מנערות לבגרות
מנערות לבגרות
אוגוסט 3, 2015
דבש ומוצרי כוורת
דבש ומוצרי כוורת
אוגוסט 4, 2015

דיאטה

דיאטה ייעוץ תזונתי ותזונה טיפולית

 דיאטה

דיאטה , מי לא מדבר כיום על דיאטה ? מי לא זקוק לדיאטה ?

דיאטה היא למעשה משטר תזונה, דיאטה מיוחדת ניתנת לאלו הנמצאים בתת משקל ודיאטה בהרכב שונה ניתנת לאלו הרוצים לרזות, קיימות דיאטות מסוגים נוספים ואלו המיועדות לאנשים הסובלים ממחלות, קשיי ספיגה או אלרגיות לסוגי מזון מסוימים.

מהיכן נוצר הצורך באנושות של ימינו לדיאטה ? והכוונה היא לצורך להפחית משקל.

משחר ההיסטוריה, במרבית שעות היממה היה האדם עסוק בחיפוש אחר מזון, ציד או גידול מזון, עיסוק זה דרש פעילות גופנית מאומצת שהיתה " שורפת " קלוריות בצורה מואצת, כך נוצר איזון בין כמות הקלוריות הנצרכת בתזונה היומית לבין כמות הקלוריות " הנשרפת " בפעילויות  לצורך השגת המזון. עקב כך נוצר איזון בחילוף החומרים ומשקל הגוף ותפקודו נותרו תקינים.

  • יחד עם הקידמה וההתפתחות בתחומים רבים וכן שיכלול שיטות גידול מזון וציד גדל שפע המזון הזמין וזאת בתמורה להשקעה פחותה במאמץ ובכמות הקלוריות "הנשרפות". כתוצאה מכך החל להיווצר עודף במזון והאנושות החלה לסחור בו.
  • בעקבות המהפכה התעשייתית ושיכלול שיטות יצור המוניות וכן שימור המזון בדרכים שונות, נוצר מצב שבו מזון הפך להיות זמין בכל עת. כאשר כלכלות החלו לפרוח וארגונים כלכליים זיהו את הפוטנציאל הטמון בגידול ועיבוד מזון בצורה מתועשת והפקת רווחים עצומים ממכירתו
  • החלו להשתכלל שיטות גידול באמצעות דשנים וחומרים מאיצי גדילה בצומח ובחי וכן שיטות עיבוד מתועשות הכוללות שימוש בחומרים המוסיפים משקל ונפח שעלותם זולה יותר ממרכיבי המזון עצמו, כמו כן החל שימוש בחומרי צבע, טעם וריח, כל אלו תרמו לחדירתם לשוק של מוצרים בעלי טעם ומראה משופרים המכילים כמויות ענקיות של קלוריות אך דלים בחומרים חיוניים לבניין הגוף ותחזוקתו.
  • האפקט המיידי של ירידה דרמטית בפעילות גופנית לצורך השגת מזון ביחד עם צריכה מוגברת של מזונות עתירי קלוריות ודלים בערכים תזונתיים גרמו לעודף קיצוני בצריכת קלוריות שהביאה לשמנה מואצת ולעודפי משקל משמעותיים. האנושות הבינה מיד את הנזקים שבאו בעקבות צריכתו של מזון מתועש והעלייה הקיצונית בעודפי משקל ובתחלואה ההולכת וגוברת כתוצאה מכך יצרני המזון המתועש הבינו את גודלו של האיום המיידי על המשך קיומם ומיד יצרו את הפתרון המנצח.
  • היצרנים המשיכו לייצר את אותו המזון המתועש בשינוי קל אבל בתחפושת בריאה של  " דיאטטי " ובכך ניתנה לצרכנות האנושית שהתרגלה לשיטת "חמם והגש" במקום לפנות זמן ולהשקיע בבישול, את ההכשר להמשיך ולצרוך את אותו המזון כשהוא בצורה דיאטטית, למעשה נגרעו מהמזון מרכיבים תזונתיים שהומרו בתחליפים מלאכותיים שחלקם דלי קלוריות וחלקם חסרי כל ערך תזונתי שלא לדבר על הנזקים שהם גורמים, בעקבות כך נוצר צורך גופני להשלים את הערכים התזונתיים החסרים באמצעות צריכה מוגברת של אותו המזון אשר למעשה ניתן לו "הכשר" מעצם היותו דל קלוריות וניתן לצרוך ממנו כמות גדולה הרבה יותר.
  • כאשר יצרניות המזון המתועש הבינו כי תעשיית מזון "הדיאט" הצליחה הרבה מעל המשוער הם הוסיפו למזון המתועש נופך בריאותי הנותן  הצדקה ללא סייג וזאת באמצעות הוספת ויטמינים למזון. כך נוצרו משקאות פרי מועשרים בוויטמינים וזאת למרות שהפירות היו אמורים להכיל ויטמינים, מוצרי חלב מועשרים בסידן, הרי החלב אמור היה להכיל סידן ! האם שומן צמחי מוקשה מסוג טרנס המועשר בשמן זית הופך אותו לבריא בזכות שמן הזית ??  וכך הלאה והלאה ללא סייג.

