מפתח להכרת שמנים ארומתיים
מפתח להכרת שמנים ארומתיים
נובמבר 19, 2016
שמנים צמחיים ותועלתם הבריאותית
שמנים צמחיים ותועלתם הבריאותית
דצמבר 18, 2016

חיזוק מערכת החיסון בחורף

חיזוק מערכת החיסון בחורף

 

חיזוק מערכת החיסון בחורף

גשמים ראשונים כבר ירדו ואיתם מזג האוויר מתקרר, החורף כבר כאן ויחד עם הטוב שמביא איתו החורף מגיעות גם מחלות החורף. כיצד נשמור על הבריאות בעונה זו ? נחזק את מערכת החיסון, אך לפני ההמלצות בואו נבין מהי מערכת החיסון.

מערכת החיסון

לגוף האדם יש מנגנון הגנה מדהים המגן על הגוף בפני גורמים מחוללי מחלות הבאים מחוץ לגוף או מתוכו, זו מערכת החיסון שלנו. מדובר במערכת מורכבת ביותר הפועלת ללא הפסקה לאורך כל חייו של האדם.
למערכת החיסון משתייכים מספר איברים ומערכות גוף:

העור – העור העוטף את גוף האדם הוא מערכת ההגנה הראשונה בפני פולשים וגורמי מחלות. ברגע שנגרם חתך או פצע נוצרת במקום תגובה חיסונית מוגברת השולחת למקום רכיבים המגינים מפני זיהומים ולוחמים בפולשים המאיימים לחדור לגוף.
דמעות, ריר ורוק מכילים חומרים אנטי בקטריאליים ואנזימים שונים המגינים על פתחי כניסה לגוף כמו עיניים, אף ופה.

כדוריות דם לבנות – כדוריות דם לבנות הם מערכת שלמה של תאים מסוגים שונים אשר מתפקדים יחדיו כמערכת התוקפת והורסת חיידקים ווירוסים ושאר גורמים מחוללי מחלות. כדוריות דם לבנות הן מהחלקים החשובים ביותר של מערכת החיסון

מערכת הלימפה – מערכת הלימפה מכילה בלוטות ודרכי הולכה של נוזלי לימפה לתאי הגוף.  תפקידה של מערכת הלימפה הוא להוביל תאים של מערכת החיסון, תאים לבנים וחומרים נוספים אל קשרי הלימפה, מערכת זו יודעת לחולל תגובה חיסונית מוגברת במקומות הנדרשים בגוף שבהם חדרו גורמים מחוללי מחלות ודלקות. מערכת זו גם מנקזת את עודפי נוזלי הלימפה בעזרת קשרי הלימפה אשר מסננים מתוך נוזלי הלימפה גורמים מחוללי מחלה ומונעת מהם לחדור אל מחזור הדם. קשרי הלימפה משמשים גם כמערכת תקשורת בין תאית ממפעילה תגובה חיסונית בגוף.

מח העצם – מח העצם אחראי על ייצור כדוריות הדם האדומות והלבנות אשר מכילות חומרים אשר תפקידם ללחום בפולשים. מח העצם יוצר כדוריות דם חדשות במידת הצורך הנדרש לגוף. כדוריות הדם האדומות נוצרות במלואן במח העצמות ואילו כדוריות הדם הלבנות מיוצרות בחלקן במח העצם ומסיימות תהליך ייצור במקומות אחרים בגוף.

טחול – תפקידו של הטחול הוא לסנן את הדם, לאתר ולהשמיד תאים זרים ותאים אדומים פגומים או כאלו שנדרשים להחליפם.

בלוטת התימוס– אחראית על ייצור תאי T שהם סוג של כדוריות דם לבנות ) לימפוציט T)

תת-אוכלוסיות של תאי T

תאי T צטוטוקסיים– תאים שתפקידם להרוג תאים נגועים בנגיפים ותאים הנמצאים בתהליכי התמרה סרטנית.

תאי T מסייעים– תאים שתפקידם להפעיל תאים אחרים במערכת החיסון על ידי הפרשת ציטוקינים.

תאי T רגולטוריים– תאים שתפקידם לדכא את המערכת החיסונית כדי למנוע דלקת כרונית ומחלות אוטואימוניות.

