאת למרות שינויים שחלים בסביבתו החיצונית. הגוף שומר על הומאוסטזיס, כלומר על תנאים פנימיים יציבים, באמצעות תהליכי ויסות ועוד תהליכים ביו כימיים ותהליכי חילוף חומרים. דוגמאות לשמירה על הומאוסטזיס כוללות את ויסות חום הגוף, ויסות כמות המים בגוף, וויסות רמת הסוכר בדם ועוד. זו למעשה איכות חיים בריאותית במיטבה. על מנת לקיים ולשמר מצב כזה חייבים להתקיים מספר תנאים הכרחיים:

תזונה

התזונה אמורה לספק לגוף אנרגיה וחומרי בניין הכרחיים על מנת לקיים תהליכים פיזיולוגים רבים. הנושא נשמע על פניו מאד פשוט אך למעשה תזונה צריכה להיות פרי מחשבה. מרבית בני האדם בוחרים את המזון שלהם על פי הרגלים, טעמים, מתחשק לי, אופנה ופרסומת ולעיתים על פי ערך קלורי. מעטים האנשים הבוחרים את התפריט התזונתי על פי ערכים והתועלת התזונתית והבריאותית. באם נוסיף לזה את המזון המעובד, המשומר והמהונדס, הרי שהתזונה תהיה משביעה אך בחוסר עצום של חומרי בניין הכרחיים ובהם גם ויטמינים, מינרלים, סיבים תזונתיים, חומצות שומן חיוניות ויסודות קורט. ברגע שבו הגוף ישוב ויקבל את התזונה הנכונה יחזור מצב האיזון ושיווי המשקל הבריאותי.

תוספי תזונה

מקומם של תוספי תזונה הוא בראש ובראשונה להשלים ערכים חסרים. אלו יכולים לנבוע במקרה הקל מתזונה לא מאוזנת. במצבים מורכבים יותר שהם מצבי מחלה או קושי בריאותי. במצב זה תפקידם של תוספי התזונה הוא למלא את החסר ולהשיב את האיזון ושיווי המשקל. חשוב לזכור כי מערכות גוף אשר יצאו מאיזון באופן כרוני, עלייה בגיל וירידה ביכולת הספיגה. שימוש בתרופות ועוד. מצבים אלו מצריכים שימוש קבוע ואף מוגבר על מנת לפצות על החסרים.
אנשים הנתונים בעומס גופני מתמשך או ספורטאים אשר לעיתים נמצאים בעומסי שיא. אלו מצריכים תוספי תזונה ייעודיים לצורך שלהם. זה נכון גם לאלו הרוצים לשפר הישגים ספורטיביים. השלמת הצרכים בעזרת תוספי תזונה יביאו לאיזון ושיווי משקל תזונתי. אלו ימנעו נזקים אשר עלולים להיווצר בגלל מחסור בחומרי בניין הכרחיים.

איזון ושיווי משקל נפשי

אלפי מחקרים מצאו קשר ישיר בין מצבים נפשיים אשר מחוללים מצבי מחלה גופניים. לעיתים כתוצאה מתחלואה ומצבים בריאותיים ירודים נוצרת השפעה על המצב הנפשי והרגשי. מצבי לחץ, חרדה או דיכאון מובילים להפרעות התנהגותיות וחסמים נפשיים ורגשיים. מצבים אלו עשויים להיגרם ממצבי לחץ מתמשך בעבודה, מצוקה כלכלית, יחסים בין בני זוג, בין הורים לילדים, מצבי חרדה קיומית ועוד. אלו יוצרים מצבים של הפרעות אכילה בשני מצבים, עודף או חוסר באכילה, כמו כן מצבים אלו יביאו להפרעות שינה ומשם סלולה הדרך לפגיעה בבריאות הפיזית. על מנת להשיב את האיזון ושיווי המשקל הנפשי ניתן להיעזר בתהליכי גוף נפש כמו דמיון מודרך וכן ניתן לעשות שימוש בתוספי תזונה ייעודיים אשר יוצרים רוגע ושקט נפשי. ניתן לעשות שימוש מאד מועיל בשמנים ארומתרפיים אשר נבדקו ונמצאו כמועילים לשיפור מצבי רוח ולחיוניות.