דיאטה בעידן בו המזון ריק אך עתיר קלוריות

כך הופכת האנושות לצרכנית גדלה והולכת של מזון ריק אבל מועשר, כאשר הצרכנות האנושית מביטה במראה היא סולדת ממה שהיא רואה וזאת בלשון המעטה.
בעולם המודרני הפך המזון מלבד היותו צורך קיומי לאמצעי המספק הנאה גסטרונומית. מרכיב חשוב באירוח ונדבך חשוב ביותר בתרבות הפנאי כגון ענף המסעדנות, עם השנים האכילה הפכה לבידור והנאה ולא לצורך קיומי.
צורת החיים המודרנית והתחרותית יצרה דפוסים והרגלים של חברה העסוקה בהישגיות ובקידמה, התוצאה היא לחצים נפשיים, מתח, חרדה ושחיקה מואצת של מערכות העצבים ודפוסי התנהגות נפשית וכן השפעות מרחיקות לכת על מערכות החיסון וחילוף החומרים בגוף. לכן אכילה הפכה לאמצעי שאליו אנו פונים כשאנחנו בחרדה או מתוסכלים, אנחנו אוכלים כדי לפרוק תסכול ומתח, אנחנו אוכלים מתוך שעמום או כאמצעי להפגת עצב והפכנו את המזון כאמצעי לנחמה.

האנושות משכנעת את עצמה בעובדה שגויה האומרת שאנחנו חוזרים הביתה לעת ערב עייפים, עצבניים,  מתוסכלים או מתוחים ואז ראוי לנו להתנחם באכילה, בכוסית משקה, בעישון או בכל הרגל ממכר אחר, אנחנו מפיגים כביכול את הכעס, התסכול, החרדה והמתח אולם בפועל זוהי בעצם בריחה במקום התמודדות כי הרי מחר נעמוד שוב מול אותם העובדות והשוני היחידי שנחוש הוא בעודף המשקל, שתייה, עישון ועוד…

אם כך, הפתרון אינו מצוי במקום המואר באמצעות פרסומות אגרסיביות הגורסות שחיינו לא יהיו מושלמים וזוהרים אלא עם כן נרכוש מיד מוצר זה או אחר המוצגים באור זוהר ובאמצעות דוגמנית עתירת זוהר ומחשופים נדיבים. הפתרון האמיתי מצוי בתוך כל אחד ואחת מאתנו, הפתרון צריך להיבנות מעצם הבנת המצב שבו אנו נתונים ומהתחושה שהמצב הנתון גורם לנו להרגיש מוגנים ולמעשה מצב זה "עוזר" לנו להתמודד עם העולם התובעני שנמצא שם בחוץ.

תעשייה המגלגלת סכומי כסף אדירים נוצרה כתוצאה מתרבות אכילת יתר , זוהי תעשיית הדיאטות, בעשורים האחרונים קמו מאות סוגי דיאטות הדוגלות בצריכת מוצרים מסוימים והימנעות מצריכת מוצרים אחרים וכן שיטות משיטות שונות החל בתרופות וחומרים נוגדי ומדכאי תיאבון ועד לניתוחים במערכת העיכול. כל שיטות הדיאטה נועדו לכישלון בטווח הארוך ואילו שיטות הפועלות על הגוף באמצעות חומרים מדכאי תיאבון יוצרות תגובות נפשיות בלתי רצויות וזאת עקב התנגשות של הצורך הנפשי במזון לבין חוסר היכולת הגופנית לצרוך אותו.