תאי NKT – תאים המציגים רצפטורים של תא NK (מסוג KIR) ושתפקידם לעורר את המערכת החיסונית בעקבות מגע עם חלבון

מערכת המשלים – הינה מערכת של חלבונים הזורמים בדם ומהווים חלק ממערכת החיסון

נוגדנים –  חלבונים המיוצרים על ידי כדוריות הדם הלבנות, לחלבונים אלו צורת האות Y כאשר כל צד שלהם מגיב למחולל מחלה ספציפי (רעלן, חיידקו או ווירוס)

כשל חיסוני

לעיתים מערכת החיסון פועלת בעודף או בחוסר, במצבים כאלו נגרמות מחלות הנובעות מכשל חיסוני אשר מתבטאות בכישלון בזיהוי מחלה או בעודף כאשר הגוף תוקף את עצמו.
מחלות מסוג אלרגיה הם דוגמא לכשל חיסוני וכך גם סוגים רבים של מחלות ממאירות.

בשלב זה שלמדנו להכיר את מערכת החיסון, את עוצמתה וכיצד היא פועלת, אולי נוכל להעריך ולכבד קצת יותר את חיינו

כלים מעשיים לחיזוק מערכת החיסון

תזונה איכותית

תזונה איכותית היא אחד מהכלים רבי ההשפעה לחיזוק מערכת החיסון בתרבויות רבות ובשיטות ריפוי עתיקות ומתקדמות. תזונה ממוקדת ונכונה אמורה לספק לגוף את כל חומרי הבניין לצורך ייצור כדוריות דם לסוגיהם, נוגדנים, אנזימים וחומרים נוספים המחזקים את פעילות מערכת החיסון. כל מחסור באחד מהחומרים הנדרשים יגרום באופן ישיר להפחתה ביעילות של המערכת החיסונית. עובדה זו מקבלת משמעות רבה יותר בקרב ילדים, אנשים חולים, אוכלוסייה מתבגרת ואנשים בקבוצות סיכון.
בתקופת החורף מומלץ להקפיד על מזון שהוא עונתי ומתוך העדפה למזון המכיל חלבון (מהצומח) פחמימות מורכבות, סיבים תזונתיים וכמובן שפע פירות וירקות טריים, מומלץ מאד להרבות בצריכת דגנים וקטניות איכותיות כגון כוסמת ירוקה, עדשים שחורות, קינואה אדומה או שחורה, שעועית שחורה, מומלץ להרבות בתבשילים ומרקים המכילים אורז ירקות וקטניות, להרבות בחליטות צמחים איכותיות. חשוב לצרוך כמות מוגבלת של שומנים איכותיים שאינם רווים רצוי מהצומח.
על מנת להתאים תזונה איכותית לתקופת החורף מומלץ לקבל ייעוץ אישי מותאם מאיש מקצוע ולא להסתמך על פרסומים שונים שעלולים להיות מגמתיים מסיבות מסחריות.

תוספי תזונה

בעבר נחשבה תזונה מאוזנת הכוללת פירות, ירקות, דגנים, קטניות, גרגרי יער ואגוזים לתזונה מאוזנת אשר תספק לגוף את כל חומרי הבניין הנדרשים לשמירה על תפקודי גוף תקינים.
ככל שהחקלאות ותעשיית המזון הפכו למתועשים כך המזון שאנו צורכים הפך להיות דל בערכים תזונתיים. מחקרים מצאו כי על מנת לקבל כיום את כל הערכים התזונתיים מהמזון יש לצרוך פי חמש בכמות יותר מאשר לפני 20 שנים. כלומר אנו חיים במצב של עודף קלוריות אך בחוסר בערכים תזונתיים.
חוסר זה הוא קריטי אצל ילדים ולכן אנו רואים ילדים שלא מפסיקים להיות חולים לאורך כל החורף. בקרב אנשים מתבגרים חלה האטה ביכולת הגוף לספיגת וויטמינים ומינרלים והתופעה מחריפה עם התקדמות הגיל ומסיבה זו מופיעים סימפטומים המקושרים ישירות ובטעות להזדקנות ולא לחסר בערכים תזונתיים, אחד הסימפטומים שמנסים להילחם בהם נקרא אנטי אייג'ינג כלומר האטת תהליכי הזדקנות, טעות היא לחשוב כי טיפול קוסמטי יעצור תהליך זה. אין במדע כיום פתרון העוצר תהליך הזדקנות אך בהחלט בתחום של תזונה איכותית ותוספי תזונה ניתן להאט משמעותית תהליכים אלו. תוספי תזונה הם גורם מכריע לחיזוק מערכת החיסון בקרב אוכלוסייה מתבגרת ובקרב אנשים חולים או כאלו הנמצאים בקבוצות סיכון. תוספי תזונה אינם מיועדים בצורה גורפת לכלל האוכלוסייה והאמור נכון גם לתוספי מולטי. תוסף או תוספי תזנה צריכים להיות מותאמים אישית לאדם על ידי איש מקצוע וזאת בהתאם לגילו, מצבו הבריאותי, תזונתו ואורח חייו

