שמן זית
שמן זית
מאי 30, 2015
תה ירוק
תה ירוק
יוני 9, 2015

גוג'י ברי

גוג'י ברי הוכרזו בעקבות מחקרים  ופרסומים מדעיים " כמזון על " SUPER FOOD. הגדרה זו מתייחסת לקבוצת מזונות המכילים מרכיבי תזונה רבים וחיוניים שהוספתם לתזונה היומית תורמת רבות לבריאותנו. הגדרה לועזית של ברי – BERRIES היא משפחה של פירות קטנים ובשרניים אשר צומחים מהחלק הנקבי של הזרע ומכאן מקור עוצמתו התזונתית והבריאותית

מקורו של גוג'י ברי הוא סין שם הוא נודע בתור פרי בעל יכולות ריפוי ושמירה על הבריאות מזה אלפי שנים. שמו הסיני הוא GOU-QI-ZI .
הסינים מצאו שצריכה של גוג'י ברי  Goji Berries תורמת רבות לבריאות. הסינים ייחסו ל-Goji Berries תכונות של:

 • הארכת תוחלת חיים
 • אנרגיה וחיוניות
 • שיפור התפקוד המיני לגברים ונשים ושיפור הפוריות לשני המינים.
 • נוגד חמצון עוצמתי
 • חיזוק מערכת חיסונית
 • שמירה שיקום והגנה על הכבד
 • שיפור תפקודי ראייה
 • תמיכה ושיפור המערכת העצבית ותפקודי מוח.
 • שמירה על בריאות הלב, כלי הדם ומחזור דם תקין
 • שמירה על מערכות גוף מרכזיות וחיוניות
 • חיזוק ושמירה על השלד השרירים ויכולות התנועה בעיקר בגפיים התחתונות.

מחקרים מערביים עדכניים הוכיחו כי כל התועלות התזונתיות והבריאותיות אכן ברות תוקף גם כיום וזאת על בסיס צריכה יומית.

צבעם של גוג'י ברי Goji Berries הוא אדום וגודלם הוא כשל אוכמנייה או צימוק גדול וטעמם מזכיר שילוב של תותים אוכמניות וצימוקים. ערכם התזונתי של גוג'י ברי Goji Berries הוא רב.

 • קומפלקס ויטמיני B,
 • ריכוז גבוה של ויטמין C
 • פוליסכרידים שהן פחמימות מורכבות הבנויות ממספר רב של מולקולות חד סוכר המחזקות את מערכת החיסון.
 • ריכוז גבוה של קרטנואידים ובתוכם בטא קרוטן וזקסאנטין שתפקידו הוא הגנה על רשתית העיניים
 • גוג'י ברי מכילים 18סוגי חומצות אמינו ובתוכם נמצאות גם 8 חומצות אמינו חיוניות
 • 22 יסודות קורט כגון ברזל, אבץ, נחושת, מנגן, כרום, גרמניום, סלניום, מוליבידן, ונדיום, קובלט, זרחן, יוד ועוד
 • גוג'י ברי מכילים מינרלים ומיקרו מינרלים חיוניים.
 • חומצות שומן חיוניות.

גוג' ברי Goji Berries ידועים כאחד מסוגי המזון העשירים ביותר בנוגדי חימצון ומסיבה זו הם קיבלו דירוג של משרד החקלאות האמריקאי ORAC 1 טבלה זו מדרגת את יכולת של סוגי מזון שונים לספוג ולנטרל רדיקלים חופשיים.

גוג'י ברי Goji Berries הינם מזון המרוכז ביותר בערכים תזונתיים המאפשר לנו מקסימום הזנה במינימום קלוריות ולכן גוג' ברי נחשבים לאחד המזונות הבריאים והמזינים על פני כדור הארץ, הם מחזקים ומשפרים את תפקודי הגוף, את האנרגיה וכוח החיות של הגוף ומסיבה זו הם נמצאים בקטגוריה של מזון על.