אמצעים נכונים להתמודדות עם בעיית עודף משקל מתחלקים לשלושה נושאים.

התמודדות נפשית –  באמצעות תהליכים נפשיים פשוטים ניתן להגיע לתובנות בסיסיות של צריכת המזון והבאת הנושא אל קידמת המודעות, תהליך זה מסביר לנו מדוע אנו אוכלים, מתי אנו אוכלים וכמה אנחנו אוכלים. כאשר אנו רוכשים דפוסי התנהגות והתמודדות נפשיים בריאים ונכונים, הצורך הפיזי להשתמש במזון כפיצוי ילך וירד בצורה דרמטית. תהליך נפשי בנושא צריכת מזון הוא פשוט אשר נובע מתוך הכרת הצרכים הנפשיים ולא שלילתם או התעלמות מהם. תהליך הנובע מתוך חשיבה האומרת שיש לתת לאדם מקום להיות הוא עצמו ולא לקחת ממנו דבר. תהליך ההתמודדות הנפשית יוצר כלים חלופיים רבים במקום הרגלים שעליהם אנחנו מוותרים ולכן תהליך זה הוא נעים ומחבק ובעל תוצאות מעולות.

מה מתאים לי ? – תהליך של זיהוי והתאמה אישיים של סוגי מזון המתאימים לצריכה אישית וזאת על פי גורמים משתנים של גיל, מצב בריאותי, אופן וכמות פעילות גופנית ומשתנים נוספים. תהליך זה מאפשר לנו לזהות את סוגי המזון אשר מהם נפיק את התועלות המרביות ואת סוגי המזון שאינם תורמים לנו את התרומה הרצויה. תהליך זה ילמד אותנו כיצד להמיר מוצר אחד במוצר אחר מבלי לפגוע בהנאה שלנו ממזון איכותי טעים ובריא. תהליך זה ילמד אותנו לשלב סוגי מזון ולגוון באמצעות מבחר רחב את הטעמים הריחות והצבעים ואף להעצים את התועלות התזונתיות. כאשר תהליך זה יוטמע בנו ונחוש בשיפור באיכות החיים, בחיוניות הגוף ושיפור בתפקוד היומיומי ובשיפור הבריאותי, נסגל לעצמנו באופן הטבעי את הבחירה במזון איכותי ובריא.

פעילות גופנית – פעילות גופנית מודעת איננה בהכרח פעילות גופנית כזו הנמדדת במספר הקלוריות "הנשרפות"  במהלך הפעילות וככל "שנשרוף" יותר קלוריות כך ייטב. פעילות גופנית מודעת היא צורה של פעילות גופנית אשר באה מתוך הבנה של התועלות המושגות ודרך הביצוע. הפעילות צריכה להיות מותאמת ומדורגת לפי סרגלי מאמץ ומתוך הכוונה המשפיעה על תהליכים גופניים. הפעילות צריכה להתבצע מתוך הבנה והכרה ולא מתוך הכרח,  חשוב לציין כי פעילות גופנית מפחיתה באופן משמעותי מתחים ופורקת לחצים נפשיים, פעילות גופנית מעלה רמות סרטונין במוח אשר אחראי על מצב הרוח הטוב. כאשר אנו מבינים את מכלול הגורמים הנדרשים על מנת לחולל שינויים תהליכיים בריאים באורח החיים שלנו, אנו לא זקוקים יותר לשימוש במילה דיאטה, בתרגום לעברית המושג דיאטה פירושו משטר מזון, משטר מושג באמצעות אכיפה ! ואילו אורח חיים בריא  מושג באמצעות הבנה והטמעת הרגלים נכונים.

לרשותכם מידע נוסף בנושאים:

המאמר נכתב על ידי חגית שחף מומחית מדופלמת ל רפואה סינית ול ייעוץ תזונתי וטיפולי

למידע נוסף ולזימון לפגישת ייעוץ כאן

Print Friendly, PDF & Email
שתף
Call Now Button