פרוביוטיקה

בכל אדם שוכנת אוכלוסיית חיידקים במערכת העיכול, אלו חיידקים שאנו קוראים להם "ידידותיים" ותפקידם הוא לעזור בתהליכי עיכול ולשמור על פלורה תקינה של המעי. מצבי מחלה ותרופות מפרים את האיזון ובמקום חיידקים ידידותיים מתפתחת אוכלוסייה של טפילים, פטריות ומזיקים אחרים אשר גורמים לחוסר יכולת לספוג ולהטמיע מרכיבי מזון חיוניים בגוף, גורמים להשתוקקות יתר לסוכרים ויוצרים תחושות רעב מדומות, השמנה, חילוף חומרים גרוע  ובשלבים מתקדמים לתחלואה קשה.
באופן שגוי אנשים רבים נוטלים תכשירים פרו-ביוטיים רבים המתהדרים בכמויות ענק של חיידקים ידידותיים אך בפועל אין להם כל ערך היות וחיידקים אלו מתקיימים בסביבה שהיא בסיסית ואילו כל הדרך עד למעי היא חומצית כך שהתכשיר מגיע למעי כשהוא חסר ערך.
ישנם כיום מרכיבי תזונה פשוטים הנמצאים בכל בית בעלי השפעה פרו-ביוטית מעולה וללא עלות מיותרת, מובן שישנם תוספי תזונה איכותיים בתחום זה, בכל נושא הקשור לחילוף חומרים, השמנה, עיכול תקין או תוספי תזונה למערכת העיכול מומלץ לפנות לאיש מקצוע לצורך התאמה אישית

פעילות גופנית

פעילות גופנית מומלצת לאורך כל עונות השנה והסיבות לכך מאד ברורות ומוכרות לכולנו. בתקופת החורף כאשר מזג האוויר אינו מאפשר לבצע פעילות גופנית מחוץ לבית, יש להקפיד ולבצע פעילות גופנית רבה ככל האפשר בתוך הבית, בחדר כושר או בכל מקום מקורה אחר. אין לוותר בתקופת החורף על פעילות גופנית היות והיא מחזקת את מערכת החיסון מלבד כל התועלות האחרות.

בעיות מפרקים ושלד בתקופת החורף

אנשים רבים סובלים ממגבלות תנועה הנובעות מבעיות של מפרקים, שרירים ושלד. בעיות אלו מחמירות בתקופת החורף. בחלק מהמקרים נוצרת הגבלה ובמקרים קיצוניים יותר מופיעים כאבים קשים והגבלה עד לרמה של חוסר יכולת תפקוד.
במצבים אלו מומלץ ליטול מספר תוספי תזונה ולקבל המלצות תזונתיות ממוקדות וישנן כאלה על מנת לאפשר יכולת תנועה קלה ומשוחררת יותר גם בתקופת החורף. יכולת התנועה היא גם בחורף משפרת את רמת החיסוניות של הגוף.

איזון נפשי

מחקרים בדקו וקבעו כי מצב נפשי משפיע באופן ישיר על מערכת החיסון ורמת החוסן הגופני. דיכאון, חרדה, מתח ולחץ נפשי ממושכים נמצאו כגורמים רבי משמעות הפוגמים במערכת החיסון. הוכח באופן חד משמעי כי תחלואה במחלות קשות התחילה מנקודת משבר בצד הנפשי \ רגשי.
מסיבה נאמר רבות המשפט "נפש בריאה בגוף בריא" והכוונה היא לחיבור ההכרחי שבין הגוף לנפש
בתרבויות רבות קיימות מזה אלפי שנים טכניקות לרוגע נפשי אשר יוצרות איזון רגשי ופיזי.
ידוע כי אור הוא גורם המשפיע לטובה על מצב הרוח וכולנו מאושרים יותר בתקופת הקיץ שטופת האור. עם בוא הסתיו והתקצרות שעות האור מתרבים תחושות המלנכוליה והדכדוך, תקופה זו מאופיינת סטטיסטית בעלייה משמעותית בטיפולים ובצריכת תרופות נוגדות דיכאון או משפרות מצב רוח ולצערנו גם בשימוש בחומרים אשר משנים תודעה.
לצערי העמוק עלי ציין כי נטילת חומרים אלו מעבירה את האחריות של האדם מהשליטה בחייו לשליטה של חומרים אלו על חייו, בכאב אני מציינת כי זו תחילה של מדרון חלקלק שבו אדם מסיר מעצמו אחריות ומשלב זה חייו ומצב רוחו תלויים בחומרים הבאים מהחוץ ושולטים על חייו. צורך זה הולך ומתגבר עם הזמן ומדרדר את מצבו של האדם למצבים קשים ולעיתים מצבים שאינם הפיכים.

