דרך הבשמים
דרך הבשמים
פברואר 24, 2021
העצמה נשית
העצמה נשית
מרץ 6, 2021

תורמוס

תורמוס הוא סוג של קטניה המהווה מאכל בריאות. שסגולותיו הרפואיות של התורמוס תוארו כבר על ידי הרמב"ם ואסף הרופא. פולי תורמוס עשירים בחלבון,
יש בהם כמות גדולה של אשלגן, זרחן, מגנזיום, סידן, ויטמינים מקבוצת B וחומצה פולית. הם נטולי כולסטרול והמדד הגליקמי שלהם הוא הנמוך מבין הקטניות ועומד על 7.
גם הערך הקלורי נמוך למדי, בכוס תורמוס מבושל, יש 198 קלוריות בלבד.

תורמוס שייך למשפחת הפרפרניים. הוא פרח חד שנתי. בישראל ניתן למצוא כחמישה מינים שלו. סימני ההיכר של הצמח הם העלים המאוצבעים והתפרחות הגבוהות והצרות, המורכבות מפרחים קטנים הנפתחים בהדרגה מלמעלה למטה. מכיוון שהזרעים המתפתחים בתרמיל כבדים יחסית, הם נוטים לנשור בבשלותם בקרבת צמח האם וכך נוצרים המקבצים הגדולים והמרהיבים של התורמוסים. בעולם גדלים כ-200-300 מינים של הצמח, חלקם תורבתו למאכל. את הפולים מוציאים מהתרמיל ואוכלים כפי שהם (רק אחרי בישול), אך הם משמשים גם כחומר גלם לתחליפי בשר צמחיים, טופו וקמח לאפייה.

