פטריית גנודרמה
פטריית גנודרמה ריישי
יוני 16, 2015
כרובית אפויה בציפוי שומשום מלא
כרובית אפויה בציפוי שומשום מלא
יולי 11, 2015

ליצ'י

הפרי ליצ'י ידוע ומוכר בזכות המראה, המרקם, הטעם והניחוח האקזוטי המיוחד. מבחינה בוטנית שייך הליצ'י למשפחת העצים הנקראת Sapindadacea. שמו הבוטני Litchi chinensis.
ליצ'י הוא עץ פרי טרופי  שמוצאו מאזורים בדרום סין, כיום גדל ליצ'י במקומות רבים בעולם
מחקרים תזונתיים ובריאותיים מצאו שפע תועלות בריאותית ותזונתית.
ליצ'י עשיר מאד בוויטמין C ובוויטמיני B ובמינרלים, סידן, ברזל, מגנזיום, זרחן, אשלגן, אבץ.
בזכות היותו של פרי הליצ'י עשיר במרכיבים תזונתיים בריאותיים, הוא נחשב במדינות המזרח כפרי מאד בריא וממצאים אלו מתועדים בכתבי רפואה סינית ורפואה אירוודית . משמעות השם ליצ'י הוא "מתנה עבור חיים מלאי נאמנות" ובצדק רב הרוויח פרי הליצ'י את שמו.
מחקרי תזונה מערביים עדכניים חיזקו עובדות ותועלות תזונתיות ובריאותיות לחיזוק הגוף והחוסן לעמידות בפני מחלות רבות, לשמירה על בריאות העור ועוד תועלות רבות המפורטות על פי מחקרי תזונה.
בשנים האחרונות אנחנו מצליחים להפיק דבש מפרחי-הליצ'י במטעים נקיים מחומרי הדברה. דבש פרחי ליצ'י כהה וטעים ביותר ועתיר בערכים תזונתיים ובריאותיים.

תועלות בריאותיות ותזונתיות

 1. ליצ'י נוגד גידולים ממאירים בזכות הפלבנואידים שבפרי הליצ'י, פלאבונים, קוורציטינים, קאמופרול הם החומרים ידועים המונעים התרבות תאים סרטניים .
 2. ליצ'י תורם לבריאות הלב בזכות התכולה הגבוהה של פוליפנולים התורמים להפחתה ברמות לחץ דם, ובמניעת מחלות לב כליליות ושבץ. תכולת נוגדי החמצון תורמת לשיפור החוסן הגופני ומערכת החיסון, מאיטה תהליכי קטרקט בעיניים וחוסמת תחלואות לב שונות.
 3. ליצ'י תורם לשיפור העיכול, המרכיבים שבפרי הליצ'י משפרים את העיכול, מעודדים תיאבון. הסיבים שבפרי הליצ'י מנטרלים רעילות וטפילים בדרכי העיכול ושומרים על בריאות המעיים.
 4. ליצ'י תורם לשמירה על בריאות העצמות וזאת בזכות תכולה גבוהה של מגנזיום וזרחן השומרים על מבנה עצמות חזק, תכולת אבץ ונחושת מעלה את היעילות של ויטמין D אשר תפקידו לשמר את כמויות הסידן בגוף.
 5. ליצ'י מכיל כמות גדולה של ויטמין C, ידוע כי אספקת ויטמין C לגוף משפרת את החיסוניות של הגוף והעמידות בפני מחלות. ויטמין C ידוע כמשפר מראה העור, עצמות ורקמות ולכן הוא כל כך חשוב לשמירה על הבריאות.
 6. ליצ'י מכיל כמות רבה של אוליגונול שהוא אנזים מסוג פוליפנול המהוה נוגד חמצון עוצמתי המחזק את מערכת החיסון, משפר את תפקוד זרימת הדם בגוף, תורם לירידה במשקל, מגן על העור מפגעי קרינת השמש, אוליגונל חודר וממיס שכבות שומן עמוקות, משפר זרימת דם בכלי דם עדינים ופריפריאלים (היקפיים) תורם לשיקום מהיר של תשישות לאחר מאמץ גופני, מעלה ומשפר חיוניות ומרץ, מצמצם קווי הבעה וקמטים בפנים.
 7. ליצ'י מכיל כמות גדולה של קומפלקס וויטמיני B כגון תיאמין, ריבופלאווין, ניאצין, וחומצה פולית. מרכיבים אלו משפרים את חילוף החומרים בגוף, עוזרים לעיכול יעיל של פחמימות, חלבונים ושומנים. תכולה משמעותית של בטא קרוטן המשפרת ומחזקת את מערכת החיסון ותפקודי כבד.
 8. ליצ'י הוא תכולת קלוריות נמוכה, אינו מכיל שומנים או כולסטרול אך הוא עשיר בסיבים תזונתיים. תכונות אלו מציבות את פרי הליצי בעדיפות גבוהה לאנשים הרוצים להפחית משקל.
 9. ליצ'י מזין ומלחלח את העור, מפחית הופעת פצעונים ואקנה, ליצ'י מעדן את העור ומפחית הופעת כתמי עור בפנים.