רפואה סינית

היסוד החשוב ביותר ברפואה הסינית הוא האיזון ושיווי המשקל של כל מערכות הגוף מבחינה פנימית וחיצונית וכאשר הצד החיצוני איננו רק הגוף אלה גם איזון בין גוף האדם אל מול הסביבה, הטבע, התזונה, ואיזון מצבי חוסר. רפואה סינית רואה חשיבות רבה לתהליכי ניקוי והפגת רעילות וחומרי פסולת מהגוף. אחת הטכניקות המוכרות ביותר היא דיקור בעזרת מחטי דיקור דקיקות. טיפול זה מבוסס על מיפוי קווי אנרגיה (מרידיאנים) זיהוי נקודות החולשה ודיקור בהתאם אשר מטרתו היא לשחרר חסמים בזרימת האנרגיה עד להשבת מצב האיזון ושיווי משקל פיזי ואנרגטי זורם והרמוני.

אוויר

גוף האדם אינו יכול להתקיים ללא חמצן. ואספקת החמצן לתאי הגוף מתבצעת דרך מערכת הנשימה. באוויר שאותו אנו נושמים יש 21% חמצן. מהריאות מתחבר החמצן אל מולקולות הברזל שבדם ואלו מסיעים את החמצן לכל תא בגוף. ללא החמצן לא נוכל להתקיים. הכלל הראשון לשמירה על שיווי משקל בריאותי הוא איזון כלל מערכות הגוף שפועלים בהרמוניה. על כן נשימה תקינה ויעילה היא בחשיבות עליונה. צאו אל הטבע, נשמו אוויר נקי ובצעו פעילות גופנית המשלבת תרגילי נשימה. לעיתים אנשים סובלים מקשיים בדרכי הנשימה כתוצאה מתחלואה, אלרגיה, מחלות חורף של דרכי הנשימה העליונות וכן תחלואה ויראלית כלל עולמית שחווינו לאחרונה. חלק לא מבוטל מהמחלימים נושאים עימם תחלואה נלווית אשר מתבטאת בפגיעה בדרכי הנשימה. גם כאן מומלץ לעשות שימוש בתוספי תזונה יעודיים מבוססי תמציות צמחים לצורך זה.

פעילות גופנית

הפעילות הגופנית חשובה מאד לשמירה על הבריאות. יש בה לשמר את גמישות המפרקים, חיזוק שרירים ושיפור הכושר הגופני. פעילות גופנית מאיצה קצב חילוף חומרים. כל המושגים של "שריפת שומנים, שריפת קלוריות" וכדומה. כולם כרוכים בפעילות גופנית בשילוב עם נשימה יעילה. בתוך פרק הזמן שבו מתבצעת פעילות גופנית הגוף משחרר חומרים רבים וגם הורמונים החשובים לתפקודי גוף תקינים. אחד מהם אף משפר מצבי רוח. על כן הקפידו על פעילות גופנית ככל הניתן.
רבים לוקחים את הפעילות הגופנית לתחום תחומי ספורט שונים וכאן העצימות של הפעילות גוברת משמעותית ובעיקר בקרב ספורטאים הישגיים. פעילות זו מדללת את משאבי הגוף וחומרי בניין הכרחיים. על כן נודעת חשיבות רבה לשימוש בתוספי תזונה בקרב ספורטאים. אלו שעוסקים בספורט הישגי ואתגרי נהנים משימוש בתוספים ייעודיים המאפשרים להם לשפר ביצועים.

חשיבה חיובית

האמירה הפשוטה ביותר אומרת, תחשבו טוב, יהיה טוב. ידוע שחיים מתוך אופטימיות ושמחה מאושרים יותר ומאפשרים להינות הרבה יותר בכל מישורי החיים.

חלק ממחקרים שנעשו כיצד להשיג חיים ארוכים ובריאים. החלו החוקרים לבדוק את הקשר בין חשיבה חיובית לתוחלת חיים. במחקר שנערך באוניברסיטת הווארד נמצא קשר הדוק בין חשיבה חיוביות ואופטימיות. לבין תפקוד לב בריא וצמצום הסיכויים ללקות במחלות לב וכלי דם. מחלות אלו אופייניות בקרב אנשים בגיל העמידה ואילך. אז אם תרשו לעצמכם לקחת את החיים בקלות, אולי תצליחו להוסיף עוד כמה שנים לתוחלת החיים שלכם.

למעשה, באם נחבר את הקצוות של כל הסעיפים נקבל שיווי משקל ואיזון בין מערכות הגוף והנפש. איכות חיים טובה מתחילה מבריאות טובה וחשיבה חיובית, קבלה והערכה עצמית של האדם את עצמו ואת זולתו וכבוד לאחרים ולסביבה.

מתקשים במציאת הדרך לחולל מפנה ? אתם מוזמנים לפנות אלי 0505740431

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email
שתף
שנדבר? דילוג לתוכן