יתרונות בריאותיים

 1. גרגרי תורמוס מועילים לבריאות מערכת העיכול לשיפור העיכול. תכולה גבוהה של סיבים תזונתיים הופכת אותם לפרו-ביוטים המשפרים את פלורת המעיים והחיידקים הידידותיים שבהםובכך הם גם מחזקים את מערכת החיסון. הם מונעים ומשפרים מצבי עצירות, תסמונות מעי רגיז והפרעות בתהליכי העיכול. צריכה קבועה של גרגרי תורמוס נמצאה כמועילה ביותר לבריאות מערכת העיכול
 2. תזונה המכילה גרגרי תורמוס ידועה כמאזנת ערכי לחץ דם. על פי מחקרים רבים נמצא כי צריכת גרגירי תורמוס עשויה לשפר מצבים אלו וזאת תודות לחלבון הרב שיש בהן.
  מחקר שנערך באוניברסיטת הלסינקי שבפינלנד, מצא כי תורמוס עשוי לתקן את כשל בכלי הדם והלימפה, ובכך לסייע באיזון ערכי לחץ הדם. על כן יצאה המלצה חמה לצריכה קבועה של גרגרי תורמוס.
 3. צריכת גרגרי תורמוס משפרת מצבי אנמיה וחוסר ברזל. פתרון טבעי אשר עשוי לסייע לפתור טמון בגרגירי תורמוס. זאת עקב היותם מקור עשיר לברזל. מנה של כ 150 גרם שלהם מכילים כרבע מכמות הברזל היומית המומלצת לגברים. לנשים מומלצת כמות כפולה. לכן, בצריכה קבועה ובשילוב עם מאכלים נוספים עתירים בברזל, גרגרי תורמוס יכולים לסייע בשיפור מצבי אנמיה.
 4. תורמוס מסייע במניעת תחלואה ואיזון רמות סוכר ולהילחם בסוכרת. מחקר עדכני של אוניברסיטת קרטין שבאוסטרליה, שתוצאותיו פורסמו בסוף שנת 2019, נמצא כי ניתן להפיק מגרגירי התורמוס חלבון בשם גאמה-קונגלוטין (gamma-conglutin) , לחלבון זה יש פוטנציאל רב בסיוע לגוף לשלוט ברמות הסוכרים בדם, ובכך לתרום רבות למלחמה במחלת הסוכרת. לפי תוצאות מחקר זה, נראה כי לאותו חלבון מיוחד יש את היכולת להשפיע על הגנים הקשורים לחילוף החומרים של הסוכרים בגוף. פרופסור פיליפ ניושולם, המוביל את צוות המחקר אמר: "על אף שהמחקר נמצא עדיין בשלביו הראשונים, נראה שתמצית תורמוס תוכל להתווסף כפתיח ראשוני למוצרי מזון לפני הארוחה. דבר אשר יסייע בהפחתת רמות התנודה הקיצוניות ברמות סוכר בדם אשר מתרחשות שקורות לאחר ארוחה, תנודות קיצוניות אלו נחשבות למסוכנות לחולי סוכרת ולאנשים שנמצאים בשלב טרום-סוכרתי".
 5. גרגרים של התורמוס מחזקים את המערכת החיסונית. גרגירי תורמוס מכילים רשימה ארוכה של ויטמינים A, וויטמינים מקבוצת וויטמיני B. בנוסף למרכיבים חשובים הללו, ניתן למצוא גם את ויטמין C, שמסייע לתפקודה של המערכת החיסונית, ושילובו עם מינרלים חיוניים אחרים יוצרים מזון נפלא שמחזק את מערכת החיסון.
 6. מגנים על הלב. מתוצאות מחקר שנעשה על בעלי חיים עולה כי תזונה הכוללת תמצית חלבון מגרגרי תורמוס צמצמה את הסיכון להתפתחות טרשת עורקים. היא עזרה בהורדת רמות סוכר וכולסטרול בדם, וכן סייעה לאיזון לחץ דם.
 7. אכילת גרגרי תורמוס מומלצת עבור נשים בהריון. הגרגירים עשירים בחומצה פולית. רכיב תזונתי חיוני וחשוב במיוחד עבור נשים הרות, חומצה פולית חיונית על מנת לייצר DNA חדש ולבנות תאים חדשים בגופו של העובר. במהלך ההיריון מומלץ לאישה לצרוך כ- 400 מיקרוגרם חומצה פולית ביום, ובכ- 150 גרם של גרגירי תורמוס יש כרבע מהכמות הזו.
 8. עובדה ההופכת אותם למקור נפלא בעבורן. בנוסף לכך, כוללים גרגירי תורמוס חלבונים, סיבים תזונתיים, ויטמינים נוספים מקבוצת B ומינרלים אחרים, מה שהופך מזון זה למושלם עבור נשים בהריון.
 9. תפריט המכיל צריכה קבועה של גרגרי תורמוס נמצא כבעל תועלת מחזקת של עצמות הגוף. מומלץ מאוד לצרוך גרגירי תורמוס. זאת היות ובכוס אחת המכילה כ- 150 גרם ישנם כ – 80 מיליגרם סידן וב- 220 מיליגרם זרחן. אלו הם חומרים בעלי חשיבות גבוהה לבניית העצמות והשיניים.
 10. תורמוס תורם לבריאות השיער. השיער שלנו, בין היתר, עשוי מחלבונים רבים, ולכן תכולת חומר זה בתורמוס מחזקת את השערות עצמן, תורמת לעמידותן ולסמיכותן. בנוסף לכל אלו, הוויטמינים והמינרלים שבתורמוס מעודדים צמיחה בריאה של שיער. כך שזו בהחלט סיבה טובה ומומלצת להוסיף תורמוס לתפריט.
 11. צריכה של גרגרי התורמוס מסייעת בהורדה במשקל. שפע סיבים תזונתיים המצויים בגרגירי התורמוס מסייעים בשמירה על רמת שובע גבוהה לאורך זמן. כתוצאה מכך פוחתת תחושת הרעב והצורך לאוכל. תחושת שובע זו מפחיתה את הצורך להתפתות לחטיפים ונשנושים בין ארוחות. אלו מובילים כמובן לירידה במשקל, אם אתם מחפשים מאכל שנחשב לדיאטטי, נסו את גרגירי התורמוס הנפלאים.
 12. מעל לכל ספק נמצא כי תפריט המכיל צריכה קבועה של פולי התורמוס תורם למראה עור חלק ובריא. גרגרי תורמוס עשירים בנוגדי חמצון והם מסייעים בהפגת רדיקלים חופשיים הפוגמים במראה העור ובהזדקנות מוקדמת של העור. יחד עם הוויטמינים והמינרלים הרבים שבגרגרי התורמוס, הם עוזרים לא רק למנוע את כל התופעות הללו, אלא אף להחזיר לאחור את סימני הזמן, הם מזינים את העור בחומרים רבים המשפיעים עליו לטובה והופכים אותו לבריא, בוהק וחיוני יותר.
Print Friendly, PDF & Email
שתף
Call Now Button