     ליצ'י והתועלת הרבה לעור

         ליצ'י הוא מקור עשיר לוויטמין C ומרכיבים תזונתיים אשר מועילים לעור שלנו

 1. אנטי אייג'ינג, העור מזדקן עם התקדמות הגיל, המציאות הסביבתית שבה אנו חיים רוויה בזיהום אוויר, קרינת UV, עישון ועוד הם מבין הגורמים המאיצים את תהליכי הזדקנות מוקדמת של העור. רדיקלים חופשיים הם האחראיים להזדקנות העור. כפי שידוע ליצ'י עשיר בוויטמין C הידוע כנוגד חמצון עוצמתי הלוחם ברדיקלים חופשיים, תכולת אוליגונול בפרי הליצ'י מונעת ביעילות הופעת כתמי גיל כהים בעור הפנים. תזונה עשירה בפרי הליצ'י וכן בשימוש ישיר בפרי על עור הפנים יועילו מאד בהבהרת כתמי עור וצמצום קמטים וקווי הבעה.
 2. הגנה בפני רדיקלים חופשיים, בזכות תכולה גבוהה של נוגדי חמצון, וויטמין C, קומפלקס וויטמיני B, פיטו-נוטריאנטים, פלאוונואידים, כל אלו מגינים ביעילות על הגוף בפני עומס חמצוני הנגרם מזיהום אוויר וקרינת UV, רדיקלים חופשיים עשויים ממולקולות של חמצן והם אלו אשר אחראיים על הפיכת תאים בגוף לסרטניים. נוגדי חמצון מנטרלים את הפעילות של הרדיקלים החופשיים ומשפרים את ההגנה על העור מהופעת נזקים. בדרך זו ליצ'י מהווה פוטנציאל להגנה על העור ממחלות ממאירות ומתהליכים דלקתיים.
 3. פרי הליצ'י עשיר במרכיבי תזונה ידידותיים לעור כגון תיאמין, ניאצין ונחושת. תיאמין תורם לשיפור חילוף החומרים בגוף ובעיקר חלבונים ושומנים ומעלה את היעילות והיכולת של הגוף להזנת העור ולבריאותו. ניאצין מעלה את רמות הלחות בעור ותכולה של רמות נמוכות של נחושת מאיצה תהליכי החלמה של נזקי עור

  כל התועלות הללו מציבים את הליצ'י בתור "סופר פרי" עבור העור שלנו.

  ליצ'י והתועלת הרבה לשיער

 4. כולנו רצים קרקפת בריאה ושיער בריא ושופע. תזונה מאוזנת חיונית לשמירה על הבריאות ומשמעותה היא אספקת חמצן ומרכיבים תזונתיים המזינים את זקיקי השיער. ליצ'י מהווה מקור עשיר במרכיבים תזונתיים להזנת השיער. בין המרכיבים מצויים חומרים פעילים המחוללים מיקרו זרימת דם והם אלו בעלי היכולת להזין את זקיקי השיער.

ערכים תזונתיים של ליצ'י כפי שנמצאו על ידי משרד החקלאות האמריקאי USDA

USDA Nutrition Chart:

Nutritive value per 100 g, (Source: USDA National Nutrient data base)

Principle Nutrient Value Percentage of RDA
Energy 66 kcal 3.3%
Carbohydrates 16.53 g 12.7%
Protein 0.83 g 1.5%
Total Fat 0.44 g 2%
Cholesterol 0 mg 0%
Dietary Fiber 1.3 g 3.5%
Vitamins
Folates 14 µg 3.5%
Niacin 0.603 mg 3.5%
Choline 7.1 mg 1%
Pyridoxine 0.100 mg 9%
Riboflavin 0.065 mg 5%
Thiamin 0.011 mg 1%
Vitamin A 0 mg 0%
Vitamin C 71.5 mg 119%
Vitamin E 0.07 mg 0.5%
Vitamin K 0.4 µg 0.3%
Electrolytes
Sodium 1 mg 0%
Potassium 171 mg 3.5%
Minerals
Calcium 5 mg 0.5%
Copper 0.148 mg 16%
Iron 0.31 mg 4%
Magnesium 10 mg 2.5%
Manganese 0.055 mg 2.5%
Phosphorus 31 mg 4.5%
Selenium 0.6 µg 1%
Zinc 0.07 mg 0.5%
Phyto-nutrients
Carotene-ß 0 µg
Crypto-xanthin-ß 0 µg
Lutein-zeaxanthin 0 µg

 

 • הקפידו לרכוש את פרי הליצ'י טרי ומאד רצוי ממקור אורגני מאושר. העשירו את התפריט היומי שלכם בפרי הליצ'י, רצוי בצורתם הטבעית כחלק מסלט פירות יומי, כתוספת לדגנים, גרנולה, פנקו את האורחים ובני הבית כחלק מתפריט אירוח בפרי ליצ'י טעים ובריא.
 • ניתן לקלוף את פרי הליצ'י ולעסות בעזרתו את עור הפנים להמתין מספר דקות ולשטוף. יש לוודא תחילה שאין רגישות בנקודה אחת בפנים ואח"כ להשתמש על כל הפנים, יש להיזהר בקרבת העיניים, כל זאת תלוי ברגישות האישית של כל אחד ואחת.
 • אנא, לא לבשל, לחמם, לאפות או לעשות שימוש במעבד מזון או מכשירים להכנת גלידות, מרבית או כל התכונות התזונתיות נהרסות בתהליכים אלו, מעבדי מזון הורסים אף את הסיבים התזונתיים ומאיצים תהליכי חמצון והשחרה של הפרי יחד עם התכונות הבריאותיות.
 • הקפידו להרבות ולצרוך את פרי הליצ'י בצורה הכי קרובה לזו שהעניק לנו הטבע. האמור נכון לגבי כל מרכיב מזון שאנו אוכלים.

בברכת בריאות שופעת וטעימה.

 

המאמר נכתב על ידי חגית שחף מומחית מדופלמת ל רפואה סינית.

Print Friendly, PDF & Email
שתף
Call Now Button