גוג'י ברי

צריכה יומית של גוג'י ברי Goji Berries מעניקה לגוף ריכוז גבוה של ערכים תזונתיים החיוניים לתפקוד גופני תקין ושמירה על חיוניות וחוסן גופני וזאת בזכות תכולה גבוהה של בטא קרוטן, רב סוכרים ויסוד הגרמניום כל אלו תורמים לחיסוניות והגנה בפני מחלות הנגרמות כתוצאה מכל חיסוני או זיהומים של וירוסים שונים
הוכח במחקרים עדכניים כי צריכה יומית אצל אנשים מבוגרים מקטינה באופן משמעותי בעיות של ירידה בכושר הראיה ( AMD ) ומחלות המובילות לאובדן הראיה ולעיוורון. גוג'י ברי מכילים כמות גדולה של נוגדי חמצון מסוג זיאקסנטין שהוא נוגד חמצון אשר תורם לשיפור הראייה ובעיקר שיקום נזקים הנגרמים מרדיקלים חופשיים הפוגעים בקרומי העיניים וברשתית, האמור נכון גם לשיקום נזקים בעיניים הנגרמים מסוכרת. ידוע כי זיאקסנטין תורם לצלילות העיניים ומחזיר להם את הברק הטבעי.

מחקרים שנעשו בסין החל משנת 1994 ופורסמו ב Chinese Journal of Oncology מצאו כי לחולי סרטן אשר ניתן להם במהלך הטיפולים גוג'י ברי Goji Berries הגיבו טוב יותר לטיפולים, מחקר נוסף שנערך במסגרת זו מצא כי מיצוי של גוג'י ברי מנע התפתחות וגידול של תאים סרטניים, מחקרים נוספים מצאו את היותם של גוג'י ברי כמפחיתי רמות סוכר בדם ומפחיתות רמות כולסטרול בדם ומונעים את חמצון הכולסטרול בדם ובכך הם מסייעים להתמודד עם מחלות לב וכלי דם. בתקופות קדומות בסין נכתב רבות על התועלות הבריאותיות של גוג'י ברי ועל היותם מקושרים לבריאות יופי ואריכות ימים.

נמצא כי גוג'י ברי מכילים רכיב תזונתי בשם כולין ותפקידו למגר רדיקלים חופשיים ובכך הוא ממזער נזקים ניוונים שנגרמים מרדיקלים חופשיים במערכות נוירולוגיות בגוף ובעיקר במחלות נוירולוגיות ניוויניות הקשורות למוח.

ככל שגוף האדם הולך ומתבגר הוא מייצר פחות HGH שהוא הורמון גדילה, תכולה של חומצות אמינו חיוניות בגוג'י ברי כגון ארגנין, אמינו גלוטמין יוצרות שילוב אשר ממריץ את הורמוני הגדילה בגוף והם אלו אשר יוצרים שיפור של חילוף החומרים בגוף, סילוק פסולת, הוספת אנרגיה וחיוניות, מרעננים את הראיה הגוף וכוח החיות והאנרגיה.

גוג'י ברי מאט תהליכי הזדקנות הנגרמים מרדיקלים חופשיים ולהאטה בקצב תמותה של תאים, גוג'י ברי נחשבים לאחד מהמקורות  עשירים בבטא קרוטן שהוא נוגד חמצון מעולה

בסין יפן ומדינות נוספות נחשבים הגוג'י ברי כמשפרים ומחזקים את החיוניות והסיבולת הגופנית, מפחיתות מתח ותסמינים גופניים הנובעים ממתח, גוג' ברי מגבירים את קצב הייצור של טסטוסטרון וכל התכונות האלו משפרים את התפקוד המיני ובעיקר בקבוצות גיל מזדקנות שבהן קצב ייצור טסטוסטרון הולך ופוחת.

אין ספק שמדובר באחד המזונות הבריאים ביותר על פני כדור הארץ שצריכתו חשובה מאין כמוה לשמירה על הבריאות.

השימוש היומי המומלץ הוא חופן של גוג'י ברי שווה ערך ל- 20 גרם, ניתן להוסיף לגרנולה, סלטים, שייקים, או כחליטה במים חמים כאשר בסיום שתיית החליטה מומלץ לאכול את פירות הגוג'י ברי.

שם בוטני Lycium barbarum
שם עברי אטד פראי
שם לועזי Goji Berries

המאמר נכתב על ידי חגית שחף מומחית מדופלמת ל רפואה סינית

Print Friendly, PDF & Email
שתף
Call Now Button