תודות למדע המחבר בין הטבע לידע מתקדם ניתן כיום לקבל תמיכה במישור הנפשי בעזרת תוספי תזונה מבוססי צמחי מרפא בלבד. צמחים אלו מוכרים וידועים במספר בתרבויות במשך מאות ואלפי שנים כצמחים שהיו בשימוש לשיפור מצב נפשי  צמחים אלו הם נטולי תופעות לוואי או סיכונים, אינם יוצרים תלות. מניסיוני המצטבר בטיפול במצבים נפשיים באמצעות תוספי תזונה מבוססי צמחים אלו אני יכולה לציין בסיפוק רב כי הם בעלי השפעה מעולה וללא כל תופעות לוואי
ניתן לקרוא מידע רב חשיבות על המוצרים

CHI SHEN

ME COULD

איזון, רוגע נפשי ורגשי

איזון נפשי ורגשי אינם תלויים אך ורק בתוסף תזונה או בהעדפה תזונתית בלבד.
לעיתים מצב נפשי הוא המשך של טראומה, זיכרון או חוויה המלווה את האדם שנים רבות. חוויה, זיכרון או כל רגש טראומתי הקשור לאירוע, גם באם חלפו שנים רבות עדיין תוקע את האדם בחוויה ומונעת ממנו להתקדם בחייו כשהוא משוחרר מחוויות העבר. ככל שעוברות השנים החוויות הצרובות ברמה הרגשית הופכות לנטל אשר מתבטא בגוף הפיזי בצורה של כאב או מחלה ממקור שלעיתים שאינו מוסבר בשום בדיקה רפואית ( על בסיס זה נודעו כאבי "פנטום" באיבר שנקטע ואינו קיים)
לצורך זה התפתחו טיפולי גוף נפש גם בשיטת המסע* טיפולים אלו מחזירים את המטופל לנקודה של החוויה, טראומה או קושי, יוצרים מצב של סליחה, מייצרים מציאות חדשה וחוזרים לכאן ועכשיו ללא כל טראומות העבר. אלפי מטופלים יעידו כי הטיפול הוא אפקטיבי ביותר וקצר מועד.

דיקור סיני מסורתי

דיקור סיני מסורתי מבוצע בנקודות ידועות של ערוצי האנרגיה בגוף. מטרת הדיקור היא לשחרר חסימות במערכות גוף שונות ולהמריץ פעילות של מערכות גוף כמו המערכת החיסונית. דיקור סיני מסורתי על פי יסודות של רפואה סינית בעזרת מטפל מוסמך מומלץ למניעה, חיזוק וטיפול בתסמיני חורף רבים

ארומתרפיה

ארומתרפיה היא שיטת טיפול עתיקה בת אלפי שנים שבה שימשו צמחים ארומטיים למרפא, לטקסים דתיים, לטיפוח אישי ולרוגע נפשי.
כיום ידועים מאות צמחי מרפא אשר תודות למרכיביהם כבעלי תכונות מרפא. שיטת הספיגה המהירה ביותר בגוף (מלבד הזרקה תוך וורידית) היא שאיפה. מחקרים בדקו ומצאו כי בתוך 20 דקות מזמן שאיפה של שמן ארומטי (איכותי) הוא ימצא בכל תא בגוף.
שמנים ארומטיים רבים ידועים כבעלי יכולת למגר מחוללי מחלות ולטהר את הסביבה ואת חללי הבית \ משרד. שמנים ארומטיים רבים ידועים ביכולתם לחזק את מערכת החיסון בעוד שמספר שמנים ארומטיים מחוללים פלאים במערכת הנשימה. כן, ישנם שמנים שבהחלט פועלים במישור הרגשי ומשפרים מצב רוח.

המלצות

כמו בכל תהליך רב משמעות, ובהחלט לעבור את החורף בבריאות טובה שזו משימה רבת משמעות, על כן ראוי לאמץ וליישם המלצות אלו. מקריאת כל הכתוב נראה כי מדובר במשימה קשה לביצוע, אבל באם ניקח כל נושא בפני עצמו ונבדוק אותו מול הנקודה הקשה לנו ביותר בהתמודדות עם החורף, לבטח נמצא את הנושא שאותו נרצה לשפר ולחזק על מנת שנוכל לעבור את עונת החורף בבריאות איתנה ובקלות.

בקליניקה שלי ניתן לקבל טיפולים, המלצות, ייעוץ במגוון נושאים ואף לרכוש מוצרים המותאמים לנושאים שסקרנו. ישנם טיפולים נוספים לחיזוק המערכת החיסונית בהתאמה אישית.

יחד נעבור את החורף בבריאות טובה

Print Friendly, PDF & Email
שתף
Call Now Button